191-м будеш? До МВФ долучилася нова держава
Черговий учасник – європейське князівство зі 100%+ працевлаштованих та без виходу до моря
Протягом тижня, що минає, більшість поглядів були прикуті або до Нью-Йорка, де відбувалися щорічні збори Міжнародного валютного фонду та Світового банку, або до Казані, де зібралися представники БРІКС. І якщо у другому випадку майже нічого не відбулось, то зустріч МВФ була насиченою подіями й новинами. Але одна новина виявилася майже непоміченою ЗМІ, хоча була дуже важливою: 191-м членом Міжнародного валютного фонду стало Князівство Ліхтенштейн.
Угоду з МВФ від імені Князівства підписав прем’єр-міністр Даніель Ріш. У МВФ навели п’ять цікавих економічних фактів про нового мембера:
-
Ліхтенштейн є однією з двох країн у світі, що не має виходу до моря. Друга така країна – Узбекистан.
Серед шести малих держав Європи (окрім князівства, у переліку – Андорра, Мальта, Монако, Сан-Марино та Ватикан) Ліхтенштейн має третю за розміром площу – 160 кв. км, що дорівнює площі міста Вашингтон в американському окрузі Колумбія.
Географічно Ліхтенштейн «затиснутий» між Австрією та Швейцарією, серед Альп, що допомогло країні стати центром зимових видів спорту. Населення країни – близько 40 000 мешканців, що становить половину населення Андорри. Столиця Ліхтенштейну, Вадуз, найвідоміше місто в країні, проте сусідній Шаан – більш залюднене.
-
Ліхтенштейн – парламентське конституційне князівство з малою кількістю держслужбовців.
Конституція 1921 року встановлює поєднання монархічних і демократичних принципів, визначаючи князівство як «конституційну спадкову монархію, засновану на засадах демократії та парламентаризму».
Уряд складається з п’яти членів, кандидатури яких вносить парламент і призначає на чотири роки принц. Держапарат князівства налічує 1500 чиновників, що не дотягує до 4% населення та значно менше за середньоєвропейський показник у 17%. Також чотирирічну каденцію мають 25 членів парламенту.
-
Ліхтенштейн посідає друге місце в Європі за розміром доходу на душу населення (першість – у Монако).
Середній щорічний дохід на людину сягає $197 000, що значно вище за цей показник у більшості країн Європи та світу. Високий рівень вкладень у дослідження та розвиток (R&D) – 6,2% ВВП – сприяє лідерським позиціям конкурентного та експортноорієнтованого виробничого сектору, що включає машинобудування, будівництво заводів і виробництво прецизійних та стоматологічних засобів, а також високому рівню доходів.
Частка промисловості становить 42% валової доданої вартості, що перевищує середньоєвропейський показник у 15%. Фінансовий сектор – в основному представлений приватними банками, управлінням активами, страховими компаніями та трастами – відповідає за 20% ВВП.
-
Кількість працевлаштованих у Ліхтенштейні перевищує кількість його населення.
Характерною особливістю економіки князівства є велика кількість приїжджих працівників – благо, країна маленька – з Австрії, Німеччини та Швейцарії.
Населення країни становить 40 000, а кількість робочих місць – 42 500 (дані на 2022 рік). Зі Швейцарії приїжджає 59% зарубіжної робочої сили, ще 37% – з Австрії. Рівень трудової залученості високий – 76,1% проти 74,9% у середньому по Європі, а рівень безробіття не перевищує 2%.
-
Попри маленький розмір, Ліхтенштейн цілком інтегрований у світову економіку.
США, Німеччина та Швейцарія є основними зовнішньоторговими партнерами князівства. Країна також є частиною Європейської економічної зони – тож має цілковитий доступ до єдиного ринку ЄС, зокрема фінансового ринку, згідно з законодавством про вільний рух послуг і капіталу.
Спираючись на доступ до фінансового ринку ЄС і нагляд з боку Європейської агенції банківського нагляду, фінансові інституції Ліхтенштейну почали пропонувати послуги управління фінансами клієнтам з Азії та Близького Сходу. Сильні економічні зв’язки зі Швейцарією, включно з використанням швейцарського франка, також сприяють торговельним зв’язкам та інтеграції ринку праці в загальноєвропейський.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].