Все, що ви хотіли знати про біткоїн

Все, що ви хотіли знати про біткоїн

Як він працює та на чому заробляють власники криптовалюти

This text is also available in English
Все, що ви хотіли знати про біткоїн
Фото: depositphotos.com

Протягом 2024 року вартість Bitcoin зросла більше ніж удвічі. Аналітики прогнозують, що цього року зростання біткоїна продовжиться. Mind розповідає про феномен найвідомішої криптовалюти світу, її переваги та недоліки.

Що таке біткоїн?

Біткоїн – це форма цифрових грошей, що прив’язані до мережі інтернет. Цифрові активи не потребують регулювання центральних органів влади та посередників на кшталт банків. Транзакції відбуваються безпосередньо між користувачами, що сприяє швидкості операцій та надає власникам крипти максимальний контроль над активами.

Біткоїн з’явився 2009 року та став першою криптовалютою у світі. Авторство розробки приписують Сатоші Накамото, який хотів створити альтернативу традиційним грошам. Проте особистість Сатоші й узагалі факт його існування досі не встановлені. Можливо біткоїн був результатом співпраці групи науковців.

З моменту появи біткоїна було запущено тисячі нових криптовалют, але біткоїн (скорочено BTC) залишається найбільшим за ринковою капіталізацією та обсягом торгів.

Його загальна вартість становить майже $2 трлн. Другою криптовалютою світу є Ethereum, вартістю приблизно $430 млрд. 

Біткоїн працює як інвестиційний інструмент і розрахункова одиниця. Але на відміну від фіатних грошей, він існує лише в цифровому вигляді.

Нові біткоїни створюються за допомогою процесу, який називається «майнінг». Майнери використовують потужні комп’ютери, які розв’язують складні математичні задачі й підтримують функціональність системи. Але система з кожним роком виробляє все менше біткоїнів, а генерація нових блоків стає дедалі складнішою.

Кількість біткоїнів обмежена цифрою 21 млн. За розрахунками аналітиків крипторинку, останній BTC добудуть у 2140 році. Попри те що біткоїн існує вже 16 років, більшість людей і досі не уявляє, що це та навіщо. Користувачі шукають відповідь через Google та GPT-chat. Про найпопулярніші запити про криптовалюту у 2024 році читайте за посиланням. 

Як працює біткоїн?

В основі криптовалюти лежить технологія блокчейн. Це децентралізована база даних, яка розподіляється між комп'ютерами по всьому світу. Вона складається з блоків, що зберігають інформацію про транзакції. Ланцюг криптографічно пов'язаних блоків практично неможливо змінити або видалити. По суті – це програмне забезпечення з відкритим кодом, де всі елементи поєднані між собою.

Транзакції відбуваються через цифровий гаманець – програмне забезпечення, завдяки якому біткоїни передаються між користувачами. Створити гаманець можна на базі онлайн-сервісів Coinbase, Binance, OKX.

Цифровий гаманець захищено паролем, і якщо його втратити, доступ до криптовалюти, яка зберігається в гаманці, також буде втрачено. Втрата пароля – доволі  розповсюджене явище. Згідно з дослідженням Fortune та аналітичної компанії Chainalysis, у світі нараховується близько 1,8 млн «втрачених» біткоїнів.

Як заробляти на біткоїнах

Тут є кілька варіантів. Біткоїни можна:

  1. Намайнити. Якщо раніше процес майнінгу передбачав купу обладнання, зараз існують спеціальні системи на кшталт ASIC (Application-Specific Integrated Circuits), оптимізовані для майнінгу. Вони забезпечують високу обчислювальну потужність і енергоефективність.
  2. Купити. Біткоїн – вдалий інструмент для інвестицій. Їх купують в очікуванні, що курс зросте. Зберігання коштів у біткоїнах зменшує ризик інфляції.
  3. Натрейдити. Також власники криптовалюти займаються трейдингом. Це можливість заробити на коливаннях курсів різних валют та інвестувати зароблене.

Як купити біткоїн та де його зберігати

Біткоїни та іншу криптовалюту зберігають у гаманцях. Вони бувають:

  1. Гарячі – онлайн-гаманці, що відкриваються на біржі криптовалюти. Транзакції в гарячих гаманцях відбуваються швидше. Але біржі час від часу атакують хакери, тому варто зберігати в таких гаманцях лише частину коштів.
  2. Холодні (апаратні) – пристрої, які не підключені до мережі постійно. Експерти радять використовувати апаратні гаманці для збереження коштів.

Після того як ви зареєстрували гаманець, можна починати операції з криптовалютою. Купити біткоїн або іншу крипту так само просто, як долари чи євро через банк. Найпростіший спосіб – торгівля P2P (person to person). Це купівля чи продаж криптовалюти без посередників на криптобіржі. Також можна скористатися онлайн-обмінником криптовалюти, тобто конвертувати фіатні гроші в цифрові.

Переваги біткоїна:

  • Зменшення інфляційних ризиків. Саме через це біткоїн називають «цифровим золотом».
  • Децентралізація. Біткоїн є найбільш децентралізованою криптовалютою. Що унеможливлює вплив на блокчейн будь-якої організації чи уряду.
  • Доступність 24/7. Біткоїном можна торгувати 24/7, 365 днів на рік. Транзакції біткоїнів відбуваються швидше, ніж між банками. Ви можете переказувати кошти в будь-яку точку планети за 10 хвилин із мінімальною комісією.
  • Безпечність. Завдяки криптографічному захисту дані про операції неможливо змінити чи видалити. 
  • Сталість. Уряди не можуть друкувати біткоїни, на відміну від фіатних валют. Система обмежена 21 млн, через що біткоїн постійно зростатиме в ціні.
  • Можливість мікроплатежів. Кожен біткоїн ділиться на 100 000 000 сатоші, які можна використовувати як оплату за товари та послуги.
  • Ліквідність. Біткоїн надзвичайно популярний, тож його легко трансформувати у фіатні гроші.

Яка ще буває криптовалюта та які її особливості, читайте за посиланням.

Чи має біткоїн недоліки?

Попри дедалі більшу популярність біткоїн усе ще залишається експериментальною валютою зі своїми ризиками. А саме:

1. Волатильність. BTC дуже мінливий порівняно з іншими активами. За тиждень ціна біткоїна може падати та підійматися в кілька разів.

31 грудня 2019 року біткоїн коштував $7170, а за рік вона становила $29 тис., тобто збільшилася на 300%. У листопаді 2021 року один біткоїн коштував $69 тис. Згодом ціна впала до $40 тис., а у 2024-му стрімко зросла до $100 тис. Скільки зараз коштує 1 біткоїн? У січні 2025 року ціна коливалася від $92 тис. до 101 тис. Водночас аналітики прогнозують, що протягом 2025-го його вартість може як знизитися до $74 тис., так і зрости – до $200 тис.

У 2027 році експерти очікують, що біткоїн коштуватиме $280 000, а у 2032-му – $968 000.

2. Конкуренція. Хоча біткоїн і домінує на ринку криптовалюти, з кожним днем створюється все більше монет, які намагаються витіснити біткоїн. Молоді конкуренти вигадують нові способи залучення аудиторії та швидко завойовують нові ринки.

3. Регуляторні обмеження. Цифрова валюта повністю заборонена в Єгипті, Іраку, Катарі, Омані, Марокко, Алжирі, Тунісі, Бангладеш. У Китаї влада свідомо перешкоджає розвитку біткоїна, як нерегульованого фінансового продукту. З 2021 року в КНР діє заборона на торгівлю та видобуток біткоїнів.

4. Необхідність певних навичок. Щоб успішно інвестувати в цифрові валюти, потрібні спеціальні знання. Інакше втрата коштів неминуча.

5. Низька швидкість. Інші блокчейн-мережі, як от Solana чи Avalanche, працюють із набагато більшою кількістю транзакцій за секунду, ніж біткоїни. Хоча біткоїн є домінуючим джерелом цінності у криптовалюті, інші блокчейни краще пристосовані до сучасних викликів.

6. Мала активність у Web3 та DeFi. Web3 – децентралізований інтернет, на базі якого функціонують сервіси, які можна сплачувати криптою. У цій сфері інші криптопроєкти майже витіснили біткоїн. В екосистемі децентралізованих фінансів DeFi, яка також активно розвивається, частка біткоїна також не є домінуючою.

7. Шахрайство. За даними Chainalysis, у 2023 році було вкрадено криптовалюти на суму понад $1,7 млрд. Щоб уникнути шахрайства, зберігайте пароль цифрового гаманця в таємниці, не відповідайте на пропозиції щодо інвестицій в цифрову валюту з невідомих джерел.

8. Платежі в біткоїнах незворотні. Транзакцію не можна скасувати. Кошти може повернути лише особа, яка їх отримала.

9. Відсутність законодавчої бази. Законодавство Європейської комісії про ринки криптовалютних активів набуло чинності у 2023 році.

В Україні 15 березня 2022 року президент підписав Закон України «Про віртуальні активи» № 2074-IX від 17.02.2022, який діятиме з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами. Станом на січень 2025 року закон чинності не набув.

Цікаві факти про біткоїн

  • Коли у 2009 році вперше було видобуто біткоїн, видобуток приносив 50 BTC за один блок. У 2012-му – 25 BTC. До 2016 року ціна видобутку зменшилася до 12,5 BTC. А 11 травня 2020 року – до 6,25 BTC. Наразі винагорода за видобуток 1 блоку становить 3,125 BTC. Ця сума розподіляється між сотнями тисяч майнерів. 
  • Майнинг вимагає багато електроенергії. Для розуміння масштабу, стандартний холодильник споживає близько 400–600 Вт на годину. Споживання однієї висококласної майнінгової установки дорівнює роботі десяти холодильників.
  • У 2013 Джеймс Хауелл, англієць із Ньюпорта, випадково викинув жорсткий диск свого комп’ютера, який містив близько 7500 BTC. Спроби віднайти його на сміттєзвалищі були марними.
  • Найбільша сума біткоїнів, коли-небудь переміщена в одній транзакції, становила 500 тис. Найбільша сума коштів, які переказувалися через блокчейн, становила $1 млрд з комісією в $700.
  • У 2013 році в канадському Ванкувері вперше у світі встановили банкомат для біткоїнів.
  • Користувач, який у дитинстві заробив 127 BTC днями знайшов свій старий комп’ютер і особисті ключі. Відновивши доступ до свого гаманця, він став багатшим на $4,2 млн.
  • Станом на сьогодні менш ніж 2% населення планети володіють біткоїнами.
У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло