$210 млн кредитів для малого та середнього бізнесу стануть доступні вже у грудні завдяки угодам із IFC. Як скористатися цією можливістю?
20 листопада в Києві відбулася церемонія підписання нових механізмів розподілу ризиків (RSF)

Підписані угоди Risk Sharing Facility (Механізми розподілу ризиків) передбачають співпрацю IFC, DFC, кількох інших міжнародних партнерів і Райффайзен Банку Україна. Представники бізнесу матимуть доступ до кредитування через банк. А банк своєю чергою отримує гарантії від партнерів по угодах.
Як працює механізм Risk Sharing Facility?
Райффайзен Банк кредитує з власних активів, тобто йдеться не про пряму передачу грошей від міжнародних організацій. Водночас завдяки отриманим гарантіям банк матиме змогу надавати фінансування тим бізнесам, які не проходять на інші кредитні програми за ризик-профілем: без еквівалентної застави, обсягу фінансових показників тощо.
Звісно, це не означає, що кредити видаватимуться будь-кому. Вимоги погоджуються в межах угод між банком і партнерами. У разі неповернення кредиту банк вживатиме всіх стандартних дій із його стягнення.
Які суми видаватимуть і які бізнеси зможуть ними скористатись?
Угодами передбачено дві програми RSF.
1) За першою Райффайзен Банк Україна матиме можливість додатково кредитувати малий і середній бізнес на $50 млн. Фокус – аграрний сектор.
- Сума кредиту – від $10 000 до $1 млн.
- Максимальний строк дії гарантії: 5 років.
2) Друга програма RSF сфокусована на середньому бізнесі та є втричі більшою – еквівалентна $150 млн. Програма спрямована першочергово на фінансування енергетичних проєктів, особливо «чистої» енергетики.
Попри те що у фокусі аграрний та енергетичні сектори, є можливість участі для інших галузей. Особлива увага при ухваленні рішення щодо видачі кредиту приділятиметься відповідності бізнесів принципам ESG (environmental, social, governance – «довкілля», «соціальна сфера», «корпоративне управління»).
Відколи такі програми доступні в Україні?
Україна вже кілька разів брала участь у програмах RSF. З актуальних можемо виділити:
Липень 2023 року: Угода між IFC та OTP Банком. Згідно з її умовами, IFC розділяє з банком половину ризиків за кредитним портфелем у сумі до 20 млн євро. Акцент – підприємства ключових галузей економіки України, й особливо – агросектор, а також бізнес, власником якого є жінки.
Грудень 2023 року: IFC, ЄС та «Креді Агріколь Україна» оголосили про нову програму розподілу ризиків у еквіваленті 40 млн євро. IFC по ній бере на себе 50% потенційних збитків від портфеля програми завдяки гарантіям від Європейського фонду EFSD.
У чому плюси такого формату кредитування?
За оцінкою Mind, формат співпраці в рамках RSF є набагато ближчим до ринкового в порівнянні з прямими кредитами від міжнародних організацій, а дотаціями й поготів. Тут не вливаються зовнішні ресурси, а забезпечується більша мобільність внутрішніх, які є у банківській системі. Україна не виступає в ролі «прохача», а є повноправною стороною ринкових відносин. Щоб краще зрозуміти механізм угод RSF, варто звернутися до брошури, розміщеної на сайті IFC. Серед важливого слід зазначити таке:
- Погодження видачі кредиту ґрунтується на попередньо узгоджених критеріях і залишається повністю за банком (сторона угоди «originator»). IFC не втручається в ухвалення рішення по кожному позичальнику. Це особливо важливо для оперативності видачі кредитів.
- Якість портфеля кредитів має контролюватися банком і регулярно повідомлятися IFC. Якщо збитки перевищать обумовлений поріг, IFC відшкодує їх відповідно до узгодженої формули розподілу ризиків.
- Технічна допомога: у певних випадках IFC може надавати консультаційні послуги для збільшення спроможності створювати, контролювати та обслуговувати кредитні портфелі.
- IFC у розподілі кредитного ризику може залучити партнерів (їхній перелік нижче). У результаті співпраці низки організацій, жодна з них не бере на себе критичний ризик, що робить програму стійкою та не вимагає від банку кабальних умов для позичальників.

Хто є прямими учасниками програми?
- IFC. Підрозділ Групи Світового банку. Є найбільшим глобальним інститутом, що фокусується на розвитку приватного сектору ринків, що формуються. Працює в понад 100 країнах. У 2024 фінансовому році інвестував рекордні $56 млрд у приватні компанії та фінансові інститути країн, що розвиваються.
- DFC. Міжнародна фінансова корпорація розвитку США. Співпрацює з приватним сектором, щоб фінансувати розв'язання критичних проблем сьогодення. Інвестує в різні сектори, зокрема в енергетику, охорону здоров’я, інфраструктуру, сільське господарство, малий бізнес і фінансові послуги.
- Райффайзен Банк Україна. Один із провідних приватних банків України з активами понад 131 млрд грн (на жовтень 2024 року). Є частиною австрійської групи Raiffeisen Bank International.
Механізм реалізується за підтримки:
- Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань SECO (гарантували $10 млн у розподілі ризиків);
- Уряду Франції (частина гарантій для IFC);
- Міністерства закордонних справ і міжнародного розвитку Великої Британії через Програму ERA IFC (частина гарантій для IFC);
- Агентства США з міжнародного розвитку USAID (гарантії для DFC).
Яким буде ефект від програми?
Доступ до фінансування матимуть більше представників малого та середнього бізнесу України – зокрема ті, хто отримав би відмову за інших обставин. Водночас сукупний ризик для банківської системи залишається незмінним завдяки кількарівневим фінансовим гарантіям від міжнародних партнерів.
Подавати заявки на кредитування можна буде уже з грудня у відділеннях Райффайзен Банку по всій країні. Окрім самого доступу до кредиту, наявні також інші вигоди. Зокрема бізнеси, що спрямовані на енергоефективність, зможуть отримувати кешбеки від IFC на рівні 10% від суми кредиту.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].