Шляхами незалежності: 5 сімейних маршрутів поблизу Києва
Куди податися зі столиці на чотири вихідні

26-та річниця Незалежності України, що припадає на четвер, відпрацьована минулої суботи п’ятниця і два законні вихідні попереду дають надію на повноцінний відпочинок. Головне – правильно його спланувати. Mind віднайшов найцікавіші сімейні маршрути на будь-який смак. Усі вони – не більше, як за 100–160 км від Києва.
Романтика: «Олександрія» – Буки – Пархомівка
Дендропарк «Олександрія», що у Білій Церкві, годі обійти за день. Окрім рослин з усього світу, на 400-гектарній площі тут розміщено ще й кілька десятків архітектурних пам’ятників державного значення. Так граф Ксаверій Браницький висловив свою любов до дружини Олександри, племінниці Потьомкіна. З того часу відвідувачі цікавляться колонадою «Відлуння» з прекрасною акустикою: пошепки сказане на одному кінці споруди добре чути з протилежного боку.

Дендропарк «Олександрія»
Про таємниці Китайського містка, Червоного будиночка, Руїн і Чортового моста можна довідатися на екскурсії, яка обійдеться у 50 грн (вхід у дендропарк коштує 20 грн). А можна спробувати розгадати їх самим, за 40 грн орендувавши велосипеди для катання під вітами 350-літніх дубів. Фото- та відеозйомка в «Олександрії» на увесь день коштують 200 грн, за в’їзд автівки на територію парку попросять ще 20 грн. Для активних сімей у дендропарку є канатний парк із ціною в 40–80 грн за проходження траси. Можуть організувати рафтинг-тур Південним Бугом за 900–1200 грн з людини.
У символічні 10 грн обійдеться екскурсія територією ландшафтного парку в сусідньому селі Буки. На території усі зазвичай шукають привезений із Ізраїлю Святий камінь. Його начебто привезли з місцини, де Ісус перетворював воду на вино.

Ландшафтний парк в селі Буки
Церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі Пархомівка дещо руйнує уявлення про сільський православний храм. Зведена із мармуру, граніту, дерева й кераміки, за прикрасу в інтер’єрі вона має вогняне колесо – свастику. У внутрішньому оздобленні збереглися дві мозаїки художника-містика Миколи Реріха. Зупинитися можна в санаторії «Діброва», відомому радонієвими ваннами. Проживання тут обійдеться у 145–485 грн, за харчування треба буде віддати ще 165 грн. Вартість номера у готелі City Park Hotel у Білій Церкві – понад 1000 грн.
Екстрим: Коростишів – Дениші
Один з найгарніших маршрутів сімейного відпочинку й місце унікальних краєвидів знаходиться поблизу містечка Коростишів на Житомирщині. Краса цих місць – рукотворна, бо гранітні кар’єри – справа людських рук. Розробка родовищ гірської породи тут почалася з кінця 1850-х. Нині 18-метрові береги й «скандинавські» скелясті урвища оточують штучне озеро на місці затопленого кар’єру. З місцевих гранітних брил колись вибудували мавзолей на Красній площі. Нині сюди їдуть виключно порибалити і задля сімейних фотосесій.

Мекка скелелазіння – 25-метрові скелі поблизу села Дениші. Здолати скелясті урвиська поспішають з усієї країни. За бажання можна замовити дводенний тур зі скелелазінням за 990 грн. А за 200 грн долати перші невеликі скелі навчать і малечу. Мальовнича річка Тетерів і руїни маєтку цукроварів Терещенків, що її в XIX столітті звів архітектор Голландський, зробили з цієї місцини сімейну локацію. Греблею можна легко дістатися іншого берега річки й відвідати Тригорський монастир з 500-літнім дубом.

«Царів хутір» у селі Царівка
Зупинитися найкраще у готелі сімейного комплексу «Царів хутір» у селі Царівка. Ціна питання – 450–800 грн за номер. Окремо оплачується риболовля на території. Гостей комплексу годують хлібом власного виробництва з печі та фірмовою рибою гарячого копчення. Місцевий бальнеологічний курорт «Дениші» має й свою пропозицію на вихідні. Триденний тур вихідного дня з ночівлею, лікувальною водичкою і харчуванням обійдеться у 934–2236 грн.
Історія: Переяслав-Хмельницький – Канів

Переяслав-Хмельницький
Третє за величиною місто Київської Русі, історія якого нараховує 1100 років, називають містом-музеєм. У Переяславі-Хмельницькому – понад 30 музеїв. Серед них – музей-пошта і музей бджільництва. Але найвідоміший – Етнографічний музей національної архітектури і побуту Середнього Придніпров’я під відкритим небом. Якщо хочете відчути дух українського села, кращого місця годі шукати. Два десятки сільських хат, п’ять церков різних періодів, колекція старовинних млинів і земляні вали, що збереглися з часів Київської Русі, – у місті наочно можна вивчати історію.

Переяслав-Хмельницький
Зупинитися можна у готелі «Княжа гора», вартість номера тут починається від 1000 грн. У готелі допоможуть організувати прогулянку на катері до «пташиного базару» й третього за величиною поселення бакланів у Європі (600–1000 грн), подорож до Роженої криниці та Блакитного озера на Бучак на позашляховику (600 грн), екскурсію на археологічні розкопки в Межирічі або старовинне козацьке кладовище у Трахтемирові (450 і 650 грн). А можна на місці орендувати велосипеди за 150 грн/доба і самим дослідити Пилипенкову гору й екостежки в місцевому заповіднику.

Переяслав-Хмельницький
Хоча Тарас Шевченко і написав свій «Заповіт» у Переяславі, але найкраще пройнятися його творчістю в Каневі. Наприклад, героїчно подолавши 300 сходинок на Чернечу гору над Дніпром. Тут можна увімкнути уяву і подумки перенестися в Київ років на 150 назад: схили Канева над рікою поки такі ж незабудовані, як колись столичні.

У Каневі можна оглянути макет бронепотяга, що охороняв залізницю біля канівської переправи за часів війни. Цікаво, що в самому Каневі залізниці немає. Відпочити можна на пісочному пляжі Дніпра у комплексі «Любокрай», що на 70-му км траси Київ – Черкаси. Готельний номер тут можна винайняти за 650 грн.
Містика: Ржищів – Українка – Трипілля
Затоплена церква біля Ржищева, що неподалік Канівського водосховища, зацікавить любителів містики і легенд. Цю територію із селом Гусинці затопили у 70-х роках минулого століття, а людей виселили. Найвищі пагорби, у тому числі й церква, залишилися над водою. Завдяки міцним цеглинам із додаванням гусячих яєць, храм не завалився під натиском води. Восени його часом підтоплює, навіть з’являються чутки, що з-під води видніються лише куполи. Але церква, до якої проклали акуратний місток, тримається. Утім, місцеві рибалки знають не одну затоплену церкву на водосховищі. У негоду й на великі свята з-під води часом лунають дзвони. Не варто шкодувати ніг, аби піднятися на Іван-гору, до розкопок слов’янського поселення. Це своєрідне місце сили, тож можна серйозно говорити про загадування бажань і відновлення.

Затоплена церква біля Ржищева
Заїхавши на ферму осетрових у селі Українка, можна долучитися до незасекреченої частини виробництва. Воно розміщене на березі каналу електростанції. Оскільки температура води в каналі зимою вища, російські й сибірські осетри та стерлядь тут розмножуються особливо інтенсивно. До слова, на фермі можна пригоститися чорною ікрою вартістю $1 за 1 грам, а також купити свіжу рибу за 170 грн/кг.
Навіть якщо ви не надто любите музеї, завітайте до приватного історико-археологічного музею «Давня Аратта – Україна». Він знаходиться в Трипіллі – селі, біля якого бився з половцями князь Святополк. Нині поселення відоме археологічними знахідками, котрим по тисячі років, і які дозволяють потримати в руках.

«Давня Аратта – Україна»
Ще одне енергетично сильне місце – містична Лиса гора, яку з часів Київської Русі облюбували для обрядів жерці. Однак будьте обережні – сюди часто влучають блискавки.
Урізноманітнити відпочинок допоможуть карпатські чани комплексу «Чанок» поблизу Обухова. Оренда котеджу з лазнею обійдеться у 1200 грн/день, дві години у чані з карпатськими травами коштують 500 грн. Зупинитися можна також у «Зеленій горі» за 30 км від Києва, ніч обійдеться у 280 грн.
Гастрономія: Коростень – Радомишль
Далеко не єдине місце, де смачно готують, але одне з небагатьох, де годі відмовитися від частування – житомирський Коростень. На кожного місцевого тут припадає рекордна кількість закладів харчування. Тут люблять влаштовувати гастрономічні фестивалі, а дерунові навіть поставили пам’ятник.

Коростень
Столиця древлян давно забула образи і встановила посеред паркової зони елегантний пам’ятник княгині Ользі, яка спалила цю місцину вщент. Тепер тут – купальні київської княгині в заплаві річки Уж із вербами, а нагорі – пам’ятник князю Малу. Оскільки в древньому Іскоростені люблять князів й усіляко нагадують про 1300-річний вік міста, то й пам’ятники князю Володимиру і Добрині Микитовичу теж звели.

Зовсім поряд розміщений бункер «Скеля», в якому, ймовірно, у випадку військової загрози мали б переховуватися місцеві. Кажуть, що в 30-х роках минулого сторіччя бункер був надсекретним, бо його начебто зводили для генсеків. Принаймні стверджують, що телефонний зв'язок із Москвою тут точно є. Вхід до бункеру коштує 20 грн.
Ночівля у готельно-відпочинковому комплексі «Колиба» поблизу Коростеня коштуватиме від 300 до 600 грн. Ночувати тут можна у старовинних хатах, максимально наближених до автентичних, а можна на печі або горищі з сіном.

«Замок Радомисль»
Після Коростеня – прямий шлях до історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» поблизу Радомишля. Це приватний музейний комплекс із єдиним в Європі музеєм домашньої української ікони та старожитностей «Душа України». Екскурсія музеєм обійдеться у 150 грн з людини, сімейний квиток коштує 320 грн. За 120 грн вас навчать виготовляти папір, а за 50 грн – стріляти з арбалета. А ще в замку можна замовити катання на човнах за 150 грн. Обід у трапезній «Замку Радомисль» – окреме дійство, бо середньовічні страви тут готують у 60-літровому казані на вогнищі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].