Найдивовижніше банкрутство сучасності – з прибутками

Найдивовижніше банкрутство сучасності – з прибутками

Юристи з банкрутства криптобіржі FTX заявили, що всі клієнти компанії отримають свої кошти. І не просто так, а з відсотками

Найдивовижніше банкрутство сучасності – з прибутками

Біржа для торгівлі криптовалютою FTX не впоралася зі своїми проблемами в листопаді 2022 року, після чого подала заяву про захист від кредиторів. Протягом усього часу, що минув, паралельно із судом проти засновника Сема Бенкмена-Фріда у справі про шахрайство, вівся пошук активів. Коли все було зібрано докупи, виявилося, що можна не просто повернути гроші інвесторам і клієнтам, а ще й нарахувати на них премії

На початку листопада 2022 року біржа FTX, яка до того вважалось еталонним проєктом крипторинку, з популярним засновником, надзвичайними обсягами активів, за тиждень стала символом провалу. Після низки невдач, хакерських атак, регуляторних проблем і комунікаційних провалів клієнти почали активно виводити гроші з майданчика – не лише портфельні торговці, а й фізичні особи, які просто купували та продавали криптовалюту. Запасів FTX вистачило на кілька днів, після чого довелось звернутися за судовим захистом від кредиторів.

На рахунках, які виявилися заблокованими, лишилося близько $8 млрд, які віртуально зникли в одну ніч. Протягом 17 місяців команда під головуванням спеціаліста з корпоративного обліку Джона Дж. Рея III (у 2001 році саме він розбирав завали, що лишилися на місці енергетичної компанії Enron) збирала кошти й активи компанії. І от наприкінці квітня 2024 року вони оголосили, що готові повернути всім кредиторам FTX, зокрема фізособам, їхні кошти з премією – у середньому 118% депозиту.

Гра в довгу

Кошти на ці платежі команда знайшла переважно завдяки акуратному та вчасному продажу криптоактивів, які перебували у власності FTX, а також інших активів компанії на кшталт часток у численних стартапах, які виявилися доволі цікавими для інших інвесторів. У часи свого розквіту біржа не «сиділа» на одержаних коштах, а активно їх витрачала. Так, у більшості випадків погано та по-дурному, але все ж.

Наприклад, засновник біржі Сем Бенкмен-Фрід активно інвестував у токен Solana. Його інтерес та інвестиції два роки тому, у квітні 2022 року, збільшили курс валюти до $136, проте в листопаді того ж  року (коли Solana теоретично могла врятувати FTX) вартість впала до $12. Після краху FTX криптоактив потроху відновлювався і зараз коштує $200 за токен. Тож у березні 2024 року активи на суму $5 млрд були продані, ще $4,4 млрд – у процесі.

Також у компанії виявилося непогане портфоліо нерухомості, а також портфель акцій, зокрема з цінними паперами Robinhood Markets Inc. в ньому.

На переконання більшості експертів, усе це  – абсолютно нечувана історія. Банкрутство, яке виявляється ще й трошки прибутковим для інвесторів – це щось по-справжньому нове для ринку банкрутств.

Щоправда, не цілком усе райдужно. Розрахунок суми повернення коштів базувався на вартості активів на момент банкрутства – тобто власники топових криптовалют не змогли насолодитися нещодавнім ажіотажним зростанням ціни на біткоїн. Умовно, якщо на початку листопада 2022 року на їхньому гаманці в FTX лежав один біткоїн, вони отримають за нього $20 000 проти поточної вартості у $60 000.

На прикладі Solana. Якщо у клієнта криптобіржі в листопаді 2022 року на гаманці лежало $100, отримати $118, навіть за кілька років, буде доволі приємно. Але якщо на гаманці лежалі 10 токенів  Solana, то їхня розрахункова вартість становитиме $143 – разом із премією клієнт отримає в районі $170. Проте реальна вартість 10 токенів Solana зараз становить $1480.

Виплати відбудуться протягом кількох місяців. Зараз план, запропонований командою Джона Дж. Рея III потребує погодження від судді штату Делавер. Якщо ж кредитори будуть проти умов, це також може відтягнути початок розрахунків.

Звичайно, існують невдоволені кредитори, які вважають, що майже два роки очікування мають бути їм компенсовані, проте більшість оглядачів погоджуються в тому, що перспективи отримання будь-якого відшкодування активів, що були заблоковані на біржі, взагалі видавалися примарними. Насправді в цьому, власне, полягає ключ до виплат: заморозивши зобов’язання на рівні 14 листопада 2022 року, FTX мала можливість сфокусуватись і сплатити гроші з реалізованих активів.

Перспективи СБФ

Тепер особливо цікаво буде спостерігати за долею засновника Сема Бенкмена-Фріда. У березні цього року його засудили до 25 років ув’язнення за шахрайство: він спрямовував кошти інвесторів і клієнтів та численні венчурні інвестиції, політичні донати та інші витрати.

Після його головування новий очільник, містер Рей, назвав стан справ у компанії «найбільшим безладом, що я колись бачив». Проте в цьому хаосі, власне, і причаїлися можливості для повернень. Так, у 2021 році FTX інвестувала $500 млн у компанії Anthropic, яка зараз стала одним із провідних гравців ринку штучного інтелекту. Нова команда продала частку в стартапі за $884 млн. Ще $400 млн вдалося вилучити в хедж-фонду, який фінансував Бенкмен-Фрід.

Люди, які зналися на ситуації, змогли непогано заробити на цій непересічній історії. Кілька профільних інвесторів купували богові зобов’язання FTX у співвідношенні «пенні до долара», тепер вони мають всі шанси заробити.

Саме цей факт – повернення активів і можливість навіть одержати премію – намагалися використати юристи Бенкмена-Фріда, звертаючись до судді з проханням про полегшення вироку. Щоправда, поки марно.

Юристи апелювали до того, що швидкість відновлення у випадку з FTX дивовижна. Наприклад, у випадку з Enron довелося три роки чекати лише на погодження плану банкрутства, а ще багато років – на повернення коштів власникам. Проте це не розчулило суддю.

Реальні вигодонабувачі

Окрім іншого, ЗМІ наголошують, що команда юристів Сема Бенмена-Фріда є одними з найбільших бенефіціарів справи: юристи із Sullivan & Cromwell отримали понад $320 млн за свої послуги.

Крім них, в очікуванні й держава в образі Служби внутрішніх доходів США (US Internal Revenue Service) та Комісія с торгівлі товарними ф’ючерсами. Саме вони претендують на одержання штрафів, які наклали на FTX свого часу – якщо, звичайно, у компанії залишаться хоча б якісь гроші.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло