Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський

Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський

Чи не є це спробою замаскувати російську сировину та до чого тут Туреччина й Придністров’я

Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський
Фото: пресслужба Офісу президента України

На пресконференції після перемовин з президенткою Молдови Маєю Санду в суботу президент України Володимир Зеленський несподівано повернувся до планів організувати транзит азербайджанського газу. Торік такий сценарій був пов’язаний із можливістю продовжити транспортування газу з російської території в бік Європи після закінчення терміну угоди між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром». Але він передбачав заміну джерела походження газу лише на папері, тому влада в Києві не підтримала його.

Цього разу Володимир Зеленський згадав про азербайджанський газ у контексті пропозиції для Маї Санду «витягнути із заручників москви» Придністровʼя – сепаратистський регіон, утворений у Молдові за участі кремля.

Посилаючись на розмову з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, що відбулася на полях економічного форуму в Давосі, Зеленський розповів про можливість організувати постачання газу, що мають унеможливити «специфічні угоди» з кремлем. 

«Азербайджан має обсяги газу свого видобутку, це дуже важливо й може збільшити експорт у наш регіон. Це стосується не тільки Молдови, а й таких країн, як Словаччина. Є газ, є маршрути постачання з Азербайджану. Головне – щоб була політична воля працювати для своїх людей, а не з москвою на якусь тіньову кишеню, як це роблять деякі персонажі у Східній Європі», – зазначив український президент. Очевидно, він натякав не тільки на проросійського премʼєр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, а й на владу Придністровʼя, що керується з кремля.

Потім, відповідаючи на запитання під час пресконференції, Володимир Зеленський додав кілька деталей із розмови в Давосі з Ільхамом Алієвим. Зокрема, український лідер розповів, що на сьогодні Азербайджан спроможний експортувати близько 25 млрд кубометрів газу. «Ми можемо використовувати й нашу інфраструктуру, якщо іншим країнам, у тому числі у Східній Європі, дійсно потрібен газ, а не «російський газ». Ми в цьому ніколи не відмовляли», – зазначив президент. І під кінець додав, що Україна готова «із задоволенням допомагатиме Словаччині й іншим країнам, якщо йдеться не про російський газ».

«Ось те, що ми можемо зробити достатньо швидко. Можемо підписати контракти, можемо організувати, коли почуємо сигнал і від людей в Тирасполі, і від людей у Словаччині, і від людей в інших частинах Європи», – підсумував Володимир Зеленський.

Хоча у своїй промові він акцентував на готовності сприяти постачанням азербайджанського газу, які виключають контракти з кремлем, в українському інформаційному просторі ці меседжі здебільшого були сприйняті як можливе повернення до оборудок з «Газпромом». Інтриги додали й слова Зеленського про те, що Азербайджан спроможний «швидко» забезпечити додатковий експорт власного газу не тільки для Молдови, а й для Словаччини чи інших європейських країн, хоча наразі країна не має достатньо ресурсів для цього.

Щоб розібратися в суперечливих президентських заявах про азербайджанський газ, які викликали чимало суперечок, Mind зібрав коментарі провідних ринкових експертів.

Карел Хірман, міністр економіки Словаччини (2022–2023)

Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський
Фото: https://ekonomika.pravda.sk/

– Ось у чому, я думаю, суть пропозиції, яку зробив український президент.

Азербайджанський газ може постачатися через структуру азербайджансько-турецьких газопроводів і з Болгарії на північ, наявним Трансбалканським газогоном (він проходить територією України, Молдови, Румунії, Болгарії та Туреччини. – Mind).

Цей маршрут довгий час використовувався для доставляння газу із Сибіру через Україну в бік Балкан і Туреччини. Сьогодні він порожній, і тому його можна використовувати у протилежному напрямку для постачання газу з Азербайджану без участі росіян. Крім того, тут є достатня потужність, на відміну від газопроводів із Болгарії через Сербію та Угорщину.

Такий варіант розглядався давно… Залишається питання, скільки газу Азербайджан спроможний наразі постачати цим маршрутом. Однак його видобуток та експорт можуть зрости в найближчі два-три роки.


Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»

Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський
Фото: фб-сторінка Михайла Гончара

– Мова, дійсно, може бути про постачання газу з Азербайджану (справжнього, а не російського, замаскованого під азербайджанський) за маршрутом із родовища Шах-Деніз на Каспії через Азербайджан, Грузію, Туреччину до Болгарії, а звідти – реверсом Трансбалканського газопроводу через Румунію та Україну до Молдови.

У такий спосіб можна виручити Молдову, але не сепаратистський гнійник у Тирасполі. Цифри про обсяги азербайджанського газу, які нібито є для експорту в Європу, – то на віддалене майбутнє. Той надлишок, що наявний зараз, – десь пару мільярдів кубів, чого якраз вистачить Молдові.

І ще одне. Після знищення російською ППО азербайджанського літака, навряд чи путіну вдасться умовити Алієва замаскувати газ від «Газпрому» під газ від азербайджанської SOCAR.


Сергій Вакуленко, дослідник фонду Карнегі

Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський
Фото з особистого архіву Сергія Вакуленка

– Якщо мова про доставку азербайджанського газу Південним коридором, то Словаччина може теоретично отримувати газ за маршрутом Азербайджан – Туреччина – Болгарія – Україна – Словаччина. Інша річ, що це може відбуватися тільки за рахунок зменшення обсягів, які Азербайджан постачає через Грецію та Італію.

Транзит азербайджанського газу Україною: що мав на увазі Зеленський
Газопроводи TAP і TANAP
Фото: konkret.az

Потужність Трансанатолійського трубопроводу (TANAP), яким газ приходить у Турецьку Фракію, – 25 млрд кубометрів на рік. Далі цей газ можна пустити або на Трансадріатичний трубопровід (TAP), або на північ уздовж берега Чорного моря Трансбалканським трубопроводом. Потужностей TAP вистачає на те, щоб забрати всі 25 млрд кубів.

Якщо йдеться про постачання газу з Азербайджану через росію, то тут уже виникають питання. Труба Азербайджан – росія має номінальну потужність 13 млрд куб. м, але більше 5 млрд нею багато років не прокачувалося. Суто теоретично можна, напевно, зобразити, що це начебто Азербайджан закуповує в росії на власне споживання 13 млрд кубометрів, водночас постачає на експорт через цю саму точку зустрічним потоком теж 13 млрд куб. м транзитом через росію та Україну в Європу.

Зрозуміло, що фізичних потоків у такому випадку не буде. А росія при цьому одержуватиме виторг за газ і транзит (мабуть, у сумі, що приблизно дорівнює тій, скільки виручала раніше від постачань до Європи за вирахуванням вартості транзиту через Україну, а також азербайджанських комісійних).

Словаччина вже імпортує газ з Азербайджану в еквіваленті річних постачань близько 3 млрд куб. м на рік із півдня, з Угорщини. Це газ, що приходить до Угорщини із Сербії, очевидно, через «Турецький потік».


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло