Повертатися до офісу чи працювати з дому? Як світ вирішує дилему RTO vs WFH

Повертатися до офісу чи працювати з дому? Як світ вирішує дилему RTO vs WFH

Відновлення офлайн-роботи не принесло значних поліпшень у бізнесі. Як і скорочення робочого тижня

Повертатися до офісу чи працювати з дому? Як світ вирішує дилему RTO vs WFH
Фото: depositphotos.com

Один із суспільно-важливих поділів зараз пролягає у царині роботи – офісної, віддаленої, розподіленої, змішаної. Після пандемії світ розколовся на тих, хто бажає продовжувати працювати з дому чи коворкінгу, і тих, хто бачить переваги в перебуванні в офісі. Цей поділ впливає на безліч нюансів: від задоволеності працівників роботою до вартості оренди офісів компаніями. В Україні до цих чинників додалися реалії воєнного часу: від наявності (і рівня довіри) укриття до наявності електроенергії та тепла під час блекаутів. Крім того, наріжним питанням у темі WFH vs RTO (робота з дому проти повернення до офісу) є питання особистої ефективності.

Чи слушно вчиняють керівники компаній, наполягаючи на поверненні працівників до офісів на постійній основі? Чи вимоги найбільших світових компаній про п’ятиденний офісний тиждень сприяють їхньому розвитку? Чи, може, змішаний формат роботи та, наприклад, чотириденний робочий тиждень є більш привабливими опціями й допомагають ефективнішій роботі працівників?

Mind вивчив найцікавіше з того, що пишуть на ці теми оглядачі західних медіа.

Від редакції: Ми плануємо більше говорити про проблематику того, що можна умовно назвати «Роботою нового часу» – New Work Order. Редакція знайомитиме читачів із дослідженнями щодо віддаленої роботи та порівнювати з експериментами щодо перебування в офісі, говоритимемо про переформатування робочих місць і продуктивність, обговорюватимемо коворкінги та кабінети на кухнях – просто ділитимемося всім, що здатне допомогти працювати так, щоб досягати максимуму. Адже ми всі тут – про продуктивність.

Вимоги роботодавців бісять працівників

«Вмотивованість до роботи пішла, доведеться її якось відновлювати», – написав один із працівників компанії Amazon на сайті Blind, користувачі якого можуть чесно розповісти про своїх роботодавців. Причина його розчарування – лист від генерального директора Енді Джессі, у якому той наказав усьому штату повернутися до присутності в офісах п’ять днів на тиждень, на повний робочий день. Наказ не сподобався офісному штату, який до того відвідував офіси тричі на тиждень. У жовтні Метью Гарман, голова підрозділу хмарних обчислень Amazon, заявив підлеглим, що вони можуть звільнитись, якщо не відповідатимуть вимогам.

Amazon – не єдиний роботодавець, який вирішив «зав’язати» з віддаленою роботою. Банк Goldman Sachs, консалтингова компанія PwC та автовиробник Stellantis потрапили до переліку компаній, що вимагають від своїх працівників повернутися до офісів. Ще низка компаній напоготові: дослідження від KMPG засвідчило, що чотири з п’яти керівників вимагатимуть повернення до п’ятиденного робочого тижня протягом найближчих трьох років.

Такі вимоги починають відображатися в сукупних цифрах. Щомісяця група вчених WFH Research опитує американців щодо кількості днів на тижні, які вони працюють удома. У вересні близько 28% робочих днів проходили в домашніх умовах, що на 2% нижче за показник роком раніше. У деяких галузях зміни ще значніші: частка працівників технологічної, фінансової галузі та сфери професійних послуг, які працювали вдома принаймні частину робочого часу, за рік зменшилася на 10%.

Проте цей примус починає дратувати працівників. Дослідження, проведене компанією Gartner, свідчить, що третина управлінців та п'ята частина пересічних працівників ладні звільнитись, аби тільки не повертатися до офісів.

Для деяких компаній це може бути перспективною можливістю. Багато технологічних і консалтингових компаній найняли забагато працівників під час сплеску після COVID-19. Їхнє звільнення здатне допомогти у зменшенні витрат, з іншого боку – існує ризик втрати справжніх талантів, які перейдуть до конкурентів із більш гнучким підходом до робочого графіку.

Однак є простіше пояснення – більшість босів вважає, що присутність працівників в офісах сприятиме поліпшенню їхньої продуктивності. Безліч досліджень доводить, що віддалені працівники менш продуктивні. Одне дослідження індійських працівників, що вносили дані, показало, що ті, хто постійно працював удома, були на 18% менш продуктивні за колег в офісі.

Менше існує доказів того, що надання можливості працювати кілька днів на тиждень із дому негативно впливає на продуктивність. Дослідження, яке провели в китайській туристичній онлайн-агенції Ніколас Блум і двоє його колег, не виявило різниці між працівниками, що працюють у гібридному форматі, та їхніми колегами, які постійно присутні в офісі.

Керівники компаній зазвичай на це відповідають, що їхня ситуація значно відрізняється від кол-центру в Китаї. Складні завдання на кшталт консультування клієнтів із питань злиття та поглинання чи поради стосовно користувацького інтерфейсу потребують більшої взаємодії, ніж її можна створити у віртуальному форматі. А молодші працівники отримають менше наставництва, якщо спілкуватимуться зі своїми менторами виключно під час запланованих онлайн-зустрічей.

Дехто наполягає, що гібридна робота розмиває культуру їхньої компанії, оскільки новачки не можуть її осягнути, а досвідчені працівники її забувають. Джессі з Amazon у листі заявив, що культура «є однією з ключових складових нашого успіху», тож «легше нашим колегам вчитись, моделювати, практикувати та посилювати її» під час міжособистісного спілкування.

Досі не сказали свого слова інвестори. У квітні поточного року Шон Флінн із Корнельского університету та його колеги дослідили понад 600 компаній, акції яких котируються на біржі та які наймають віддалених працівників. Вони виявили, що не існує кореляції між форматом роботи та біржовою вартістю акцій компаній, зокрема, у порівнянні з конкурентами.

Якщо гендиректор Amazon правий, то це має незабаром змінитись.

Чотириденний тиждень сподобався учасникам експерименту в Німеччині

Короткотривалий експеримент із чотириденним робочім тижнем у Німеччині завершено, проте низка компаній, що брали в ньому участь, не збираються повертатися до минулого. «Я більше не хочу працювати по п’ятницях, і зворотного шляху немає, – прокоментував Сорен Фріке, співзасновник стартапу Solidsense. – П’ятниця стала третім вихідним. Ти працюєш тільки коли не маєш вибору».

Solidsense стала однією з 45 компаній, що взяли участь у шестимісячному тестуванні, під час якого співробітники мали працювати чотири дні на тиждень, одержуючи повну зарплатню. У підсумку 73% учасників вирішили зробити ці зміни постійними чи принаймні продовжити експеримент.

Результати довели те, на що сподівалися дослідники. Скорочений робочий тиждень поліпшує ментальний стан працівників та їхнє психологічне благополуччя. Працедавці також у плюсі: 70% зазначили, що процес наймання талантів спростився після оголошення про чотири робочі дні. І це – у країні, де вартість боротьби за таланти зростає постійно. Близько десятка компаній повідомили про поліпшення фінансових результатів.

Цікаво, що німецькі дослідники з власної ініціативи ускладнили процес дослідження (у США, Новій Зеландії та Великій Британії проводились аналогічні експерименти; про них розповімо згодом. – Mind). Вони, за допомоги проб волосся, вимірювали рівень кортизолу у працівників і збирали дані зі смартгодинників. Останні показали збільшення тривалості сну на 38 хвилин протягом тижня та збільшення фізичної активності.

Також проводилися глибинні інтерв’ю та порівняння з контрольною групою людей, які продовжували працювати у стандартному п’ятиденному режимі.

Не всі компанії пройшли випробування скороченим робочим тижнем. Дві припинили участь на середині шляху, посилаючись на економічні труднощі або низький рівень підтримки серед працівників. З тих, хто брав участь до кінця, 20% вирішили повернутися до п’ятиденного тижня.

Рішення Amazon не вплинуло на ситуацію з віддаленою роботою

Коли генеральний директор Amazon Енді Джессі заявив про повернення повноцінного робочого тижня в офісах, дехто поспішив оголосити це кінцем віддаленої та змішаної форм роботи. Але поспішати було не варто.

Дані компанії Kastle (виробник магнітних ключів, карток і СКУД) свідчать, що вакантність офісів навіть дещо збільшилася після оголошення. Якщо місяць тому завантаженість офісних приміщень у 10 основних містах США становила 50,99%, то зараз показник 50%. Інакше кажучи, рішення Amazon ні на що не вплинуло.

Економіст Ніколас Блум зі Стенфордського університету, написав у своєму LinkedIn-пості, що причина може полягати в тому, що «репутаційні втрати та зниження вартості акцій змусили інші компанії сумніватись». За останній місяць акції Amazon впали на 3%.

На думку спостерігачів, вимога про повернення до офісів може приховувати бажання провести низку звільнень. Проте як скорочення штату не називай, воно не змінить своєї сутності.

Анонімне опитування 2585 працівників Amazon за допомоги сервісу Blind показало, що 91% незадоволені рішенням, а три чверті підшукують собі іншу роботу з можливістю працювати за гнучким графіком. Близько третини респондентів вказали, що знають когось, хто вже звільнився через вимогу повернутися до офісу.

«За інших рівних обставин, середній працівник перейде до компанії, що пропонує більш гнучкі умови, – вважає Роб Садов, співзасновник Flex Index. – Тож Amazon доведеться платити тому ж самому працівнику більше відносно конкурентів та орієнтуватися на пошук працівників, що проживають географічно недалеко від офісів».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло