Пішов під землю: у чому звинувачують міністра агрополітики Сольського
І що далі буде з МінАПК, яке несподівано стало «чемпіоном» за кількістю гучних справ

Сьогодні, 25 квітня, Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) мав обрати запобіжний захід міністру аграрної політики Миколі Сольському. Вчорашнє засідання було перервано через те, що підозрюваного викликали на засідання малої фракції «Слуги народу» до Верховної Ради. Попри заперечення прокурора, яка наполягала на продовженні розгляду клопотання, суддя ухвалив рішення про перенесення, пославшись на ситуацію у країні, яка може вимагати невідкладних рішень парламенту.
Миколу Сольського звинувачують у заволодінні державною землею на 291 млн грн і спробі заволодіння землею ще на 190 млн грн. Більшість наділів розташовані в Сумській області.
Окрім міністра, у справі фігурує його заступник – Маркіян Дмитрасевич. 13 квітня він залишив територію України й досі перебуває за її межами. Про це стало відомо напередодні, коли прокурори прибули до нього для вручення підозри. Пізніше Міністерство заявило, що Дмитрасевич – у відрядженні. Також підозри вручено чиновникам регіонального Держгеокадастру.
Суд продовжив розгляд справи в четвер, 25 квітня, об 11:00.
ОНОВЛЕНО о 19:00 25.04.24: За підсумком другого дня засідань ВАКС знову не зміг обрати запобіжний захід. Тепер це має статися на наступному засіданні – 26 квітня 2024 року.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) вимагає тримання під вартою Миколи Сольського протягом двох місяців з альтернативою застави у 200 млн грн.
ООВЛЕНО о 8:15 26.04.24: ВАКС обрав Сольському запобіжний захід – його взяли під варту на 60 днів з правом вийти на волю під заставу 75 млн грн.
ОНОВЛЕНО о 13:30 26.04.2024: За міністра агрополітики Сольського внесли 75 млн грн застави. Підозрюваного випустять з-під варти та покладуть на нього низку процесуальних обов'язків. «Миколу Сольського звільнено з-під варти і він продовжує виконувати повноваження Міністра аграрної політики та продовольства України», – повідомило МінАПК у своєму телеграмканалі.
Mind зібрав усе, що зараз відомо в цій справі.
Про які обсяги землі йдеться? Про 1250 земельних ділянок загальною площею 2493 га, а також спробу заволодіти 3282 га землі.
У чому суть схеми? У справі, яку розслідує НАБУ, згадуються два епізоди.
Перший стосується 2500 га державних земель у Сумській області зі структури Національної академії аграрних наук (НААН). Йдеться про ДП «ОХ «Іскра» та ДП «ОХ «Надія». Вартість цих земель слідство оцінює у 291 млн грн.
2017 року Сумський обласний Держгеокадастр встановив, що ці держпідприємства не мають документів, які підтверджували б їхнє право на користування цими землями. На підставі цього працівники відомства склали акт про самовільне зайняття ділянок. На думку прокуратури, акт Держгеокадастру міг бути навмисне знищений.
Надалі була реалізована стара й добре відпрацьована схема. На підставних ексбійців АТО, які мали право на першочергове одержання землі, виділялися по 2 га, які відразу ж передавалися в оренду комерційним фірмам за заниженою ставкою. Атовці отримували гонорар – у середньому $500.
Пікантність цій схемі додає також те, що земля виділялася лише певним (узгодженим заздалегідь) громадянам. Ветеранам АТО, які прийшли «з вулиці» та хотіли реалізувати своє право на одержання ділянки, відмовляли під надуманими приводами.
Детективи вважають, що цих «обраних» було заздалегідь визначено учасниками схеми й вони ще до приватизації землі нібито підписали договори про її передачу в оренду приватному агрохолдингу.
Крім того, підозрювані намагалися заволодіти 3300 га землі на Сумщині вартістю 190 млн грн, проте на землю наклали арешт.
Якими є аргументи прокуратури? Оскільки судове засідання ще триває, можуть з'явитися нові подробиці. Проте прокурор уже надала понад 100 аркушів обґрунтувань, на яких, зокрема, зафіксовано листування Сольського з Дмитровичем, де обговорюються узгодження проєктів землеустрою «потрібним» людям, а також організаційні моменти відповідних засідань.
Прокурор, зокрема, зачитала повідомлення: «Хто займається зняттям голови Академії?» (йдеться про НААН, якій підпорядкований ДП, чиї землі були роздані. – Mind) і «Чи вистачить людей (щоб оформити на них усю бажану землю. – Mind)?». Також були пред'явлені списки цивільних осіб – одержувачів землі, які так і були озаглавлені: «АТО друга партія», «АТО третя партія».
«Тобто вони обраховували людей цілими партіями. Заяви вони писали, пропускаючи деякі графи, які за них уже дозаповнювали інші люди на користь потрібних організацій», – сказала прокурор, додавши, що не потрібна навіть експертиза графолога, щоб це визначити, – різні рядки заповнені різним кольором і почерками.
Серед одержувачів було названо агрофірми «Довіра 2008» та «Авіс Украгро», які належали родині Калашників.
Яка стаття інкримінується? Сольському інкримінують скоєння злочину за ч. 5 ст. 191 КК «Привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем». Вона передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.
Хто ще фігурує у справі? За даними журналіста Олега Новікова, НАБУ та САП повідомили про підозру колишньому голові Держгеокадастру Олександру Колотиліну.
Всього у справі проходить 12 підозрюваних.
Якою є позиція фігуранта? Микола Сольський збирав журналістів у день вручення підозри та дав короткий коментар після засідання суду. В обох випадках він заявив, що не вважає себе винним, а справа стосується періоду, коли він був адвокатом, а не міністром.
Проте НАБУ вказує на інший період: незаконні операції проводилися протягом 2017–2021 років. Нагадаємо: у 2019 році Сольський очолив Комітет ВР з питань аграрної політики та земельних відносин.
Чи передавав Сольський землі агрохолдингу, в якому є співвласником? Наскільки відомо, у рамках цієї справи – ні, хоча компанія володіє землею у Сумській області.
Микола Сольський і група партнерів, у тому числі колишній голова ВП Андрій Богдан, заснували Український аграрний холдинг. Частка Сольського у статутному фонді юрособи символічна – 0,1%. Окрім Сумщини, земельний банк УАХ сконцентрований у Чернігівській, Полтавській, Київській, Закарпатській областях і становить близько 62 000 га.
Якою є позиція міністерства? У МінАПК підготували листа на підтримку Миколи Сольського та звернулися до учасників ринку – компаній та асоціацій із проханням його підписати. Швидше за все, підписи знеособлених професійних об'єднань буде отримано, проте кількість приватного бізнесу, що готовий виступити на підтримку опального міністра, різко знизилася після засідання ВАКС та озвучених прокуратурою даних.
Також є ініціатива взяти Миколу Сольського на поруки.
Які можливі наслідки? Навіть якщо суд задовольнить клопотання прокуратури повною мірою, заставу за Миколу Сольського у 200 млн грн, швидше за все, буде оперативно внесено.
Імовірність звільнення міністра оцінюється як «значно вища за середню».
Проєкт постанови про звільнення Миколи Сольського з посади міністра аграрної політики та продовольства України зареєстрований у Верховній Раді України депутатами від фракції партії «Батьківщина». Проте якщо його зніматимуть, то точно не за постановою від опозиції.
Концентрація корупційних справ у Міністерстві аграрної політики є рекордною навіть для репутації українського Кабміну, який не відрізняється бездоганністю. Звинувачення ще й першої особи різко знижують і без того невисоку інституційну здатність відомства.
Член аграрного комітету ВР Сергій Лабазюк заявив про неприпустимість ліквідації Мінагро та приєднання до іншого держоргану (мається на увазі Мінекономіки) через пов'язані із цим ризики для галузі. Але таке заступництво недорогого коштує – самого Лабазюка підозрюють у спробі підкупу чиновників у сфері відновлення, і п'ять місяців тому його доправили в СІЗО, звідки він вийшов під заставу в 40,3 млн грн.
Окрім Миколи Сольського та Маркіяна Дмитрасевича, фігурантом розслідування НАБУ все ще є перший заступник міністра Тарас Висоцький – Національне антикорупційне бюро 25 серпня оприлюднило інформацію про викриття зловживань при закупівлі макаронних виробів на початку повномасштабного вторгнення рф. Збитки, завдані цими діями державі, оцінюються у 62 млн грн. Слідство триває. Тарасу Висоцькому лише нещодавно було дозволено виїзд за межі Київської області.
ОНОВЛЕНО о 18:50 25.04.24:
Микола Сольський подав заяву про відставку з посади Міністра агрополітики та продовольства України. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив спікер парламенту Руслан Стефанчук.
Невдовзі на фейсбук-сторінці МінАПК з'явився коментар самого фігуранта з цього приводу: «Так, я написав заяву про відставку з поста Міністра. В такій ситуації вважаю це правильним кроком. Вирішить Верховна Рада прийняти мою відставку, буду вдячний за таке рішення, вирішить, що я маю працювати далі – продовжу працювати», – написав Микола Сольський.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].