800 млрд євро або повільна агонія: Маріо Драгі пророкує економічну смерть ЄС. І дає рецепт її уникнення

800 млрд євро або повільна агонія: Маріо Драгі пророкує економічну смерть ЄС. І дає рецепт її уникнення

Чим доповідь експрем’єра Італії на 400 сторінок шокувала європейців

800 млрд євро або повільна агонія: Маріо Драгі пророкує економічну смерть ЄС. І дає рецепт її уникнення
Маріо Драгі презентує свою доповідь Єврокомісії
Фото: DR

Нещодавно колишній прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі наробив галасу в Старому світі, представивши 400-сторінкову доповідь про стан і перспективи європейської економіки та й самого регіону загалом – «Екзистенційний виклик для ЄС». До цього документа з безліччю цифр і графіків можна було б поставитися зі скепсисом, якби життя не надало йому зрозумілої ілюстрації: менше ніж за 24 години після презентації дослідження в німецькому Дрездені обвалився міст Карола через Ельбу. Міст значився у плані ремонтних робіт на наступний рік, про проблеми було відомо – проте кращої візуалізації одного з двох ключових висновків Драгі годі й шукати.

 «Вперше з часів холодної війни
ми маємо щиро побоюватись за власне самозбереження»

Маріо Драгі

Перший висновок полягає в тому, що економіка Європи, хоч і далека від «точки неповернення», проте перебуває у «повільній агонії», що є наслідком років нехтування головними проблемами. Другий – у тому, що занадто тривале очікування людей, які мають владу та спроможності для змін – не лише політиків, а і європейських бізнес-еліт – може незабаром призвести до того, що змінювати вже не буде чого.

П’ять цитат-висновків з доробку Маріо Драгі

1. «Нам не вистачає фокусу на ключових пріоритетах, ми не поєднуємо свої ресурси задля отримання масштабу, і ми не координуємо наші політики, які насправді важливі».

На думку Маріо Драгі, найбільшому в світі регіональному об’єднанню насправді не вистачає згуртованості. Саме цей брак став причиною кількох найяскравіших проблем ЄС: доходи США зросли вдвічі за останні 20 років; оцінивши перспективи, близько 30% європейських технологічних стартапів-«єдинорогів» перебралися за океан; через що в Європі за 50 років не з’явилося жодної €100-мільярдної компанії (у США за цей час утворилися шість компаній з оцінкою понад 1 трлн євро).

2. «Європа має все необхідне для того, щоб стати висококонкурентною економікою».

Розуміючи стан справ (як-не-як, він рік це досліджував, а роками до того працював з цим), Маріо Драгі лишається реалістом: оскільки європейське населення зменшується, настав час ефективності. Друга складова – інноваційність. У нього це не про ШІ, а про поліпшення комерціалізації ідей, набуття цифрових навичок всіма охочими та ліквідацію всіх обмежень для розвитку стартапів у рамках ЄС.

3. «Ми б’ємо не в повну силу».

Це – дуже цікавий момент доповіді, він присвячений військовим витратам, які Маріо Драгі вважає однією з частин великого рішення. Він наголошує, що 78% військових витрат країн ЄС за 2023 рік (які досягли $86 млрд) осіли в кишенях американських компаній. Переспрямування цих витрат допоможе бути по-справжньому готовими до війни в Європі, освіжить економіку регіону та додасть усім процесам інновацій.

Крім того, дозволить позбавитися залежності від інших геополітичних гравців (зокрема залежності від Китаю у критичних мінералах, яку Європа сформувала).

4. «Якщо ми не вестимемо спільну політику, існує ризик перетворення декарбонізації на заваду конкурентоздатності та розвитку».

Для пояснення Маріо Драгі використав одну з найболючіших для європейців тем – стан справ в автомобільній промисловості. Він стверджує, що «кліматичні зміни відбулися без змін в індустріальній політиці». Тобто кліматичні норми впроваджуються без розуміння їхнього впливу на цілу галузь.

При цьому він не закликає відмовитися від енергетичного переходу. Навпаки, виступає за збільшення – та координацію – інвестицій у декарбонізацію європейської промисловості. Це допоможе повернути ціни на енергоносії до конкурентних американським (наразі – вдвічі чи втричі нижчих) і задовольнить європейців, які отримають менші рахунки.

5. «Зробімо це, або ж настане повільна агонія».

Цю фразу Драгі використав на презентації докладу, коментуючи запитання журналіста, чи є його дослідження переліком «зроби або помри».

З іншого боку, в документі містяться 170 рекомендацій для 10 галузей, бюджет на реалізацію яких становитиме $850 млрд (4,5% ВВП усього ЄС) на рік.

Виклик для євробюрократів

Оглядачі визнають, що аналіз Драгі проблем Європи є достеменно точним, а пропозиції щодо їхнього розв'язання – доволі вичерпними. Ключовим лишається питання, чи не буде марною робота, яку виконала команда італійця, через велику кількість політичних викликів, що виникають у підсумку. Без сумніву, поставлені завдання є комплексними, проте буде помилкою через це проігнорувати дослідження.

Ідея дослідження з’явилася рік тому, коли Урсула фон дер Ляєн попросила Маріо Драгі очолити робочу групу в рамках ширшої ініціативи з адаптації ЄС до нових глобальних викликів. Вибір можна вважати надзвичайно вдалим. З одного боку, ставлення європейців до пана Драгі є доволі теплим. З іншого – він не той, хто, скопіювавши висновки своїх попередників, підготує черговий нікому не потрібний документ.

Це є однією з проблем європейської бюрократії – багато (насправді, дуже багато) і поганих, і гарних досліджень та доповідей, присвячених перспективам Європи й шляхам їхнього поліпшення, вкриті шарами пилу. Така сама доля може спіткати центральну пропозицію дослідження пана Драгі – випуск спільних боргових паперів, яка відразу стикнулася із хвилею критики. Так може скінчити й заклик додатково інвестувати 800 млрд євро на рік.

Проте є і відмінна від нуля можливість, що це дослідження зрезонує з думками тих, хто ухвалює рішення в Європейському Союзі. Насправді вони занепокоєні: на економічному, політичному та соціальному укладах Старого світу дуже чітко стали проглядатися тріщини. І їх уже майже неможливо ігнорувати.

Епоха, під час якої Європа могла сподіватися на значний світовий попит на її продукцію, дешеві російські енергоносії та стабільну геополітичну ситуацію, які компенсували її низьку продуктивність, минула. Настала нова, яка характеризується зменшенням населення та непростими викликами, що несе світова цифрова революція. Ці чинники впливають на загальний настрій виборців, фруструючи їх, – і ті роблять вибір на користь екстремістських політичних сил.

Дуже схоже, що Європа перебуває у занепаді, й останні події також масово на це натякають:

  • компанія з розробки штучного інтелекту, яка мала стати європейською відповіддю Кремнієвій долині, повідомила, що вимагає більше часу на те, щоб почати конкурувати з OpenAi чи Meta;
  • Volkswagen змушений відмовитися від угоди про гарантоване працевлаштування, якої дотримувався три десятиліття, та розглядає можливість закриття заводів у Німеччині – ситуація, нечувана з дня заснування 1937 року;
  • Renault, один із найвідоміших і найбільших французьких автовиробників, розглядає можливості скорочення штату на заводах у Франції.

На тлі таких подій стає зрозумілим, чому деякі впливові люди прочитали 400 сторінок доповіді. Голова Європейського центробанку (та наступниця Маріо Драгі на цій посаді) Крістін Лагард зазначила, що той «ставить жорстокий, але справедливий діагноз», і назвала доповідь «грізною».

Міністр фінансів Франції Брюно ле Мер, каденція якого наразі добігає кінця, «на 100%» погодився з висновками Драгі щодо збільшення розриву в продуктивності між Європою та США.

Навіть Німеччина, яка першою почала опонувати фінансовим пропозиціям у доповіді, на прикладі свого міністра фінансів Роберта Хабека погодилася з потребою у змінах. «Варто перемкнути вимикач. Ми маємо мобілізувати волю, навички та ресурси», щоб зробити Європу конкурентоздатною на світовому ринку.

Чому до Маріо Драгі варто дослухатися

Драгі має у своїй кар’єрі небанальний послужний список і визнання досягнень з боку опонентів (хоча й постфактум). У 1990-х він курував реконструкцію ринків капіталу Італії, зокрема законодавство про корпоративне управління, яке одержало назву «реформи Драгі». 2009 року ретроспективний аналіз цієї реформи визначив її «переламним моментом» для економіки країни – не через норми, що були впроваджені, і не через шлях їхнього провадження, а через наполегливість імплементації.

Про наполегливість Драгі свідчать і події 20012 року, коли він перебував на посаді голови Європейського центробанку й заявив, що «зробить усе можливе», щоб утримати євро. Навіть його каденція прем’єр-міністра Італії, яка тривала лише 19 місяців, виявилася значущою: він спромігся отримати для Італії чверть усіх фондів відновлення після пандемії – суму, вдвічі більшу за ВВП країни.

Попри історію успіху, досі не має відповіді запитання, чи вдасться Маріо Драгі вплинути на подальшій курс, яким рухатиметься Європа.

Лишити стан справ без змін буде найгіршим із можливих результатів для регіону, який щодня стикається з новими проблемами. Іншим сценарієм може стати відхід національних урядів від пан'європейських ідей і фокус на власних проблемах. Або ж якийсь новий надзвичайний виклик поверне до життя вислів одного з творців Європейського Союзу, Жана Моне: «Європа постане з криз».

Або, і це цілком можливо, дослідження Маріо Драгі – з його списком готових рецептів для розв'язання поточних проблем – створить новий позитивний імпульс для співпраці Старого світу.

«Фундаментальними цінностями Європи є процвітання, рівність, воля, мир та демократія у сталому зовнішньому середовищі, – написав він у доповіді. – Якщо Європа більше не в змозі забезпечити їх своїм людям – або змушена торгуватися за ту чи іншу – вона втратить сенс свого існування».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло