Інфляція виходить із-під контролю? Чому зростання цін у 2025 році може перевищити 10%
І з чим пов'язані песимістичні інфляційні очікування

Висока облікова ставка, яку Національний банк утримує на рівні 15,5% вже 4 місяці поспіль, поступово починає себе виправдовувати: у червні рівень споживчої інфляції (рік до року) становив 14,3%, що на 1,6 в. п. нижче, ніж аналогічний показник у травні.
Як уточнює Нацбанк у своєму макроекономічному звіті, уповільнення інфляційного тренду пов'язане не лише з посиленням монетарної політики, а й зі зниженням впливу адміністративно регульованих цін (на комунальні послуги).
За оцінками НБУ, протягом другого півріччя темпи зростання споживчих цін підуть на спад, а за підсумками 2025 року рівень інфляції становитиме 8,7%.
Але для реалізації цього прогнозу є ризики. З одного боку, факторами, що стримують інфляцію, є мораторій на підвищення тарифів, достатня товарна пропозиція на внутрішньому ринку та відносна курсова стабільність. З іншого – затяжний військовий конфлікт знижує економічну активність. До цього додається ймовірність подальшого зростання витрат виробників і подорожчання логістики, що у підсумку призведе до збільшення інфляційного тиску не тільки 2025-го, а й наступного року.
За оцінками Mind, навіть у разі сприятливого макросценарію інфляція у 2026 році перевищить 8%, а до цільового діапазону 5–6% повернеться тільки у 2027–2028 роках. Докладніше про це – в огляді.
Чому в червні зростання цін сповільнилося
Інфляція (рік до року) досягла пікового значення у травні – її рівень становив 15,9%. Проти квітня ціни у травні зросли на 1,3%.
Основними причинами такого сплеску стали подорожчання продуктів харчування (насамперед через несприятливі погодні умови навесні – заморозки), зростання цін на підакцизну продукцію внаслідок податкових змін, посилення боротьби з тіньовим ринком акцизних товарів і перенесення витрат виробників на споживачів.
Але вже в червні річна інфляція пригальмувала до 14,3%, а ціни проти травня зросли на 0,8%.
Як вказує Нацбанк, зниження темпів інфляції влітку було очікуваним. Адже в червні 2024 року підвищували тарифи на електроенергію для населення. Тому через рік, у червні 2025 року, до 10,9% уповільнилися темпи зростання адміністративно регульованих цін на тлі високої бази порівняння. Крім того, спостерігається уповільнення щомісячного рівня інфляції у сфері послуг (до 14,4%, тоді як у травні було 14,6%) і цін на непродовольчі товари (до 3,6% проти 3,8% у травні).
Водночас продовжують дорожчати продукти харчування. У червні ціни на них (рік до року) зросли на 18,2%. У квітні було 17,3%, у травні – 18%. Ціни на всі продукти харчування в місячній динаміці в червні збільшилися на 23,2%, тоді як у травні. було 22,2%.
Така тенденція зумовлена зростанням собівартості виробництва в сільському господарстві й харчовій промисловості та подорожчанням окремих видів імпортної продукції, що ввозиться в Україну.
До речі, річна базова інфляція (вона не враховує вплив сезонних факторів) у червні сповільнилася до 12,1% проти 12,3% у травні. НБУ пояснює, що такий ефект обумовлений стабілізацією в енергетичному секторі та результативністю монетарної політики.
Рівень інфляції у 2024–2025 роках

За даними Держстату. ІСЦ – індекс споживчих цін. БІСЦ – базовий індекс споживчих цін.
Що може призвести до нового прискорення інфляції
Нацбанк визнає: попри те що в червні темпи інфляції уповільнилися, загальна цінова кон’юнктура зараз більш несприятлива, ніж НБУ прогнозував у звіті за квітень. Тоді в ньому містився прогноз інфляції на 2025 рік на рівні 8,7%.
Наразі основні каталізатори зростання цін – це продукти харчування та енергетична продукція (паливо). Як уточнюють аналітики інвестиційної компанії ICU, частка продуктів харчування у споживчому кошику, який використовується для розрахунку інфляції, становить 38%.
Оскільки витрати виробників (на сировину, трудові ресурси та логістику) продовжують зростати, про здешевлення продуктів харчування годі й говорити. До того ж НБУ поступово збільшує роль євро як другої резервної валюти. Отже, імпортні товари (особливо з ЄС) і надалі дорожчатимуть. У тому числі через девальвацію гривні до євро – за травень – липень вона становила 5,4%.
Зростання цін на пальне, яке теж в Україні є переважно імпортним, корелює з нестабільністю світового ринку нафти та зі згаданим уже ослабленням гривні щодо євро. Зокрема в червні «паливна» інфляція (місяць до місяця) прискорилася до 3,1% проти1,2% у травні. А якщо додати до цього атаки на енергетичну інфраструктуру та згадати про потребу в закупівлі газу для нового опалювального сезону, то попит на імпортне паливо навряд чи скорочуватиметься, що своєю чергою теж впливає на зростання цін.
Яким може бути рівень інфляції за підсумками 2025 року
Хоча Нацбанк прогнозує інфляцію у 2025 році нижче за 10%, він же зазначає, що фундаментально інфляційні очікування в реальному секторі погіршуються.
Зокрема бізнес прогнозує протягом найближчих 12 місяців річну інфляцію на рівні близько 11,5%, а домогосподарства – близько 10,8%. Для порівняння: навесні (у березні) інфляційні очікування становили 10,3% та 9,9% відповідно.
Інфляційні очікування на наступні 12 місяців, %

Дані опитування НБУ (на осі абсцис вказується період опитування)
Аналітики ICU оптимістичніші: вони вважають, що інфляція до кінця року становитиме 8%. Головна надія – на урожай. Якщо він буде вищим за врожай 2024 року (коли аграрії зібрали 79 млн тонн зернових та олійних), це має сприяти уповільненню цін на продукти харчування до кінця року.
Експерти консалтингової компанії Ukraine Economic Outlook (UEO) навпаки вважають, що споживча інфляція у 2025 році перевищить 12%, що майже дорівнює рівню інфляції 2024 року. На думку UEO, навряд чи варто розраховувати на зниження темпів інфляції в умовах зростання витрат бізнесу та послаблення курсу гривні до євро. До речі, виробнича інфляція (індекс цін виробників) за оцінками UEO у 2025 році сягне майже 27%.
А ось Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зростання споживчих цін в Україні у 2025 році на 9%. Втім це в рамках базового сценарію, який передбачає завершення бойових дій у IV кварталі. Якщо війна триватиме у 2026 році, зростання цін за підсумками 2025 року, на думку МВФ, сягне 13%.
Яким може бути інфляційний тренд у 2026 році
Нацбанк ставить собі завдання тримати річний рівень інфляції в Україні в рамках 5–6%. У квітні НБУ прогнозував, що у 2025–2026 роках зростання цін не перевищить 5%. Але, оскільки загальний ціновий тренд виходить із-під контролю, у наступному інфляційному звіті, публікацію якого заплановано на 31 липня, ці оцінки НБУ можуть бути переглянуті в бік погіршення.
Такого висновку можна дійти, якщо ознайомитися з макропрогнозом, який міститься в бюджетній декларації на 2026–2028 роки.
Навіть якщо буде реалізовано сценарій із досягненням миру або перемир'я в найближчі місяці, рівень інфляції у 2026 році становитиме 8,6%, у 2027-му – 5,9%, у 2028-му – 5,3%. За альтернативного сценарію, який враховує продовження бойових дій ще невизначений час (а з огляду на все Кабінет Міністрів схиляється саме до цього варіанту), у 2026 році зростання споживчих цін очікується на рівні 9,9%, у 2027-му – 9,4%, у 2028-му – 7,5%.
МВФ також близький до таких оцінок. За альтернативним (негативним) прогнозом фонду інфляція у 2026–2028 роках становитиме 9%, 7,5% та 5% відповідно. До речі, за несприятливим макроекономічним сценарієм, який використовує НБУ під час стрес-тестування банків, інфляція 2026 року взагалі може досягти 12,5%.
Фундаментальна проблема в тому, що державний бюджет залишається глибоко дефіцитним. Зокрема, Верховна Рада вже затвердила в першому читанні поправки до держбюджету-2025, унаслідок яких його витрати зростуть більш ніж на 400 млрд грн, а дефіцит збільшиться до 22,5%.
Покриття дефіциту здійснюється за допомогою зовнішнього фінансування, через внутрішні запозичення (ОВДП) і шляхом збільшення податкового навантаження на бізнес. Паралельно із цим відбувається повзуча девальвація, особливо гривні до євро, яка через імпорт впливає на ціни. Все це в комплексі формує негативні інфляційні очікування та настрої, які поступово переносяться на роздрібну вартість товарів і послуг для кінцевих споживачів.
Отже, все це вкотре доводить, що на суттєве уповільнення темпів інфляції протягом найближчого року, а то й двох, розраховувати не варто. І цілком імовірно, що і у 2025-му, і у 2026 році інфляція все ж таки перевищить 10%.
Офіційні прогнози споживчої інфляції на 2025–2027 роки
Джерело прогнозу | 2025 рік | 2026 рік | 2027 рік |
НБУ | 8,7% | 5% | 5% |
Кабмін (базовий сценарій) | н. д. | 8,6% | 5,9% |
Кабмін (альтернативний сценарій) | н. д. | 9,9% | 9,4% |
МВФ (базовий сценарій) | 9% | 7% | 5% |
МВФ (альтернативний сценарій) | 13% | 9% | 7,5% |
Дані з інфляційного звіту НБУ, бюджетної декларації на 2026–2028 роки, меморандуму між Україною та МВФ
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].