«Перший крок»: як закордонні експерти коментують плани перемир'я у Чорному морі

«Перший крок»: як закордонні експерти коментують плани перемир'я у Чорному морі

росія має «розмиті» поступки, а Штати – перший ступінь угоди для завершення війни

«Перший крок»: як закордонні експерти коментують плани перемир'я у Чорному морі
Військовослужбовець берегової охорони України на патрульному катері в Чорному морі
Фото Reuters
З 23 до 25 березня у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді пройшли американо-українські, потім американо-російські та знову американо-українські переговори. На них Вашингтону вдалось окремо домовитися з Києвом і москвою про «незастосування сили» в акваторії Чорного моря.

Американські дипломати в коментарях західним ЗМІ називають угоду «морським миром», який має стати першим ступенем до нормалізації американо-російських відносин та до завершення війни в Україні.

«Ми зробили перший із багатьох кроків уперед, – цитує New York Post спецпосланника президента США по Україні Кіта Келлога. – Президент Трамп сказав, що цей шлях буде важким, тому що ми маємо дві нації, які воюють понад три роки з таким ступенем смертей і руйнувань. Це найбільший конфлікт із часів Другої світової, і завершити його буде нелегко. В історії було мало воєн, які досягли такого рівня міжнародної складності».

росії йдуть на поступки, а зі свого боку вона нічого не віддає?

Багато експертів вважають, що Штати уклали угоди на користь росії. Так, німецький військовий аналітик Ніко Ланге з Центру аналізу європейської політики вважає, що «морський мир» дасть Москві надбавку до доходів від експорту, тоді як Україна не матиме очевидних вигод.

«росія вже зазнала поразки в західній частині Чорного моря, а Україна успішно виборювала відкриття торговельних шляхів з Одеси. Із сьогоднішніми угодами росія не віддає майже нічого, але отримує звільнення від деяких санкцій і нові доходи для своєї військової машини», – написав Ніко Ланґе у X.

Щоб кремль погодився на «морський мир», Штати пообіцяли зняти обмеження та санкції з російських експортерів продовольства (включно з рибною продукцією) та добрив, а також із «Россільгоспбанку», великого сільськогосподарського банку, а також російських суден, які перевозять продовольство й добрива.

Наскільки значними є ці послаблення в перерахунку на гроші, експерти оцінити не можуть. Андрій Сизов, директор дослідницької фірми SovEcon, у коментарі для Washington Post повідомив, що США зробили Москві надто розмиті пропозиції, і «важко зрозуміти, чи можна їх вважати реальними поступками».

Наприклад, незрозуміла пропозиція Штатів про підключення «Россільгоспбанку» до міжбанківської системи SWIFT, що базується у Брюсселі – це неможливо зробити без кооперації з країнами Європи.

Андрій Сизов здивований тим, що поступки США стосуються ринків продовольства й добрив, на яких росія і так ставить рекорди продажів, попри війну та санкції. За підрахунками SovEcon, російський експорт зерна досяг 71 млн тонн у 2023–2024 роках проти 42 млн тонн у 2021–2022 роках.

Британський військовий аналітик Майкл Кларк, професор Королівського коледжу Лондона, вважає, що москва щаслива укласти мир у Чорному морі, де Україна стає все більш впевненою та топить російські кораблі. Водночас на суші кремль не збирається нічого міняти. На переконання британського експерта, президент росії путін затягуватиме мирні переговори зі США та не запропонує нічого істотного доти, поки Дональд Трамп не втратить терпіння й серйозно на нього не натисне.

«Перший крок»: як закордонні експерти коментують плани перемир'я у Чорному морі
Ілюстрація України в американському виданні Texas Standard

Україна «зробила правильний крок»

Президент України Володимир Зеленський підтвердив згоду Києва на припинення вогню в акваторії Чорного моря. За його словами, досягнуті в Ер-Ріяді домовленості підуть на користь Україні, навіть якщо вони не набудуть чинності.

«Ще зарано говорити, що це працюватиме, але це були правильні зустрічі, правильні рішення, правильні кроки. Після цього ніхто не зможе звинуватити Україну в тому, що вона не прагнула сталого миру», – цитує Володимира Зеленського британський Telegraph.

Український лідер попередив, що будь-який вихід російських військових кораблів за межі східної частини Чорного моря буде розцінений як порушення перемир'я. У цьому разі Україна зможе застосувати проти них своє право на самооборону та запросити в Дональда Трампа санкції та зброю.

За три роки війни Україна, за даними Міноборони Великої Британії, знищила або пошкодила щонайменше 24 із 74 великих російських військових кораблів у Чорному морі, зокрема флагманський крейсер «Москва». Це змусило російський флот перемістити свої головні судна з історичної бази в Севастополі до Новоросійська.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло