Кінопрем’єри тижня: наукова фантастика «Мегалополіс» і мелодраматичний вестерн «До кінця світу»
Утопічний світ і прекрасний безлад від Копполи та кохання під час війни

Цього тижня у вітчизняний прокат виходить епічна байка Стародавнього Риму, час дії якої перенесено у сучасну Америку, а також друга режисерська робота Віґґо Мортенсена, заради якої він приїхав до України.
Докладніше – в огляді Mind.
«Мегалополіс»

Сюжет. Цезар Катіліна (Адам Драйвер) – геніальний архітектор та митець, який вміє зупиняти час та бачити крізь виміри. Він мріє створити Мегалополіс на руїнах занедбаної Імперії – колишнього Нью-Йорка, що потерпає від беззаконня, свавілля та корупції. Катіліна – частина Імперії, проте його гнітить питання: чи гідне суспільство Імперії порятунку?
У ролях: Адам Драйвер, Шая Лабаф, Наталі Еммануель, Обрі Плаза, Джанкарло Еспозіто, Лоуренс Фішберн.
В українському прокаті: з 26 вересня 2024 року.
Бекграунд. «Мегалополіс» – це перший свіжий фільм Копполи за майже 15 років.
Ідея стрічки прийшла Френсісу Форду Копполі ще у кінці 1970-х, коли він знімав «Апокаліпсис сьогодні». Але розпочав його фактичну реалізацію режисер тільки у середині 2010-х років.
Френсіс Форд Коппола заявляв, що коріння фільму почало «рости в ньому» ще в дитинстві, після перегляду класичної наукової фантастики Вільяма Кемерона Мензіса «Прийдешнє» (1936).
Сценарій нової картини, що писався майже 10 років і переписувався десь 300 разів, заснований на історії намагання вчинити державний переворот у Римі ще у 63 році до нашої ери.
На початку 1980-х років режисер прочитав книжку, яка дала йому фінальний імпульс до цілісності історії – «Дванадцять проти богів» Вільяма Боліто Райалла, яка оповідає, зокрема, життєпис політика Луція Сергія Катіліни та деталі його змови.
Коли кіностудії відмовились вкладатися у виробництво фільму, Коппола вирішив зняти його за свої гроші. Бюджет «Мегалополісу» оцінюють у $120 млн, які режисер отримав від продажу власного виноробного бізнесу у Каліфорнії.
Але незважаючи на великий бюджет і зірковий каст, картину описують як артхаус, а не блокбастер, а тому навряд чи вона матиме комерційний успіх, на думку профільних західних оглядачів.
Знімання проходили у Джорджії з листопада 2022-го до березня 2023 року.
Прем'єра відбулась 16 травня 2024 року на 77-му Каннському кінофестивалі, де фільм отримав полярні відгуки преси.
Рейтинг на IMDb – 5,7 з 10.
Вам сподобається, якщо: ви хочете побачити інтелектуальну сміливу сатиру, від якої важко відвести погляд під час перегляду, а також задуматися над сучасним суспільством.
Вам не сподобається, якщо: ви не готові до хаосу на широкому екрані, адже стрічку називають радше творчим маніфестом, ніж зв'язною оповіддю, що переповнена енергією і недбалістю водночас.
Головна причина подивитися: зробити власні висновки про один із найбільш претензійних та божевільних фільмів останніх років від культового режисера зі світовим ім’ям, який одні називають геніальним, а інші – меганудним, конспірологічним і мегароздутим.
«До кінця світу»

Сюжет. США, Дикий Захід, 1860-ті роки. Квіткарка Вів’єн (Вікі Кріпс) і тесляр (Віґґо Мортенсен) закохуються та вирушають у мандрівку, щоб побудувати спільне життя у глухому містечку. У країні набирає обертів Громадянська війна і їхні мрії руйнуються, коли чоловік доєднується до армії. Тепер його кохана мусить сама себе захищати, а це нелегко у містечку, яке контролюють жорстокі та свавільні чоловіки.
У ролях: Віґґо Мортенсен («Володар перснів», «Зелена книга»), Вікі Кріпс («Корсет»), Соллі Маклеод («Дім Дракона»).
В українському прокаті: з 26 вересня 2024 року.
Бекграунд. «До кінця світу» – це друга режисерська робота Віґґо Мортенсена, голлівудського актора, відомого за своїми ролями у фільмах «Володар перснів» та «Зелена книга». Це фільм, заради якого Віґґо Мортенсен приїхав в Україну, – на фестиваль Миколайчук OPEN у Чернівці, де відбулась українська премʼєра стрічки.
Віґґо Мортенсен не лише зрежисував фільм, але й зіграв головну чоловічу роль, написав сценарій, музику та виступив продюсером. Виданню The Hollywood Reporter він розповів, що його розчулили історії українських глядачів та глядачок, особливо жінок, які побачили себе у головній героїні та прослідкували паралелі між фільмом та реальністю України.
Події «До кінця світу» розгортаються у США, на Дикому Заході у 1860-ті роки. Квіткарка Вів’єн (Вікі Кріпс) і тесляр (Віґґо Мортенсен) закохуються та вирушають у мандрівку, щоб побудувати спільне життя у глухому містечку. У країні набирає обертів Громадянська війна, та їхні мрії руйнуються, коли чоловік доєднується до армії. Тепер його кохана мусить сама захищати себе, що досить нелегко у містечку, яке контролюють жорстокі та свавільні чоловіки.
Головну жіночу роль у фільмі – франко-канадську іммігрантку – зіграла акторка Вікі Кріпс, відома своїми головними ролями у стрічках «Примарна нитка», «Корсет» та «Острів Бергмана».
Як і попередній фільм Мортенсена, він надихався власною родиною: «Ця історія виникла на основі образу моєї матері. Я ілюстрував книги 1930-х років, які вона читала, коли була маленькою дівчинкою, історії про лицарів, середньовічні пригодницькі історії. Вона виросла біля кленових лісів на північному сході США, поблизу кордону з Канадою, і я уявив її дитиною, яка бігала в цих лісах, уявляв, що вона була в одній з історій, які вона читала в тих старих книжках», – каже Мортенсен.
Як друга продюсерка до фільму долучилась Регіна Солорзано («Трикутник смутку», «Острів Бергмана»). Також у команді працювали оператор Марсель Зіскінд – «Містер Самотність». Художники-постановники Джейсон Кларк і Керол Спайер – «Муха». Стрічку знімали в основному в Дуранго (Мексика), де фільмували багато вестернів, особливо протягом 1960-х і 70-х років.
Видання The Guardian описує сюжет як «кохання, що розквітає серед насильства» та підкреслює «магнетичну героїню» Вікі Кріпс. The New York Times наголошує, що стрічка «красива і пристрасна», тоді як Empire підкреслює, що це «вестерн, що зосереджений на ніжних, любовних стосунках».
Покази фільму в Україні здійснюються за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
Рейтинг на IMDb – 6,4 з 10.
Вам сподобається, якщо: ви хочете зануритись у нестандартну багатошарову структуру розповіді у стрічці та своєрідний погляд на жорстоку епоху, в якій режисер зміг знайти щось світле й акцентувати на цьому.
Вам не сподобається, якщо: ви не дуже любите естетику вестернів, а також не хочете дивитись на війну ще й у кіно, поки вона заповнює реальність українців.
Головна причина подивитися: «До кінця світу» – це складна, але захоплива картина, що досліджує теми справедливості, війни та любові на тлі американського Дикого Заходу. Тут також варто відзначити переконливу акторську гру й талановиту операторську роботу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].