Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»
Спецпроєкт
Естонія

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

Аннелі Кольк – про динаміку інвестицій, найбільшу проблему українського бізнес-клімату для естонських компаній, географію вкладень і програму відновлення

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»
Фото: Олександр Задніпряний/Mind

Дипломатичні відносини між Естонією та Україною ведуть свій відлік із 1992 року й охоплюють широкий спектр галузей двостороннього співробітництва: політичну, торговельно-економічну, науково-технічну, гуманітарну, правоохоронну та інші сфери.

Двосторонні економічні відносини між Україною та Естонією попри війну все ж таки розвиваються й поступово зростають. Зокрема, є можливості для збільшення експорту естонських компаній в Україну, а також збільшення частки естонських інвестицій в нашу економіку та українських капіталовкладень в економіку Естонії. У довоєнний час Україна була 22-м за рахунком зовнішньоторговельним партнером Естонії з оборотом 200 млн євро. А українські громадяни, за даними Українсько-естонської торгової палати, зареєстрували в Естонії найбільшу кількість компаній у рамках e-Residency – державної програми, створеної для іноземних онлайн-підприємців. За допомогою естонської цифрової ID-картки українські бізнесмени створили понад 450 компаній.

Також варто зазначити, що Естонія входить до найбільших військових спонсорів України. І в Естонії з 24 лютого 2022 року перебуває у статусі тимчасового захисту 54 000 українських біженців, що становить близько 3% населення країни.

З послом Естонії в Україні Mind обговорив питання активізації естонських інвестицій у вітчизняну економіку та настрої естонських підприємців, допомогу Естонії у відновленні українських регіонів та енергетики України, а також продовження надання нам військової допомоги у 2025 році.

Про стан естонських інвестицій

– Майже два роки тому, в інтерв'ю Mind ваш попередник Каймо Кууск стверджував, що 2022 року не спостерігалося припливу естонських інвестицій в Україну через повномасштабне вторгнення рф та військові дії на нашій території.  Як змінилася ситуація в цьому питанні через два роки: у які галузі та в яких масштабах йшли інвестиції?

– В Україну, як і раніше, надходять інвестиції з Естонії. Звісно, ​​через повномасштабну війну багато компаній звернули свій бізнес в Україні. Проте в Естонії все ще є підприємці, які зацікавлені в інвестиціях в українську економіку. Тому естонські ділові кола постійно цікавляться, як справи з безпекою в Україні.

Наприклад, багато наших бізнесменів зараз думають про те, щоб вкладати кошти в західні регіони України. Найбільший інтерес виявляють представники оборонного сектору.

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

Хочу наголосити, що ми проводили інвестиційні конференції в Києві для естонських та українських бізнесменів. І там звучало дуже багато ідей і побажань щодо можливих спільних проєктів. Але найбільшою проблемою для естонських компаній є питання страхування інвестицій в умовах війни в Україні. Хоча ми маємо гарний приклад однієї з естонських компаній, яка відкрила 2023 року завод у Києві разом з українськими колегами. Йдеться про оборонний сектор.

Звісно, ​​є й компанії, які продовжують працювати в Україні попри військові дії. Зокрема, це підприємство Elme Messer Gaas, яке мало заводи в Україні, і вони все ще працюють.

– Відомо, що, попри війну, Elme Messer Gaas планувало інвестувати в Західну Україну: побудувати додаткові потужності або розширити співпрацю на цей регіон. Що відбувається з інвестиціями Elme Messer Gaas на цей момент – спостерігається їхня активність на заході України?

– В Україні працює чимало естонських компаній, але вони не повідомляють про це в посольство, доки їм не знадобиться якась допомога. Тому в нас немає точних даних про їхню точну кількість. На жаль, у посольства немає всієї інформації про присутність естонського бізнесу в Україні, бо приватні компанії не зобов'язані звітувати про всі свої дії перед державою.

Щодо української філії Elme Messer Gaas, то ситуація є такою. У Дніпрі є виробництво та збутова точка. Крім того, під Краматорськом є виробництво, яке діє і досі. Є також точки продажів в Харкові, Первомайську, Лозовій і нова точка продажів в Києві.

Закрито точки продажів в Сумах та Ізюмі. Але компанія встигла вчасно евакуювати свої об'єкти з окупованих територій на початку агресії та оцінює збитки приблизно в 10 000 євро.

Щодо подальших інвестицій Elme Messer Gaas, то ухвалено рішення інвестувати в Луцьк. Підготовка вже триває.

– Elme Messer Gaas змушена була вивезти активи з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Чи є ще приклади естонського бізнесу, який опинився на підконтрольних рф територіях після 24 лютого 2022 року?

– Щодо естонського бізнесу, який опинився на підконтрольних росії територіях з 24 лютого 2022 року, то там працювало не так багато компаній. Назву одну – Arricano Real Estate Plc. Ще раніше вона мала торговий центр у Криму, але власники його закрили. Решта ж естонських компаній не оголосили про завдану їм шкоду. Думаю, що їм удалося вивести свої інвестиції з мінімальними втратами. Тому на сьогодні уряд Естонії не має жодної інформації про вітчизняні компанії, що працюють на окупованих рф територіях.

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

Загалом багато естонських бізнесів залишили окуповані українські території ще 2014 року, хоча й не оголошували про це публічно. Але бути впевненими на 100% також неможливо.

До речі, девелоперська компанія Arricano, яка мала шопінг-мол у Сімферополі, продала його в серпні 2022 року. Швидше за все, росіянам. Точно – не американцям. Але ми не знаємо, за яку ціну. І навряд чи це було вигідною угодою для естонської сторони.

Про співпрацю в оборонному секторі

– Ви наголосили на початку бесіди, що є естонські інвестиції в оборонний сектор України й запущено вже деякі спільні проєкти. Що це за проєкти (масштаби, суми фінансування)?

– Так, це естонська компанія, про яку я вже говорила, – DefSecIntel, яка 2023 року відкрила завод в Україні разом з українськими колегами та постачає оборонне обладнання для української армії. Але, на жаль, інформацію про кількість і точну продукцію ми не можемо розголошувати, оскільки компанія працює в Україні.

– А що саме вона виробляє?

– Це мобільні системи ситуаційної обізнаності, які можна переміщати з одного місця в інше для моніторингу ситуації та які можуть використовувати як сили безпеки, так і оборонні сили.

– Продовжуючи оборонну тематику: у листопаді 2023 року посол України в Естонії Максим Кононенко зустрічався з гендиректором Асоціації оборонної та аерокосмічної промисловості Естонії Калевом Койдумяе. Говорили про спільні проєкти у сфері оборони (зокрема, про виробництво БПЛА). Також це питання обговорювалося на рівні президентів Естонії та України на початку 2024 року. Якими є на сьогодні інвестиційні можливості / перспективи роботи естонських та українських компаній в оборонній сфері? І чи є вже старт спільного виробництва дронів?

– Так, старт уже є. Я поки що не можу надати інформацію про точні цифри, бо це стосується секретного оборонного сектору. Але в Естонії є виробники БПЛА, які безпосередньо співпрацюють з українськими силами оборони: кожні два місяці вони приїжджають до України, щоб моніторити, як працює їхнє обладнання, чи не потрібно його доопрацювати / удосконалити.

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

Щоправда, про спільне виробництво безпілотників наразі не йдеться. Але співпраця є, і до 2024 року, як я вже говорила, інтерес із боку оборонного сектору Естонії справді зріс, і вже спостерігається багато прямих контактів між українськими та естонськими компаніями. Але на цей момент ми ще не знаємо статистики щодо 2024 року. Наголошу лише, що розвиток із боку естонського приватного сектору та бізнесу полягає й у тому, що вже проведено кілька хакатонів для українських оборонних стартапів, щоб мати можливість обрати найперспективніші проєкти. Сума підтримки становить приблизно $1 млн – ці гроші виділять на розвиток відібраних компаній.

Щодо зустрічі українського посла з Калевом Койдумяе у Таллінні, то ми точно не знаємо про її результативність. Але гадаю, що одним із позитивних моментів став візит на початку квітня 2024 року естонської бізнес-делегації до Києва. Були зустрічі представників естонських оборонних компаній з українськими чиновниками, представниками ЗСУ, а також з українськими компаніями, які виробляють дрони.

Про результати та спільне виробництво поки що говорити зарано, оскільки ці контакти з'явилися лише з квітня 2024 року. Але ми, напевно, організуємо цього року другий такий бізнес-візит. До речі, під час першої зустрічі виявилося, що деякі маленькі українські виробники дронів вже мали філії в Естонії.

– А якою є загальна сума прямих естонських інвестицій на сьогодні в нашу економіку?

– У нас наразі немає повної статистики за 2024 рік. Але на основі наших даних за період із початку 2022 року й по III кварталу 2024 року естонські інвестиції в Україну становили 140 млн євро.

– У яких секторах української економіки найчастіше представлені  естонські інвестиції?

– Це нерухомість (будівництво житлових комплексів і бізнес-центрів), оптова та роздрібна торгівля, ремонт транспортних засобів; професійна, наукова й технічна діяльність, а також фінансова й страхова діяльність. Але левова частка інвестицій – це оптово-роздрібна торгівля та ремонт транспортних засобів.

Про проблемні інвестиції

– Говорячи про естонські інвестиції, не можу не згадати Sky Mall. У Києві в естонського бізнесу була проблема зі Sky Mall – і це досі нерозв'язане питання. Який зараз розмір шкоди естонській стороні у справі Sky Mall (естонський власник хотів включити у суму збитків і кошти, які компанія не змогла заробити через неприємності з українським партнером)?

– Посольство контактувало з естонською компанією Arricano півтора року тому, бо вона мала проблеми з її чотирма торговими центрами (у Кривому Розі, Запоріжжі, Києві), пов'язані з кримінальним переслідуванням. Тоді українська прокуратура звинуватила компанію в підтримці держави-агресора. У ході судового розгляду активи було заарештовано. 

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

З цього приводу ми мали зустрічі з українським Агентством з розшуку та менеджменту активів, а також бізнес-омбудсменом у справах підприємців Романом Ващуком. Але до кінця вересня 2024 року справу проти Arricano в першій інстанції було припинено: компанія повернула свої торгові центри, а також заморожені активи. Але тепер справа – в арбітражному суді. Тому я думаю, що вона все ще підраховує суми, які не отримала через судові розгляди.

Але судові розгляди можуть тривати, бо це була лише перша інстанція. Поки що справа (у співпраці з українською владою) завершилася позитивно для Arricano. Перша інстанція зняла всі звинувачення: Arricano повернула свої торгові центри та активи. Але ми знаємо, що компанія розглядає можливість арбітражного розгляду, тобто відшкодування збитків. Щодо судової справи, то наразі невідомо, чи збирається українська сторона подавати апеляцію до другої інстанції.

Щодо справи київського ТРЦ Sky Mall, то вона на розгляді в міжнародному арбітражі. Але компанія Arricano на цей момент не зв'язувалася з посольством, щоб допомогти з цим питанням, і тому ми не маємо детальної інформації.

Про роль Естонії у відновленні України

– У 2022 році Естонія розпочала відновлення Житомирського регіону та реалізацію там низки проєктів. Розкажіть про них: з яких джерел іде фінансування, і чому обрано саме Житомирщину?

– Справді, Естонія зараз відновлює Житомирську область: уже збудовано дитячий садок, три дитячі будинки сімейного типу й будинок для вимушених внутрішніх переселенців. А також повністю реконструйовано міст у Малині, на що загалом витрачено 2,8 млн євро, з боку естонської держави підтримка була надана в розмірі 1 млн євро. У цих проєктах естонські будівельники працюють разом з українськими компаніями.

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

Ми обрали для відновлення Житомирську область ще 2022 року. Естонія – маленька країна, а населення Житомира майже таке саме – близько 1,2 млн осіб. Тому вирішили, що зосередимося на цьому одному регіоні. Загалом Естонія вклала у реконструкцію 29 млн євро. Але ми також прагнемо співпрацювати з міжнародними донорами.

– Відновлення якої інфраструктури на Житомирщині заплановано на 2025 рік?

– Керівництво Житомирської області надало нам список потреб на 2024–2025 роки, і ми йдемо за цим списком. На 2025 рік із бюджету Естонії виділено 12 млн євро, але наразі якихось великих інфраструктурних проєктів немає. Заплановано, наприклад, будівництво великих будинків для вимушених переселенців, створення нових будинків для прийомних сімей.

– Якщо ми вже перейшли на регіональну тематику, то як розвивається наша міжрегіональна співпраця по лінії бізнес-інвестицій? Кілька років тому був інтерес із боку Естонської ТПП щодо активізації інвестиційної співпраці з Україною (зокрема, з Чернігівською областю): були розмови про організацію візиту до України. Чи є практичні результати?

Естонська торгово-промислова палата дуже тісно співпрацює з Чернігівською торгово-промисловою палатою. ТПП Естонії організувала у 2024 році два ділові візити для своїх компаній-членів, переважно малого та середнього бізнесу. У травні 2024 року були візити 15 естонських компаній до Львова та Івано-Франківська, а в листопаді 2024-го до Луцька та Львова приїхали 10 компаній з Естонії. Здебільшого це малий і середній бізнес.

Компанії-учасники представляли різні галузі бізнесу: виробництво оббивних матеріалів, еластинової пряжі для панчішно-шкарпеткових виробів, меблів, розробки біометанового заводу, лісівництво, виробництво зовнішнього, промислового та комерційного освітлення, транспортні послуги, виробництво різних виробів із ротоформованого пластику, розподільні станції / підстанції централізованого теплопостачання, металеві вироби та конструкції, дизайн, послуги зі збирання електроніки тощо). Було багато українських компаній. Але, які в перспективі будуть бізнес-контракти, ще зарано говорити.

– Естонія допомагає нам із перших днів війни. Торік передала групі ДТЕК обладнання з нарвських електростанцій для відновлення енергетики України (1 блок ТЕС потужністю 200 МВт). Хто покривав витрати на демонтаж і транспортування обладнання, у яких сумах? І коли буде передано Україні ще два блоки естонської ТЕС?

– Естонія допомагає Україні в питаннях енергозабезпечення відразу відповідно до кількох проєктів.

Наприкінці 2024 року МЗС Естонії спільно з естонськими енергетичними компаніями відправило в Україну генератори, трансформатори струму та напруги (загалом понад 60 трансформаторів), вимикачі, ізолятори, пристрої захисту від перенапруги й автоматичні вимикачі.

У жовтні 2023 року два великі силові трансформатори (66 тонн), подаровані VKG (Viru Keemia Grupp), були демонтовані та відправлені в Україну.

Посол Естонії в Україні: «200-тонний енергоблок, подарований естонською компанією Enefit Power, буде доставлений наприкінці січня»

У березні 2024-го компанія Enefit Power подарувала Україні великий силовий трансформатор (40 тонн) і кілька потужних електродвигунів. На цей момент найпотужнішою енергетичною допомогою з Естонії є подарований Enefit Power 200-тонний енергоблок, здатний забезпечити електроенергією до 150 000 людей. Естонська компанія Enefit Power взяла на себе витрати на демонтаж, а Комісія ЄС – транспортні витрати. Товар уже в дорозі та, як очікується, буде доставлений в Україну до кінця січня 2025 року.

Ще декілька постачань енергії – у стадії розробки. Переважно це додаткові генератори, трансформатори та вимірювальні прилади, подаровані компанією Elektrilevi.

МЗС Естонії також зробило свій внесок в енергетичну безпеку через Фонд енергетичної підтримки України, пожертвувавши загалом 470 000 євро від початку повномасштабної війни. У червні 2024 року МЗС зробило пожертву в розмірі 400 000 євро, а останню пожертву в розмірі 20 000 євро наприкінці грудня 2024 року.

Також через стратегічних партнерів МЗС (MTÜ Mondo), Естонська допомога біженцям та Естонський рятувальний департамент) Україні було передано в дар генератори різної потужності для утеплення притулків.

– Естонія надсилає нам і військову допомогу, і була першою з країн, які почали передавати Україні летальне озброєння. У яку суму на сьогодні оцінюється передана військова допомога?

– Усі європейські країни пообіцяли, що щороку (протягом чотирьох років) відраховуватимуть 0,25% зі свого ВВП на військову допомогу Україні. Й у 2024 році ми надали Україні 100 млн євро, що дорівнює 0,25% ВВП. Так само буде і цього року, і аж до 2027-го. А загалом із 2022 року Естонія надала Україні військову допомогу на 900 млн євро (станом на середину 2024 року). А також обладнання, ПЗРК «Містралі», ПТРК «Джавеліни», камуфляж, військові машини.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло