У ЄС домовилися частково обмежити імпорт із України, щоб припинити протести фермерів
Єврокомісія зможе вводити мита, якщо імпорт перевищить обсяги постачання за 2022–2023 роки

Країни ЄС домовилися обмежити постачання сільськогосподарської продукції з України, хоча запропоновані заходи виявилися не такими жорсткими, як наполягали фермери. Останні скаржаться, що безмитний імпорт, який ЄС запровадив на початку війни для підтримки української економіки, призвів до падіння цін та вдарив по їхньому бізнесу.
Як зазначає Politico, насправді поставки с\г продукції з України в західному напрямку вже рік скоротилися, а ціни реагують не на них, а на рекордний експорт зернових з росії.
Згідно з пропозицією Єврокомісії, пільговий імпортний режим буде продовжено ще на рік, до червня 2025 року. Однак після переговорів з Європарламентом, який хотів посилення заходів, список продукції, надлишкового припливу якої ЄС намагатиметься не допустити, було розширено. В результаті до нього увійдуть м'ясо птиці, яйця, цукор, овес, кукурудза, мед та зародки зерна. Єврокомісія зможе вводити мита, якщо імпорт перевищить обсяги постачання за 2022–2023 роки.
Це більш м'яка умова, тому що низка країн на чолі з Польщею та Францією наполягали на включенні до розрахунку 2021 р., коли імпорт з України до ЄС був набагато нижчим, зазначає Politico. Такий захід, за розрахунком ЄК, коштував би Україні 1,2 млрд євро втрачених експортних доходів.
Жорстких умов для обмеження закупівель пшениці не передбачено, але ЄК буде зобов’язана швидко вживати заходів у разі погіршення ситуації на ринку.
Домовленість тепер має бути остаточно схвалена країнами ЄС та Європарламентом, де її підтримали провідні партії (голосування очікується у квітні).
Щоб додатково захистити свій ринок і не зіпсувати відносини з Києвом, ЄК має намір запровадити 50% мита на зернові з росії та Білорусі, а також на насіння олійних культур та вироблені з них продукти.
Бекграунд. Як повідомлялося, Євросоюз може запровадити мита на російське зерно. ЄС має намір ввести мито в розмірі 95 євро на тонну зернового імпорту з рф та білорусі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].