Ніч «Оскарів»: тріумф «Анори» та без статуетки для України
Як проходила церемонія та чим здивувала

Фільм режисера Шона Бейкера «Анора» про стриптизерку, яка зустрічається із сином російського олігарха, здобув п’ять нагород, включно з «Найкращим фільмом». Це найбільша кількість статуеток серед стрічок цього року. «Анора» перемогла також у категоріях «Найкращий режисер» (Шон Бейкер), «Найкраща актриса» (Майкі Медісон), «Найкращий оригінальний сценарій» і «Найкращий монтаж». Шон Бейкер, який раніше одержав «Золоту пальмову гілку» на Каннському кінофестивалі за цей фільм, закріпив успіх свого інді-проєкту. На жаль, статуетку для України «Порцелянова війна» цієї ночі не принесла – перемогу в документальній категорії здобула стрічка «Немає іншої землі». Mind подивився церемонію та розповідає про ключове.
Найкращою акторкою стала 25-річна Майкі Медісон за роль в «Анорі», яка сенсаційно обійшла фаворитку – 62-річну Демі Мур («Субстанція»), якій пророкували перший у кар’єрі «Оскар». Найкращим актором очікувано назвали Едрієна Броуді за драму «Бруталіст», для якого це вже другий «Оскар» у кар’єрі (перший був 22 роки тому за «Піаніста»). У другопланових категоріях тріумфували Кіран Калкін («Справжній біль») та Зої Салдана («Емілія Перес»). Калкін випередив росіянина, фігуранта «Миротворця» Юрія Борисова, як і на попередніх нагородах сезону.

Майкі Медісон
Натомість музична кримінальна комедія «Емілія Перес» попри рекордні 13 номінацій обмежилася лише двома перемогами – Салдана одержала заслужену статуетку, довівши, що скандали навколо фільму не завадили її успіху, а пісня «El Mal» з цього фільму виграла номінацію «Найкраща оригінальна пісня».
Серед інших лауреатів варто відзначити науково-фантастичний епос «Дюна: Частина друга», що зібрав кілька технічних нагород (зокрема за найкращий звук і візуальні ефекти), а також бразильську драму «Я все ще тут», яку визнали найкращим іноземним фільмом.
Українська стрічка «Порцелянова війна» про оборону Харкова була номінована в категорії «Найкращий повнометражний документальний фільм», але зрештою залишилася без нагороди: «Оскар» дістався стрічці палестино-ізраїльської команди «Немає іншої землі», що розповідає про переслідування палестинців у районі Массафер Ятта (на півдні Західного берега). Другий рік поспіль документальний «Оскар» виграє картина на воєнну тематику (після торішньої перемоги «20 днів у Маріуполі»). Режисер «Немає іншої землі» заявив, що потрібне дипломатичне вирішення війни, «щоб обидва народи могли жити вільно».
Церемонія 2025 року подарувала глядачам низку пам’ятних епізодів. Серед них – емоційні промови переможців, несподівані жарти ведучого й навіть імпровізовані номери просто в залі. Майкі Медісон, що одержала «Оскар» як найкраща акторка, присвятила свою нагороду працівникам індустрії інтимних послуг. 25-річна дебютантка подякувала всім стриптизеркам і секс-працівницям зі сцени «Dolby Theatre».

Переможець у номінації «найкращий актор» Едрієн Броуді виголосив пристрасну, хоча й трохи затягнуту промову. Актор встиг перебрати відведений регламентом час, виступаючи проти антисемітизму й расизму та «за все хороше проти всього поганого».
Втім, як зазначили оглядачі, конкретики в цих гаслах бракувало. Спіч Броуді став прикладом того, як зірки намагалися торкатися важливих тем, не називаючи їх прямо.
Американська акторка та режисерка Деріл Ганна розпочала виступ словами «Слава Україні!», британський сценарист Пітер Строхан («Конклав») прикріпив до смокінга жовто-блакитну стрічку,. На момент оголошення переможців інтрига полягала ще й у тому, чи отримає росіянин Юрій Борисов статуетку і чи доведеться Академії слухати потенційно скандальну промову.

Журналісти зауважили, що Шон Бейкер у розпал війни приводить на червону доріжку тих, хто порушує міжнародні закони. Українська преса гостро розкритикувала «поблажливе ставлення» Заходу до митців, що співпрацюють із країною-агресором: навіть якщо ролі росіян у фільмах здебільшого негативні, це не виправдовує толерування акторів, які продовжують зніматися в росії та їздити на окуповані території.
Не оминули інтриги й інших фаворитів сезону. Феномен «Емілії Перес», що мала найбільше номінацій, теж виявився затьмареним позакінематографічними скандалами. Головна зірка фільму Карла Софія Гаскон, перша відкрито трансгендерна акторка-номінантка на «Оскар», фактично зруйнувала свою оскарівську кампанію серією різких твітів, які в медіа назвали образливими та ксенофобськими. Її висловлювання проти мусульманської культури, руху BLM та різноманіття в Голлівуді спричинили гучний скандал, від якого публічно відхрестився навіть режисер фільму Жак Одіар.
Ведучим церемонії цього разу став комік Конан О’Браєн, який із перших хвилин задав тон дотепами про кінопремії та сучасні реалії, вилізши з імпровізованого тіла героїні «Субстанції».
Не всі жарти були вдалими. Резонанс викликав розіграш, влаштований О’Браєном спільно з Адамом Сендлером просто у глядацькій залі. Сендлер з’явився на церемонії у неформальному вбранні – шортах і толстовці – чим негайно привернув увагу ведучого. Конан жартома порівняв його образ з «парубком, який грає в покер о другій ночі», після чого удавано присоромлений Сендлер почав обурюватися, чому це всі звернули увагу на його одяг. Ведучого української трансляції Оскара на «Суспільне.Культура» Ахтема Сеїтаблаєва обурив такий вчинок – актор вбачає в цьому натяк на нещодавній візит президента Зеленського до Білого Дому.

Едрієн Броуді, Майкі Медісон, Кіран Калкін, Зої Салдана
Світова спільнота водночас продовжує обговорювати перемоги та меседжі церемонії, зазначаючи, що «Оскар» цього року відбив одразу кілька актуальних тем – від війни й протесту до прав жінок і маргіналізованих спільнот – але зробив це переважно мовою кіно, без відкритих політичних маніфестів.
Усі переможці «Оскара»
Найкращий фільм: «Анора»
Найкращий режисер: Шон Бейкер («Анора»)
Найкращий актор: Едрієн Броуді («Бруталіст»)
Найкраща акторка: Майкі Медісон («Анора»)
Найкращий актор другого плану: Кіран Калкін («Справжній біль»)
Найкраща акторка другого плану: Зої Салдана («Емілія Перес»)
Найкраща операторська робота: «Бруталіст»
Найкращий оригінальний сценарій: «Анора»
Найкращий адаптований сценарій: «Конклав»
Найкращий монтаж фільму: «Анора»
Найкращий звук: «Дюна: Частина друга»
Найкращі візуальні ефекти: «Дюна: Частина друга»
Найкраща робота художника-постановника: «Чародійка»
Найкраща оригінальна пісня: «El Mal» («Емілія Перес»)
Найкраща музика до фільму: «Бруталіст»
Найкращий документальний короткометражний фільм: «Єдина дівчина в оркестрі»
Найкращий документальний повнометражний фільм: «Немає іншої землі»
Найкращий іноземний фільм: «Я все ще тут» (Бразилія)
Найкращий анімаційний короткометражний фільм: «У тіні кипариса»
Найкращий ігровий короткометражний фільм: «Я не робот»
Найкращий анімаційний фільм: «Потік. Останній кіт на Землі» (Латвія)
Найкращий дизайн костюмів: «Чародійка»
Найкращий грим та зачіски: «Субстанція»

Маргарет Квеллі виступає під час вшанування Джеймса Бонда на церемонії вручення премії «Оскар»
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].