Енергетики можуть залишитися без дешевого газу
Уряд переглядає ціни на газ для виробників електроенергії

У вівторок, 18 лютого 2025 року, на засіданні Антикризового енергетичного штабу Кабінет Міністрів доручив переглянути ціни на газ, який постачається для виробництва електроенергії. Про це Mind ексклюзивно дізнався від учасників наради. Чому це планують зробити та до чого тут погіршення фінансового стану «Нафтогаз України» – далі в публікації.
Публічний офіціоз
Традиційно офіційний порядок денний засідання озвучили в загальних рисах: проходження поточного опалювального сезону та підготовка до наступного осінньо-зимового періоду у сфері газопостачання й газовидобутку.
Як писав Mind, за повідомленням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, йшлося про захист і відновлення об’єктів критичної інфраструктури, що зазнали руйнувань унаслідок російських атак – газотранспортної системи, підземних сховищ газу (ПСГ) та місць газовидобутку.
Крім того, учасники наради розпочали роботу над газовим балансом на новий опалювальний сезон.
«Заслухали доповіді Міненерго, державних і приватних компаній про видобуток українського газу та створення запасів у ПСГ… Робимо ставку на український газ і маємо послідовно нарощувати власний видобуток», – зазначив прем’єр-міністр.

Також уряд доручив НАК «Нафтогаз України» підготувати стратегію імпорту газу «задля покриття можливого дефіциту в газотранспортній системі».
Як прокоментував Mind народний депутат, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань енергетики та ЖКП Олексій Кучеренко, ситуація із запасами газу в ПСГ складається критичною.
«Розглядали газовий баланс, як він складався та хто за що відповідає. На жаль, різні цифри в Міненерго, «Нафтогазу», «Оператора ГТС». Та всі зійшлися в тому, що значні обсяги газу нам треба буде імпортувати, оскільки на кінець поточного опалювального сезону запаси в наших ПСГ будуть на критичному рівні. Обсяги доволі суттєві, власним видобутком країна їх не забезпечить», – сказав народний депутат.
Про цю проблему Mind вже детально писав. Про те, що розрахунки «Нафтогазу» в одному зі сценаріїв передбачають на кінець квітня близько 5,2 млрд кубометрів блакитного палива в ПСГ, що стане найменшим обсягом, з яким компанія виходитиме з опалювального сезону за всю історію експлуатації сховищ.
Враховуючи, що мінімальні газові запаси для успішного проходження зими мають становити 12 млрд куб. м, потреби НАК у відновленні власних резервів цьогоріч становитимуть щонайменше 8 млрд кубометрів – саме стільки державний холдинг має закачати в ПСГ протягом шести місяців, починаючи з травня, щоб вчасно відновити «подушку безпеки» до початку нової зими.
Що обминув у повідомленні уряд
Олексій Кучеренко звернув увагу, що в такій непростій ситуації потрібно негайно розпочати оздоровлення фінансового стану «Нафтогазу», який потребує значних коштів на імпортні закупівлі.
Тому на засіданні Антикризового енергетичного штабу обговорили скасування пільгових цін, за якими НАК постачає газ виробникам електроенергії. Йдеться про перегляд дій механізму ПСО (покладання спеціальних обов’язків).
Нагадаємо: у серпні 2024 року уряд продовжив дію спецобов'язків щодо постачання газу підприємствам теплокомуненерго, побутовим споживачам, операторам газорозподільних систем і виробникам електроенергії до 30 квітня 2025 року, тобто до кінця поточного опалювального сезону.
Наразі виробники електроенергії купують газ по 10,5 грн за кубометр (з ПДВ). Тоді як на Українській енергетичній біржі ціна газу перевищила 21 грн за кубометр (з ПДВ).
Згідно з рішенням Кабміну, за механізмом ПСО вартість кубометра газу (з ПДВ) для населення становить 7,96 грн, для виробництва теплової енергії для населення – 7,42 грн, для виробництва теплової енергії для бюджетних установ – 16,39 грн, для виробництва електроенергії у конденсаційному циклі – 10,5 грн, для виробництва електроенергії в теплофікаційному циклі – 16,5 грн. На майданчику Української енергетичної біржі 18 лютого 2025 року ціна газу перевищила 21 грн за кубометр (з ПДВ).
«Механізм ПСО треба переглядати, оскільки він абсолютно неефективний і посилює фінансові проблеми «Нафтогазу». Прем’єр-міністр доручив Міненерго та держрегулятору (НКРЕКП) опрацювати питання, щоб прийняти обґрунтоване рішення», – повідомив Олексій Кучеренко.
Як засвідчив ще один співрозмовник Mind, який був присутній на засіданні в Кабміні (попросив залишитися не названим), «розглядали баланс газу, захист об’єктів, торкнулися питання про зміни в механізмі ПСО, щоб позбутися перекосів на ринку».
Фінансовий стан НАК
Учасник наради також звернув увагу, що реальна фінансова ситуація в «Нафтогазі» не є «такою задовільною, як стверджували керівники компанії останні роки».
«Треба нарешті визнати, що НАК опинився у фінансовому ступорі, не може отримати жодний кредит без державних гарантій, не здатний здійснювати діяльність без державної підтримки», – підтвердив Олексій Кучеренко.
На думку народного депутата, завдяки пільговим цінам на газ найбільші переваги мають інвестори розподіленої газової генерації, водночас борги «Нафтогазу» постійно зростають.
«Коли інвестори в розподілену газову генерацію мають можливість вийти на прибутковість протягом двох-трьох років – це значний привілей. Вони мають змогу купувати газ у державного холдингу на пільгових умовах ПСО, а свою електроенергію продавати за ринковими цінами. Це свідчить про викривлення ринку», – зазначив співрозмовник Mind.
На його думку, відмова від механізму ПСО на постачання газу для виробників електроенергії не лише оздоровить газовий ринок і поліпшить фінансове становище «Нафтогазу», а й буде стимулом для українських газовидобувних компаній нарощувати видобуток.
Останні, як відомо, через війну не мають права експортувати газ і відповідно штучно обмежені в ринках збуту продукції.

Mind писав, що за підсумками 2024 року, загальне видобування газу в Україні (приватними та державними компаніями) сягнуло 19,1 млрд куб. м. Що на 400 млн куб. м більше, ніж у 2023 році. Але перспективи зростання видобутку на 2025 рік є слабкими.
Водночас учасники ринку та депутати критикували «Нафтогаз» через непродуману цінову політику на ринку задля залучення великих споживачів блакитного палива. Зокрема, у грудні НАК відзначився тим, що пропонував 200 млн куб. м газу за ціною 15,8 тис. грн за 1000 куб. м із підземних сховищ (знижка від ринкової біржової ціни близько 1000 грн). А потім «Укртрансгаз» взявся закуповувати на УЕБ імпортний газ, який тоді коштував у середньому на 9–10 тис. грн дорожче за український ресурс.
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради вже ініціювала через це аудит діяльності «Нафтогазу України».
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].