Зупинення постачань російського газу в Австрію: що насправді відбулося
І хто на цьому може заробити
Через судові суперечки «Газпром» 16 листопада зупинив постачання газу для австрійської компанії OMV з українського напрямку. Але обсяги транзиту російського блакитного палива через Україну в Європу залишаються стабільними. Це збагачує посередників-трейдерів і посилює їх політичну роль.
Mind розібрався, що насправді відбувається останніми днями на газовому ринку ЄС та як це позначиться на перспективах українського газового транзиту.
Австрійська компанія OMV, яка пів століття тому, у червні 1968-го, стала першим великим партнером «Газпрому» в Європі, більше не отримує газ від російської монополії напряму транзитом через Україну. Переломний момент, якому передувало «термінове повідомлення для ринку» від OMV про зупинення постачання, відбувся з початком газової доби ранком у суботу, 16 листопада.
Міністерка енергетики Австрії Леонор Гесслер підтвердила, що доставку ресурсу для OMV «Газпром» припинив. Проте, за даними енергетичного держрегулятора країни E-Control, російський газ продовжив надходити на Центрально-Європейський газовий хаб (ЦЕГХ) у Баумгартені, розташований на австрійсько-словацькому кордоні. Це означає, що той же «газпромівський» ресурс, який раніше належав OMV, тепер продається на спотовому ринку через посередників.
Вельми ймовірно, що такі операції здійснюються через традиційних партнерів російської монополії в Європі на кшталт словацької SPP чи угорської MVM, акредитовані на ЦЕГХ серед численних інших гравців. Тож трейдери з походженням у країнах, де панують проросійські уряди, з подачі «Газпрому» та OMV отримали можливість заробити на їх суперечці. Це дає підстави вважати, що кінцеві споживачі в Австрії теж не залишилася без російського трубопровідного газу. Місцеві постачальники зберегли доступ до газпромівського ресурсу на біржі, але він змінив походження завдяки залученню посередників на ЦЕГХ в ланцюг постачання. Проте офіційно підтвердити учасників угод неможливо через анонімність спотових операцій.
За офіційними даними австрійського регулятора Е-Control, країна має достатні запаси газу, щоб покрити дефіцит у разі потреби, і має можливості імпортувати ресурс із Німеччини, Норвегії та Італії.
Водночас співрозмовник Mind в одній із трейдингових компаній у ЄС зазначив, що трубопровідний газ від «Газпрому» є найбільш конкурентним у ціні серед багатьох інших джерел, тому його обсяги залишаються вкрай затребуваними на ринку.
2022 року «Газпром» спровокував стрибок цін на газ у ЄС до рівня під $3000 за кубометр, зупинивши фізичні постачання за довгостроковими контрактами європейським компаніям, щоб поглибити енергетичну кризу та схилити західні уряди «здати» Україну під парасольку російського впливу. Зараз, під кінець третього року війни, коли газ на TTF тримається близько $500 за кубометр, «Газпром» коригує свої методи торгової війни. Його нова мета, що проявилася в ситуації з OMV – зберегти можливості для впливу на європейський газовий ринок завдяки залишкам фізичних постачань, але перерозподілу комерційних і грошових потоків на користь компаній та країн, дружніх путінському режиму.
До війни в Україні рф була найбільшим постачальником газу в Європу, але втратила значну кількість покупців через прагнення ЄС зменшити залежність від російських енергоносіїв. Газові війни проти Європи, що проявилися в односторонньому порушені контрактних умов, прискорили цей процес, посиливши недовіру до співпраці з рф.
Російський трубопровідний газ й досі постачається транзитом через Україну у значних обсягах до Словаччини, Угорщини й Чехії, яка не має прямого контракту з «Газпромом».
Влада в Києві не має наміру продовжувати прямий контракт із «Газпромом» на транспортування газу після його завершення 31 грудня. Але прем’єр-міністр Денис Шмигаль і керівник «Нафтогазу» Олексій Чернишов розглядають можливість збереження транзитних потоків із території росії, уклавши угоду з посередником. Серед претендентів на цю роль – азербайджанська SOCAR і консорціум європейських споживачів, ініціатором якого виступила словацька SPP. В іншому разі основним маршрутом постачань російського газу в Словаччину й Угорщину стане газопровід, що проходить територією Туреччини.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].