«Перший крок»: як закордонні експерти коментують плани перемир'я у Чорному морі
росія має «розмиті» поступки, а Штати – перший ступінь угоди для завершення війни

Американські дипломати в коментарях західним ЗМІ називають угоду «морським миром», який має стати першим ступенем до нормалізації американо-російських відносин та до завершення війни в Україні.
«Ми зробили перший із багатьох кроків уперед, – цитує New York Post спецпосланника президента США по Україні Кіта Келлога. – Президент Трамп сказав, що цей шлях буде важким, тому що ми маємо дві нації, які воюють понад три роки з таким ступенем смертей і руйнувань. Це найбільший конфлікт із часів Другої світової, і завершити його буде нелегко. В історії було мало воєн, які досягли такого рівня міжнародної складності».
росії йдуть на поступки, а зі свого боку вона нічого не віддає?
«росія вже зазнала поразки в західній частині Чорного моря, а Україна успішно виборювала відкриття торговельних шляхів з Одеси. Із сьогоднішніми угодами росія не віддає майже нічого, але отримує звільнення від деяких санкцій і нові доходи для своєї військової машини», – написав Ніко Ланґе у X.
Щоб кремль погодився на «морський мир», Штати пообіцяли зняти обмеження та санкції з російських експортерів продовольства (включно з рибною продукцією) та добрив, а також із «Россільгоспбанку», великого сільськогосподарського банку, а також російських суден, які перевозять продовольство й добрива.
Наскільки значними є ці послаблення в перерахунку на гроші, експерти оцінити не можуть. Андрій Сизов, директор дослідницької фірми SovEcon, у коментарі для Washington Post повідомив, що США зробили Москві надто розмиті пропозиції, і «важко зрозуміти, чи можна їх вважати реальними поступками».
Наприклад, незрозуміла пропозиція Штатів про підключення «Россільгоспбанку» до міжбанківської системи SWIFT, що базується у Брюсселі – це неможливо зробити без кооперації з країнами Європи.
Британський військовий аналітик Майкл Кларк, професор Королівського коледжу Лондона, вважає, що москва щаслива укласти мир у Чорному морі, де Україна стає все більш впевненою та топить російські кораблі. Водночас на суші кремль не збирається нічого міняти. На переконання британського експерта, президент росії путін затягуватиме мирні переговори зі США та не запропонує нічого істотного доти, поки Дональд Трамп не втратить терпіння й серйозно на нього не натисне.

Україна «зробила правильний крок»
«Ще зарано говорити, що це працюватиме, але це були правильні зустрічі, правильні рішення, правильні кроки. Після цього ніхто не зможе звинуватити Україну в тому, що вона не прагнула сталого миру», – цитує Володимира Зеленського британський Telegraph.
Український лідер попередив, що будь-який вихід російських військових кораблів за межі східної частини Чорного моря буде розцінений як порушення перемир'я. У цьому разі Україна зможе застосувати проти них своє право на самооборону та запросити в Дональда Трампа санкції та зброю.
За три роки війни Україна, за даними Міноборони Великої Британії, знищила або пошкодила щонайменше 24 із 74 великих російських військових кораблів у Чорному морі, зокрема флагманський крейсер «Москва». Це змусило російський флот перемістити свої головні судна з історичної бази в Севастополі до Новоросійська.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].