Рей Курцвейл – про те, як штучний інтелект змінить фізичний світ
Найбільшим буде вплив на енергетику, виробництво та охорону здоров’я

25 червня світ побачила нова книжка футуролога Рея Курцвейла «Сингулярність наближається: коли ми зіллємось із ШІ» (Singularity Is Nearer: When We Merge With AI) – четвертий доробок технооптиміста, розробника численних систем розпізнавання мовлення, інвестора й автора наукового обґрунтування технологічної сингулярності. У колонці для видання The Economist Курцвейл скорочено пояснив, які тези він просуває у своїй новій книжці. Пропонуємо адаптований переклад цієї публікації.
Коли діти, які народилися днями, підуть до дитячого садочка, штучний інтелект (ШІ), цілком можливо, уже перевершить людей у розв’язанні всіх когнітивних завдань – від наукових до творчих. Коли 1999 року я вперше спрогнозував появу загального штучного інтелекту (artificial general intellect, AGI) до 2029 року, більшість експертів зауважила, що я став прихильником фантастики. Проте прориви, що відбулися протягом останніх кількох років, об’єктивно скорочують горизонт прогнозування. Отже, я, жодним чином не змінивши свого бачення, з оптиміста перетворився на песиміста.
Після 61 року роботи в галузі – більше, ніж будь-хто з живих – я щасливий бачити ШІ в самому центрі глобальної дискусії. З іншого боку, досі мало хто обдумує та зважає на те, як великі мовні моделі на кшталт ChatGPT чи Gemini вплинуть на більші історії.
ШІ незабаром зробить стрибок від революції у цифровому світі до трансформування також і фізичного світу. Це принесе людству незчисленні переваги, проте три галузі будуть справжніми вигодонабувачами: енергетика, виробництво та охорона здоров’я.
Перша ШІ-революція
Джерела енергії є одним із ключових ресурсів цивілізації. Протягом останніх двох століть світу було потрібно брудне й невідновлюване викопне паливо. З іншого боку, ефективне використання 0,01% сонячного світла, що його отримує Земля, здатне задовольнити всю потребу людства у споживанні енергії. З 1975 року сонячні панелі стали на 99,7% дешевшими (з розрахунку на ват потужності), збільшивши світову генерацію енергії із сонячної у 2 млн разів. Тож чому сонячна енергія досі не домінує у світі?
Проблема має дві складові. По-перше, фотоелектричні матеріали лишаються занадто дорогими та неефективними, щоб повністю замінити вугілля та газ. По-друге, оскільки сонячна енергія залежить від часу доби (день/ніч) і сезону (літо/зима), велика кількість енергії має десь зберігатися до вимоги, а сучасні технології накопичення енергії не є достатньо економічно ефективними. Закони фізики начебто свідчать, що значні поліпшення можливі, проте кількість хімічних сполучень настільки грандіозна, що науковці не здатні просуватися швидко.
Натомість пришвидшити рух може ШІ, який здатен просіяти мільярди сполучень і формул та який уже сприяв розвитку галузей фотовольтаїки та розробки акумуляторів. Він може стрімко прискорити прогрес.
За всю свою історію до листопада 2023 року людство спромоглося виявити 20 тис. стабільних неорганічних сполук, які можна використовувати в різних технологіях. Потім gnome AI від Google різко збільшив показник, за ніч виявивши ще 401 тис. І це лише пробний приклад застосування ШІ в матеріалознавстві. Одного разу великі моделі загального штучного інтелекту віднайдуть оптимальні матеріали, і сонячна енергія стане настільки доступною, що мегапроєкти сонячних станцій стануть життєздатними, а сама енергія майже безплатною.
ШІ-оптимізація виробництва
Достатня кількість енергії без сумніву вплине на ще одну галузь – виробництво. Вартість майже всіх товарів – від їжі та одягу до електроніки та автомобілів – залежить від низки факторів, серед яких вартість енергії, вартість робочої сили (включно з розумовою діяльністю на кшталт R&D чи дизайну) і вартості сировини. ШІ зараз працює над зниженням вартості кожного з цих компонентів.
Після одержання дешевої сонячної енергії у великій кількості ШІ візьметься за людську працю, яка нерідко буває виснажливою та попросту небезпечною. Він може значно поліпшити стан справ у робототехніці, що у свою чергу різко знизить вартість праці. Крім того, ШІ оптимізує видобуток сировини й віднайде способи замінити вартісні рідкісноземельні матеріали більш розповсюдженими цирконієм, кремнієм і вуглецевим графеном. Усе це разом значно здешевить безліч товарів, зробивши їх доступними.
Такий розвиток виробничих потужностей та їхнє повсюдне застосування у промисловості уможливить значне зниження співвідношення «ціна – продуктивність обчислень» – з 1939 року до сьогодні воно поліпшилося в 75 квадрильйонів разів.
Причина – у циклі зворотного зв’язку: сьогоднішні найкращі чипи ШІ використовуються для оптимізації вартості та продуктивності чипів наступного покоління. За кількістю розрахунків на $1 вартості найкращі мікросхеми в листопаді минулого року виконували 48 млрд обчислень. Останні версії процесорів Nvidia зараз дозволяють перевищити 500 млрд.
ШІ в медицині
У міру нарощування обчислювальної маси, здатної симулювати живий світ навколо нас, людство зможе здійснити третю революцію ШІ – у медицині. Попри 200 років значного прогресу, наше розуміння людського тіла здебільшого складається з припущень, які зазвичай є правильними для більшості пацієнтів, однак, швидше за все, не є правильними саме для вас. Десятки тисяч американців щороку вмирають через побічні ефекти від ліків, які, згідно з попередніми дослідженнями, мали б їм допомогти.
Уже зараз ШІ починає перетворювати медицину на більш точну науку. На місце копіткого процесу проб і помилок претендує молекулярна біостимуляція – точне комп’ютерне моделювання, яке допомагає вивчити людське тіло й дізнатись, як діють ліки. Вона дозволяє миттєво проаналізувати мільярди можливостей, щоб обрати найбільш перспективні ліки.
Влітку минулого року перший медикамент, що був повністю створений ШІ для лікування ідіопатичного легеневого фіброзу, переданий на другу фазу випробувань. Десятки інших ліків починають тестувати.
Обидва ці процеси – винайдення ліків і клінічні дослідження – будуть пришвидшені та якісно поліпшені, оскільки симуляції ґрунтуватимуться на все більших обсягах даних, що їх збиратиме ШІ. За всю історію досліджень науковці визначили формули 190 тис. білків. Торік AlphaFold 2 від DeepMind відкрила понад 200 млн нових, які були безплатно передані вченим для допомоги у створенні нових ліків.
Потрібно більше лабораторних досліджень та історій успіху, щоб популярність симуляцій зростала, однак загальний напрямок зрозумілий. Згодом ШІ навчиться створювати симуляції білкових сполук, потім дістанеться органел, клітин, тканин, органів і – зовсім скоро – процесів в усьому тілі.
Зрештою клінічні дослідження зійдуть нанівець – вартісні, ризиковані, повільні та статистично непереконливі. Навіть у межах досліджень третьої фази майже неможливо знайти людину на планеті, яка б відповідала вам у кожній окремій характеристиці генетики, способу життя, супутніх захворювань, дії ліків та варіацій захворювань.
Цифрові дослідження дозволяють обрати ліки для кожного окремого пацієнта. Їхній потенціал є таким, що захоплює: лікування не лише захворювань на кшталт онкологічних чи Альцгеймера, проте і власне старіння.
Сьогодні науковий прогрес дозволяє середньому американцю чи англійцю сподіватися на збільшення середньої тривалості життя на шість-сім тижнів на кожен рік життя. Коли загальний штучний інтелект дасть нам цілковите розуміння клітинної біології, це співвідношення зміниться.
Коли ж ми досягнемо щорічного додавання тривалості життя в 12 місяців, досягнемо «швидкості довголіття» (теоретична ситуація, за якої ймовірна тривалість життя збільшується швидше, ніж людина старішає. – Mind). Люди, які дотримуються здорового способу життя та застосовують новітні методи лікування, досягнуть цього моменту між 2029 та 2035 роками. Дещо згодом, завдяки експоненціальному зростанню технологій, вартісна профілактика старості різко подешевшає та стане доступною.
Ось ми й дісталися найважливішої обіцянки, що її дає нам штучний інтелект: довше та здоровіше життя без негараздів і слабкостей, які так обмежували людство протягом усього його існування.
Рей Курцвейл – науковець, винахідник та актор кількох книжок: «Епоха мислячих машин» (1990), «Епоха духовних машин» (1999) та «Сингулярність близько» (2005).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].