Торгівля замість революцій: як економічні зв’язки знижують розрив між бідними та багатими
30 років тому було утворено СОТ. Чого вдалося досягти – 5 тез про глобальну торгівлю
За останні 30 років люди стали свідками надзвичайного скорочення нерівності доходів і зменшення розриву між прибутками різних країн. Таке економічне зростання назагал поліпшило умови та якість життя багатьох мешканців планети, хоча – поки не без того – і лишило декого за бортом прогресу.
1995 року була утворена Світова організація торгівлі, місією якої є саме розвиток товарно-грошового обігу на світовому рівні, створення рівних правил гри та контроль за їхнім дотриманням. Напередодні 30-ї річниці заснування (офіційна дата – 1 січня) експерти СОТ організували дослідження, яке має на меті продемонструвати роль і вплив організації у світі, а також – вкотре наголосити на важливості та перспективності глобальної торгівлі. Mind ознайомився з дослідженням і пропонує ключові тези з документа.
Читайте також: Що відбулося в зовнішній торгівлі України за 10 місяців
Ключова дискусія, які останніми роками ведеться по світу, стосується взаємозв’язку між глобалізацією та інклюзивністю – рівним доступом всіх до єдиного ринку, єдиних благ, доходів і єдиного рівня життя.
Проте вона нерідко ґрунтується на надмірному спрощенні. Одна з хибних тез полягає в тому, що глобальна торгівля сприяє розрізненості та нерівності, є корисною лише для багатих країн та їхніх мешканців, ігнорує маргіналізовані групи й віддалені території.
Третій щорічний Звіт про світову торгівлю, цього разу присвячений 30-й річниці СОТ досліджує саме ці складні та почасти неочікувані зв’язки між торгівлею та інклюзивністю всередині країн і між ними. Попри те що торгівля – це нові робочі місця та доступ до більшої кількості товарів, не всі спроможні знайти своє місце в цій галузі. Навіть деякі країни з низьким і середнім рівнем життя не здатні посісти своє місце у глобальній торгівлі.
Насправді більшість бар’єрів на шляху до загальної залученості пов’язані з внутрішньою політикою країн, проте неспроможність їх зламати – проблема глобальна. Торговельний протекціонізм насправді не захищає економіку країни й не поліпшує інклюзивність. Натомість він підвищує ризики заходів у відповідь, а це призводить до взаємного програшу всіх залучених сторін.
Торгівля і СОТ звузили розрив між бідними та багатими країнами
З 1995 до 2023 року середній по світу дохід на особу з поправкою на інфляцію зріс приблизно на 65% – з $7050 до $11 570. Також втричі зріс середній дохід у країнах із низьким і середнім рівнем життя – з $1835 до $5337. Приблизно третина цього зростання – наслідок відкритості країн із низьким та середнім рівнем життя до торгівлі зі світом.
Крім того, СОТ вплинула на зростання доходів шляхом просування торговельних реформ та прогнозованості торговельної політики.
Членство в Організації в середньому збільшує торгівлю між країнами-учасницями на 140%. Серйозні зобов’язання з реформування внутрішньої політики, які бере на себе кандидат на членство в СОТ (відомі як члени Статті XII), надалі додають близько 1,5 в. п. економічного розвитку – і далі показник лише поліпшується.
Торгівля сприяла зменшенню бідності та підвищенню стандартів життя
Значний економічний розвиток останніх 30 років, спричинений розвитком торгівлі, значно вплинув на зменшення бідності у глобальному вимірі. Частка населення бідних країн і країн із середнім достатком, що перебувала за межею бідності, зменшилася із 40% у 1995-му до 11% у 2022 році, тоді як частка цих країн у світовому товарообігу зросла з 16% до 32%.
Відкритість торгівлі сприяє нижчим цінам, від чого мають більше зиску радше небагаті домогосподарства, аніж заможні, оскільки перші витрачають більшу частку свого доходу на товари повсякденного вжитку. Крім того, торгівля сприяє збільшенню занятості, дозволяючи незаможнім громадянам вийти на більші ринки.
Торгівля не має системного впливу на різницю в доходах
За останні 30 років середній рівень нерівності в доходах по світу дещо зменшився, при цьому лишаючись високим в абсолютних цифрах. У той час як деякі країни стикнулися з більшою нерівністю на світових ринках, найбільш відкриті та орієнтовані на торгівлю країни виявилися найбільш справедливими й рівними в розподілі доходів і стандартах життя. Тож відкритість до торгівлі та нерівність у доходах мінімально корелюються.
Насправді прибутки від торгівлі нерівномірно розподіляються всередині країни. Її мешканці не лише мають вигоду від нижчих цін, ширшого асортименту, експортних можливостей і технологічних змін. Крім цього, вони стикаються з більшою конкуренцією і можуть навіть втратити через торговельну відкритість.
Ці втрати можуть зберігатись, якщо не приділити час і не позбутись обмежень та бар’єрів на кшталт географії, мобільності населення чи нестачі конкуренції, тобто тих факторів, що здатні непропорційно вплинути на вразливі групи та позбавити їх змоги мати зиск від експортних можливостей.
Торговельний протекціонізм не сприяє загальній інклюзивності
Політичні рішення, спрямовані на пом’якшення негативного впливу відкритості шляхом захисту окремих груп мешканців, є вартісними та здатними призвести до неочікуваних наслідків. Наприклад, до збільшення ціни товарів для бідніших домогосподарств і вартості виробництва для компаній, що орієнтуються на захищену, але дорожчу сировину. Такі обмеження можуть стати ще й небезпечними, якщо зашкодять торговельним партнерам, які своєю чергою ухвалять рішення завдати удару у відповідь.
Країни, що мали максимум користі від міжнародної торгівлі, спромоглися вибудувати ефективну внутрішню політику, орієнтовану на конкурентні переваги, максимальний доступ до світових ринків, на м’яку економічну адаптацію населення та на контроль за потенційними негативними впливами структурних змін.
Торговельні угоди значно сприяють інклюзивності
Занепокоєння через розподіл вигоди від торгівлі призвели до укладання понад 310 регіональних торговельних угод, що містять положення, пов’язані з різноманітними проявами інклюзивності: права людини, права працівників, гендерна рівність, права корінних народів і доступ до торгівлі малого бізнесу.
Поки зарано оцінювати ефективність цих положень, але сам факт розширення та зміцнення міжнародної співпраці, включно зі відносинами всередині СОТ і між торгівельними союзами, сприяє отриманню вигоди та її справедливому розподілу.
У надзвичайно фрагментованому через геополітику світі саме підтримка відкритої та передбачуваної багатосторонньої торгівлі є наріжним завданням: вона дозволяє не втратити досягнення торгівельної конвергенції та сприяє більшій залученості всіх учасників господарчих відносин.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].