Зібрали самі: як виготовляються моделі українських 3D-пазлів
Як виготовляються моделі для самостійного збирання UGEARS, і чому вони користуються великим попитом у світі
У рамках рубрики «Детально» Mind продовжує публікувати історії становлення цікавих бізнес-кейсів, започаткованих нашими співвітчизниками.
У травні 2014 року Геннадій Шестак навідався на «Битву проектів» – влаштований інвестиційною Платформою Startup.Network захід для презентації цікавих стартапів. Там дизайнер Денис Охріменко, який саме в той час надумав запускати лінійку сувенірної продукції з українською символікою, показав зібрану з фанерних деталей скриньку. Сам Шестак тоді ж розмірковував над виробництвом дитячих 3D-пазлів. У результаті обидві ідеї трансформувалися – і з’явилися моделі для самостійного збирання UGEARS. «Це і не сувеніри, і не дитячі пазли, це продукт з сегменту «хобі», – пояснює Геннадій Шестак, нині співзасновник і директор компанії UGEARS.

Денис Охріменко (ліворуч) і Геннадій Шестак роблять 3D-пазли, з яких збираються оригінальні працюючі механізми
Виробництво почалося з одного верстата і двох моделей: модифікованої скриньки та театру. Зробивши 120 пробних екземплярів, засновники UGEARS у серпні 2014-го вирушили до Одеси, на книжковий ярмарок «Зелена хвиля». «Продали все, навіть зразки і один поламаний екземпляр, за півтора дні. А ярмарок тривав чотири, і весь час до нас підходили і питали про наші моделі», – згадує Шестак. Згодом з’явився другий верстат і третя модель – трамвай, а інвестиції в UGEARS досягли $120 000.
Наприкінці 2015 року компанія UGEARS вирушила на міжнародну краудфандингову платформу Kickstarter – і за 35 днів зібрала $405 000. «Проект закривався 29 чи 30 грудня, і з Kickstarter нам надійшов лист з пропозицією продовжити проект – бо виявилося, що через свята не всі бажаючі встигли зробити замовлення», – розповідає Геннадій Шестак. У січні 2016-го за тиждень UGEARS зібрала ще $45 000.
Крім Kickstarter, компанія виходила й на інші краудфандингові платформи, зокрема Indiegogo та Startnext – і загалом зібрала близько $900 000.
Утім, краудфандинг зараз – це не збір пожертвувань для того, аби запустити виробництво, вважає Шестак. «До того як ми вийшли на Kickstarter, у нас уже все працювало – і ми це показували у нашому відео, щоб завоювати довіру замовників. Якби у нас була лише ідея, а не колектив, потужності, випуск продукції, ми б таку касу не зібрали, бо проект – український, через що – дуже високий ступінь недовіри», – пояснює він. І називає головні плюси подібних платформ: по-перше, це продаж замовлень наперед, а по-друге, якісне маркетингове дослідження зарубіжного ринку і потенційного його інтересу до нового товару.

У UGEARS з інтересом зарубіжних покупців все виявилося добре: за результатами кампанії на Kickstarter, 62% замовників було з США, 5% – з Канади, ще 5% – з Великої Британії, 18% – з країн ЄС. Зараз українські моделі для збирання продаються у 68 країнах світу. Розширювати географію Шестак буде, однак згодом. Зараз не вистачить потужностей. За два з половиною роки роботи стартап перетворився на повноцінне виробництво: на фабриці під Києвом і дистанційно в компанії працює 150 осіб. На місяць UGEARS випускає понад 50 000 одиниць конструкторів, частина з них – це нещодавно запущені моделі-розмальовки для дітей віком від трьох років.

«У чому секрет успіху UGEARS? По-перше, новизна, плюс – цікавий дизайн, механіка моделей і висока якість, – перераховує Геннадій Шестак. – Ну, і це також можливість разом проводити час усією сім’єю». Ще на старті компанія отримала листа від споживача: його синові знайомі подарували на день народження конструктор, який вони вдвох почали збирати одразу після завершення вечірки. Сину так сподобалося робити щось разом з батьком, що він зізнався – це був найкращий день народження в його житті.
Подібні листи в компанії отримують і досі – й досі уважно читають кожний, особливо якщо у ньому є критика. «Не потрібно нічого вигадувати, достатньо уважно слухати, що говорять покупці. І робити з цього висновки», – формулює своє бізнес-кредо Геннадій Шестак.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].