Найдивовижніше банкрутство сучасності – з прибутками
Юристи з банкрутства криптобіржі FTX заявили, що всі клієнти компанії отримають свої кошти. І не просто так, а з відсотками

Біржа для торгівлі криптовалютою FTX не впоралася зі своїми проблемами в листопаді 2022 року, після чого подала заяву про захист від кредиторів. Протягом усього часу, що минув, паралельно із судом проти засновника Сема Бенкмена-Фріда у справі про шахрайство, вівся пошук активів. Коли все було зібрано докупи, виявилося, що можна не просто повернути гроші інвесторам і клієнтам, а ще й нарахувати на них премії
На початку листопада 2022 року біржа FTX, яка до того вважалось еталонним проєктом крипторинку, з популярним засновником, надзвичайними обсягами активів, за тиждень стала символом провалу. Після низки невдач, хакерських атак, регуляторних проблем і комунікаційних провалів клієнти почали активно виводити гроші з майданчика – не лише портфельні торговці, а й фізичні особи, які просто купували та продавали криптовалюту. Запасів FTX вистачило на кілька днів, після чого довелось звернутися за судовим захистом від кредиторів.
На рахунках, які виявилися заблокованими, лишилося близько $8 млрд, які віртуально зникли в одну ніч. Протягом 17 місяців команда під головуванням спеціаліста з корпоративного обліку Джона Дж. Рея III (у 2001 році саме він розбирав завали, що лишилися на місці енергетичної компанії Enron) збирала кошти й активи компанії. І от наприкінці квітня 2024 року вони оголосили, що готові повернути всім кредиторам FTX, зокрема фізособам, їхні кошти з премією – у середньому 118% депозиту.
Гра в довгу
Кошти на ці платежі команда знайшла переважно завдяки акуратному та вчасному продажу криптоактивів, які перебували у власності FTX, а також інших активів компанії на кшталт часток у численних стартапах, які виявилися доволі цікавими для інших інвесторів. У часи свого розквіту біржа не «сиділа» на одержаних коштах, а активно їх витрачала. Так, у більшості випадків погано та по-дурному, але все ж.
Наприклад, засновник біржі Сем Бенкмен-Фрід активно інвестував у токен Solana. Його інтерес та інвестиції два роки тому, у квітні 2022 року, збільшили курс валюти до $136, проте в листопаді того ж року (коли Solana теоретично могла врятувати FTX) вартість впала до $12. Після краху FTX криптоактив потроху відновлювався і зараз коштує $200 за токен. Тож у березні 2024 року активи на суму $5 млрд були продані, ще $4,4 млрд – у процесі.
Також у компанії виявилося непогане портфоліо нерухомості, а також портфель акцій, зокрема з цінними паперами Robinhood Markets Inc. в ньому.
На переконання більшості експертів, усе це – абсолютно нечувана історія. Банкрутство, яке виявляється ще й трошки прибутковим для інвесторів – це щось по-справжньому нове для ринку банкрутств.
Щоправда, не цілком усе райдужно. Розрахунок суми повернення коштів базувався на вартості активів на момент банкрутства – тобто власники топових криптовалют не змогли насолодитися нещодавнім ажіотажним зростанням ціни на біткоїн. Умовно, якщо на початку листопада 2022 року на їхньому гаманці в FTX лежав один біткоїн, вони отримають за нього $20 000 проти поточної вартості у $60 000.
На прикладі Solana. Якщо у клієнта криптобіржі в листопаді 2022 року на гаманці лежало $100, отримати $118, навіть за кілька років, буде доволі приємно. Але якщо на гаманці лежалі 10 токенів Solana, то їхня розрахункова вартість становитиме $143 – разом із премією клієнт отримає в районі $170. Проте реальна вартість 10 токенів Solana зараз становить $1480.
Виплати відбудуться протягом кількох місяців. Зараз план, запропонований командою Джона Дж. Рея III потребує погодження від судді штату Делавер. Якщо ж кредитори будуть проти умов, це також може відтягнути початок розрахунків.
Звичайно, існують невдоволені кредитори, які вважають, що майже два роки очікування мають бути їм компенсовані, проте більшість оглядачів погоджуються в тому, що перспективи отримання будь-якого відшкодування активів, що були заблоковані на біржі, взагалі видавалися примарними. Насправді в цьому, власне, полягає ключ до виплат: заморозивши зобов’язання на рівні 14 листопада 2022 року, FTX мала можливість сфокусуватись і сплатити гроші з реалізованих активів.
Перспективи СБФ
Тепер особливо цікаво буде спостерігати за долею засновника Сема Бенкмена-Фріда. У березні цього року його засудили до 25 років ув’язнення за шахрайство: він спрямовував кошти інвесторів і клієнтів та численні венчурні інвестиції, політичні донати та інші витрати.
Після його головування новий очільник, містер Рей, назвав стан справ у компанії «найбільшим безладом, що я колись бачив». Проте в цьому хаосі, власне, і причаїлися можливості для повернень. Так, у 2021 році FTX інвестувала $500 млн у компанії Anthropic, яка зараз стала одним із провідних гравців ринку штучного інтелекту. Нова команда продала частку в стартапі за $884 млн. Ще $400 млн вдалося вилучити в хедж-фонду, який фінансував Бенкмен-Фрід.
Люди, які зналися на ситуації, змогли непогано заробити на цій непересічній історії. Кілька профільних інвесторів купували богові зобов’язання FTX у співвідношенні «пенні до долара», тепер вони мають всі шанси заробити.
Саме цей факт – повернення активів і можливість навіть одержати премію – намагалися використати юристи Бенкмена-Фріда, звертаючись до судді з проханням про полегшення вироку. Щоправда, поки марно.
Юристи апелювали до того, що швидкість відновлення у випадку з FTX дивовижна. Наприклад, у випадку з Enron довелося три роки чекати лише на погодження плану банкрутства, а ще багато років – на повернення коштів власникам. Проте це не розчулило суддю.
Реальні вигодонабувачі
Окрім іншого, ЗМІ наголошують, що команда юристів Сема Бенмена-Фріда є одними з найбільших бенефіціарів справи: юристи із Sullivan & Cromwell отримали понад $320 млн за свої послуги.
Крім них, в очікуванні й держава в образі Служби внутрішніх доходів США (US Internal Revenue Service) та Комісія с торгівлі товарними ф’ючерсами. Саме вони претендують на одержання штрафів, які наклали на FTX свого часу – якщо, звичайно, у компанії залишаться хоча б якісь гроші.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].