Людство цьогоріч встановило чотири рекорди в енергетиці. Три з них – антирекорди
Найгарячіші факти зі свіжого звіту британського Енергетичного інституту
Світ побачило 73 щорічне видання Статистичного огляду світової енергетики від лондонського Energy Institute, KPMG та Kearney. Останнім часом цей документ не викликав особливої уваги: торік був опублікований у дні локального бунту євгенія прігожина, роком раніше увагу було прикуто до війни в Україні, до того більш важливими здавалися новини про COVID-19. Зрештою у 2024 році авторам вдалось опублікувати документ у момент, поки увага не розпорошена, – і повідомити в ньому відразу про чотири рекорди, що їх людство встановило в найспекотніший рік за час спостережень.
Рекорд №1. Споживання енергії
Наша планета зараз споживає більше енергії, ніж коли б то не було в історії – і ця цифра зростає на 2% на рік. На чолі цього тренду – Глобальний південь, що відповідає за половину всього світового споживання і збільшує споживання щорічно на 4%, вдвічі швидше за середній світовий показник.
Але лідирує Китай, на який припадає третина всього енергоспоживання та який, попри гальмування економіки, щорічно збільшує кількість спожитої енергії на 6%.
Рекорд №2. Споживання викопного палива
Минулого року людство спожило на 1,5% більше викопного палива, аніж роком раніше, причому зростає популярність нафти (третина світової енергії) та вугілля (чверть). Взагалі викопне паливо становить 81,5% генерації, що насправді є непоганим показником: роком раніше він був 82%, а у 1995 році – 86%.
Якщо спробувати розібратися детально, аналітика стає навіть цікавішою: частка викопного палива в енергоміксі європейського регіону торік впала нижче 70% – тоді як США за останнє десятиліття вдвічі зменшили споживання вугілля.

Місце цих гравців у світовому споживанні посіла Індія, яка спалює більше за США та Європу разом, але не дотягує до Китаю, де споживається більше вугілля, ніж у всьому світі.
Рекорд №3. Викиди вуглецю
Вперше світовий обсяг викидів перевищив 40 гігатонн вуглецю, збільшившись за останній рік на 2%. Частково це пояснюється використанням викопного вугілля. Але основна причина – погіршення якості міксу викопного палива, у складі якого стало більше вугілля та нафти, а менше – газу.

І знов увага до деталей засмучує: у США та ЄС викиди зменшилися на 2,7% і 6,6% відповідно, що доволі оптимістично. Але! Обсяги викидів країн Азії є втричі більшими за сукупний обсяг викидів Америки та єврозони.
Рекорд №4. Відновлювальна енергетика
Торік відновлювальні джерела енергетики забезпечили 15% енергоміксу планети, і цей напрямок є єдиною незаперечною гарною новиною: сонячні та вітряні станції за останнє десятиліття вп’ятеро збільшили свою частку (зараз – 8%), у 2021 році випередивши ядерні станції та, найімовірніше, обгонять цьогоріч гідроенергетику (тут не зовсім чесно, адже частка гідроенергетики торік впала не через попит, а через посухи, зокрема в Китаї).

Проте погані новини полягають у тому, що у світі зростає загальне споживання, і генерація цієї енергетики відбувається внаслідок більш активного використання викопного палива.
Український фактор
Через війну росії проти України триває видозмінення європейського енергетичного розвитку. Потреба в газі впала на 7%, минулого року – на 13%. Частка російського газу в єврозоні впала до 15% – з 45% у 2021 році. Крім того, другий рік поспіль постачання ЗПГ перевищує обсяги трубопровідного газу.
Європейський імпорт через газопроводи впав на 26% (40 млн куб. метрів) – це зменшення майже цілком припало на російську частку.
Проте загальні висновки насправді невтішні: на глобальному рівні відновлювальна енергетика не наздоганяє – не кажучи вже про витіснення – викопне паливо. Тому дослідники Інституту енергетики – автори доповіді, були змушені резюмувати: «насправді енергетичний перехід ще навіть не почався». Тож після десятиліть самітів, декларацій та інвестицій ситуація проти 1995 року особливо не змінилась.
Поки фактором невизначеності та найбільш перспективним напрямом лишається сонячна енергетика. Нещодавно видання The Economist у спецпроєкті щодо «нового сходу» для цього типу ВДЕ навело кілька вражаючих цифр, які ілюструють прогрес, що мав місце за останні 50 років:
- вартість сонячної енергії впала в 500 разів;
- точка беззбитковості проєктів із сонячною енергією стала в 1000 разів більш досяжною;
- обсяги генерації енергії від сонячних променів зросли в мільйон разів.
Але, попри такі великі цифри, наразі зростання генерації сонячної енергії допомагає людству лише закривати потреби, які зростають, поки не замінюючи енергію з викопного палива. Тож йдеться, на думку дослідників, про «енергетичне збільшення», а не про «енергетичний перехід».
Кілька цікавих фактів про сучасне енергетичне споживання:
- травень 2024 року встановив черговий температурний рекорд і став 12-м поспіль найгарячішим місяцем в історії;
- у квітні 2024 року Світова метеорологічна організація визнала Азію регіоном, що найбільше страждає від кліматичних (і відповідно погодних) змін;
- за вікенд літнього сонцестояння у Північній півкулі Сонце згенерувало п’яту частину всієї світової енергетики,
- у 2024 році у світі буде вироблено 7 млрд сонячних панелей.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].