Хто така Ребекка Лісснер і якою вона зробить зовнішню політику США

Хто така Ребекка Лісснер і якою вона зробить зовнішню політику США

Та ситуація, коли може справдитися стара вашингтонська приказка: «персонал – і є політика»

Хто така Ребекка Лісснер і якою вона зробить зовнішню політику США
Зліва направо: Ребекка Лісснер, заступниця радника з питань нацбезпеки віце-президентки США, радник з політичних питань Айк Кірбі, директорка з комунікацій Кірстен Аллен
Фото: DR

Оскільки сама віцепрезидентка та кандидатка у президенти США від Демократичної партії Камала Гарріс небагато розповідає про своє бачення місця Сполучених Штатів у світі, у спробі спрогнозувати – хоча б широкими мазками – майбутню зовнішню політику країни оглядачі звернули увагу на її команду радників. В основному час і зусилля експертів спрямовані на оцінку Філіпа Гордона – радника з питань національної безпеки, який працював у трьох останніх адміністраціях президентів-демократів. Проте деякі, як-от впливове видання Foreign Policy, радять уважніше придивитися до його заступниці Ребекки Лісснер – політологині, зовнішньополітичної аналітикині та дослідниці «Теорії Великої стратегії» США, яку знайомі з нею люди вважають геніальним, хоча й прагматичним мислителем.

«Вона є надзвичайно талановитим стратегом. Вона дуже глибоко мислить і є саме тією людиною, яка масштабно аналізує природу впливу США та місце Штатів у їхніх альянсах», – каже Саша Бейкер, колишня в.о. заступника міністра оборони з політичних питань. Саме Бейкер запросила Лісснер на посаду директора департаменту стратегічного планування Ради національної безпеки США на початку діяльності адміністрації Джо Байдена.

Окрім роботи з Бейкер, Лісснер відігравала ключову роль у написанні перших версій Стратегії національної безпеки адміністрації Байдена, за що дістала подяку від радника з нацбезпеки Джейка Саллівана після публікації документа.

Бейкер описує її як «надзвичайно наполегливу» в роботі особу. «Мені неодноразово доводилося просити її піти додому після закінчення робочого дня», – згадує вона.

Зараз пані Лісснер недоступна для інтерв’ю та розмов – таким є рішення Офісу Камали Гарріс.

Нова зовнішньополітична роль США

Окрім Бейкер, у Ребекки Лісснер є й інші впливові союзники в адміністрації Байдена, серед яких – Міра Рапп-Хукер, яка обіймає посаду старшого директора РНБ США з питань Східної Азії. У їхній спільній книжці 2020 року «Відкритий світ: Як Америці перемогти у боротьбі за порядок у ХХІ столітті» йдеться про те, що США мають припинити намагання переробити світовий уклад під себе, а натомість інвестувати у відкритий і вільний світ, у якому вони процвітатимуть.

Зокрема, авторки писали: «Не сумніваючись у лідерській ролі Сполучених Штатів на світовій арені, проте відходячи від акценту на першості як наріжному камені месіанської ліберальної ідеї, стратегія відкритості відходить від ліберального універсалізму після холодної війни, політики стримування у стилі холодної війни та традиційної альтернативи скорочення».

Ребекка Лісснер закінчила Гарвардський університет і має ступінь доктора філософії з державного управління Університету Джорджтауна. Як предмет досліджень Теорія Великої стратегії відома високого рівня дебатами із залученням шаленої кількості «ізмів», розповідає професор Джорджтаунского університету Деніель Нехон, який був у комісії під час захисту дисертації Лісснер.

«Вона не з традиціоналістского табору. Для неї Велика стратегія – не привід поговорити про старі-добрі міжнародні відносини, як полюбляє більшість», – каже він.

Прагматичне мислення

Докторська робота Лісснер була присвячена огляду впливу, який заморські військові інтервенції США після Другої світової війни справили на «Велику стратегію» країни. Згодом ця робота стала основою її книжці 2021 року «Війни одкровення: трансформувальний вплив військових інтервенцій на Велику стратегію». Не будучи членом уряду, вона критикувала адміністрацію Трампа за фокус на яскравих тактичних успіхах без наявності Великої стратегії та за взаємодію із союзниками лише  в тому разі, коли «вузькі особисті інтереси точно збігаються».

Інші дослідники Великої стратегії США, знайомі з роботами Лісснер, називають її світогляд «поглядом прагматичного ліберального інтернаціоналіста».

«Вона цілком свідома недоліків американської зовнішньої політики. Проте я не вірю, що вона здатна чи бажає знищити все наявне заради побудови всього нового. Я думаю, йдеться радше про створення більш прагматичної зовнішньої політики США», – вважає Емма Ешфорд, провідний дослідник у Центрі Стімсона.

«Вважаю, що вона чудово порається зі свою роботою арбітра між прихильниками прогресивних течій у зовнішній політиці та більш традиційним баченням Демократичної партії», – каже Стівен Вертейм, провідний дослідник Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Команда тигра*

У Раді нацбезпеки США Лісснер керувала «командою тигра», яку було створено напередодні початку російсько-української війни і яка мала оцінити наслідки цієї війни та її вплив на довгострокове стратегічне планування.

У квітні 2022 року Лісснер полишила РНБ Сполучених Штатів задля команди Гарріс як заступниця радника з питань національної безпеки. У Білому домі офіційно повідомили, що її діяльність охоплює повний спектр питань національної безпеки на допомогу Філіпу Гордону. Ребекка Лісснер присутня в усіх міжнародних подорожах віцепрезидентки США з початку роботи.

Наразі невідомо, яку роль відіграватиме Лісснер у майбутній – потенційній – адміністрації Камали Гарріс. Проте, якщо персонал – це і справді політика, світу варто приготуватися до менш пихатої Америки, вважають оглядачі.

*Командою тигра називають команду спеціалістів, яку збирають для роботи над окремо визначеною проблемою чи для пошуку окремого рішення.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло