АМКУ на розтяжці: понад $100 млн від продажу lifecell – Фрідману або державі Україна
Mind Explains

АМКУ на розтяжці: понад $100 млн від продажу lifecell – Фрідману або державі Україна

До чого тут фінансування російських терористів

АМКУ на розтяжці: понад $100 млн від продажу lifecell – Фрідману або державі Україна
Фото: DR

Нещодавно французький NJJ Holding заявив про намір об’єднати lifecell та «Датагруп-Volia» в одну компанію. Її має очолити СЕО та власник 3,87% акцій «Датагруп-Volia» Михайло Шелемба – після закриття угод із купівлі цих активів. Втім поки французи отримали дозвіл від АМКУ тільки на придбання «Датагруп-Volia». Наразі найімовірніший розвиток подій: спочатку націоналізація частки lifecell, а тільки потім дозвіл Антимонопольного комітету. Чому? Пояснює Mind.

Чому АМКУ не поспішає? У комітеті вже двічі натякали, що розгляд справи може бути довгим. Перший раз – у січні 2024 року –  АМКУ повернув французам заявку про придбання українських активів Turkcell: 100% lifecell, «Укртауер» і «Глобал Білгі». «Матеріали, додані до заявки, не містили вичерпної інформації, яка є необхідною для їх розгляду в комітеті», – тоді зазначили у відомстві.

Вдруге – у березні – комітет заявив про початок повторного розгляду заявки покупця. Але наголосив, що «виявлені підстави для заборони концентрацій». «Також виникла необхідність перевірки відносин контролю учасників концентрації, зокрема, групи «Лайфселл» і групи Turkcell з особою, до якої застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції рішенням Ради національної безпеки і оборони України», – йшлося в заяві АМКУ

Що це означає? Нагадаємо: 19,8% акцій Turkcell опосередковано належать підсанкційним російським олігархам Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову. Восени 2023 року Шевченківський районний суд м. Києва заарештував цю частку статутного капіталу lifecell. Кримінальна справа досі триває, арешт акцій не скасовано.   

«Однією з можливих підстав для відмови АМКУ в наданні дозволу на концентрацію та узгоджені дії може бути їх заборона відповідно до закону України «Про санкції». У цьому документі зазначено: якщо на дії, вчинення яких потребує одержання дозволу АМКУ, поширюються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) – такі дії забороняються, дозвіл на їх здійснення АМКУ не надається», – пояснює Mind юрист практики супроводу бізнесу в Juscutum Тимофій Щербань.

Та додає: проте – це лише одна з можливих причин. Фактично можуть бути й інші підстави з переліку наведеного в законі України «Про захист економічної конкуренції» для відмови, про які може стати відомо вже після розгляду справи АМКУ. «При цьому, на мою думку, якщо перед реалізацією цієї угоди буде проведена, наприклад, реструктуризація групи компаній Turkcell із подальшим виводом зі структури власності цих компаній підсанкційних осіб – вказана угода матиме більший шанс на успіх та вдале завершення, ніж у її теперішньому вигляді», – вважає Тимофій  Щербань.

Де «коріння» проблеми? Після арешту 19,8% статутного капіталу lifecell і напередодні другої заяви АМКУ Turkcell подала апеляцію. «Арешт був накладений через підозру, що російський олігарх Міхаїл Фрідман, який потрапив під санкції після вторгнення в Україну, певним чином пов'язаний з трьома дочірніми компаніями Turkcell. Ми хотіли б наголосити: вважаємо, що вищезгадана особа не має жодного контролю або впливу на наші українські дочірні компанії», – йшлося у заяві турецького холдингу.

Але зараз проблема не у впливі, який майже неможливо спростувати чи довести. Ба більше, продаж активів французам мав би цей навіть теоретичний вплив нівелювати. «Коріння» – в іншому.

Раніше засновник NJJ Holding Ксав'є Ніель заявляв, що має заплатити $525 млн за українські активи Turkcell. У разі дозволу АМКУ на купівлю – без націоналізації – понад $100 млн відійде російським олігархам. Тим часом ще 2023 року СБУ оголосила Фрідмана в розшук за фінансування війни рф проти України.

За даними слідства, з початку повномасштабної війни підозрюваний вклав приблизно 2 млрд рублів у декілька військових заводів рф: Тульський патронний завод (виробляє набої) та Уральський оптико-механічний завод ім. Яламова (виготовляє високотехнологічне обладнання для бойових літаків і вертольотів). Зараз ні Turkcell, ні NJJ Holding не зможуть гарантувати, що гроші від продажу lifecell – за вказівкою кремля – Фрідман знову не спустить на підтримку російських терористів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло