Родина Гуцерієвих та Мікаїл Шишханов візьмуть Україну в свою фінансову групу
Покупці Москомприватбанку в Ігоря Коломойського тепер врятують дочірній банк Сбербанку РФ в Україні

У понеділок увечері стало відомо, що для Сбербанку – дочірньої структури Сбербанку Росії в Україні – знайшовся покупець. Ним став консорціум інвесторів – AS Norvik Banka (Латвія) та білоруська приватна компанія, власник якої – громадянин Великобританії Саїд Гуцерієв. Консорціум домовився про купівлю 100% фінустанови.
Як підкреслюють інвестори, ця угода «дозволить запропонувати українським клієнтам обслуговування, побудоване на європейських принципах якості, прозорості та доступності, зберігши технологічний рівень банку, створений Сбербанком Росії».
«Угода досить очікувана. Український Сбербанк – дуже добрий чистий актив, тому знайти на нього покупця складності не представляло. Було б бажання самого Сбербанку Росії. Покупці – прогнозовано російські, але з неросійськими паспортами. Навряд чи хтось іще в цих умовах захоче заходити в Україну», – так прокоментував у розмові з Mind угоду Олег Пендзин, член Економічного дискусійного клубу.
На запит Mind прес-служба материнської структури Сбербанку Росії повідомила, що більш докладної інформації, ніж в офіційному релізі, на даний момент надати не може. В офіційному ж повідомленні йдеться про те, що ПАТ «Сбербанк» (Україна) має необхідні кошти для виконання зобов'язань перед приватними і корпоративними клієнтами. «Сподіваємося, що рішення щодо продажу нашого дочірнього банку сприятиме розблокуванню його офісів і відновленню нормальної роботи, що дозволить клієнтам банку продовжити безперешкодно користуватися послугами одного з найстабільніших і ефективних банків в Україні та створить основу для його подальшого розвитку», – стверджують у Сбербанку.
«Прискорений продаж українського банку призведе до фіксації збитку по інвестиціях у капітал дочірнього банку, який відіб'ється у звітності Сбербанку за РСБО. Водночас на рівні консолідованої звітності групи Сбербанку вплив угоди на звітність по МСФО не буде матеріальним», – повідомляється в релізі.
«Поки саму угоду обговорювати ще рано – занадто мало інформації про неї. [Важко зрозуміти], чи є вона «ринковою» хоча б певною мірою, навіть враховуючи умовну необхідність швидкого продажу», – зазначає інвестиційний аналітик Іван Угляниця.
За його словами, найважливішим питанням поки що є те, яким чином буде побудована робота фінустанови після зміни власників. «Якщо угода не формальна, то є велика ймовірність того, що, наприклад, як і багатьом латвійським банкам, українській «дочці» цілком можуть закрити прямі кореспондентські доларові рахунки в американських і європейських банках. Тобто, наприклад, для клієнтів, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність, операції в доларі можуть стати дорожчими і складнішими», – зазначає Угляниця.
У свою чергу незалежний фінансовий експерт Павло Крапівін, коментуючи майбутнє придбання, висловлює сумніви щодо адекватності підготовки до цієї угоди. Зокрема – чи можна було в такі стислі терміни сформувати консорціум покупців і провести попередній due diligence такого великого банку за мізерно короткий термін?
«Навіть якби консорціум був не настільки інтернаціональним, то для узгодження цілей, можливостей, бачення подальшого розвитку банку, важелів спільного управління і контролю, не кажучи вже про передбачувані обсяги необхідних інвестицій, переговори могли б вестися від трьох місяців до року. Цього, судячи з усього, не відбувалося, оскільки приховати факт підготовки такого консорціуму від ЗМІ було б вкрай складно. Більше того, ще місяць-два тому ми чули заяви про те, що Сбербанк не збирається йти з України, тим більше в короткостроковій перспективі», – зауважує Крапівін.
Що ж стосується due diligence, то аудит і оцінка активів банку такого розміру не можуть бути якісно проведені швидше ніж за два-три місяці. «Додавши до цього безперервний ажіотаж навколо даного банку з боку найбільш радикально налаштованих «активістів» і плани щодо подальшої блокади всіх відділень Сбербанку, доходимо логічного висновку, що або це втеча, тобто продаж за мінімально можливою ціною, або схемна зміна структури власності (а в подальшому – і бренду) за відсутності реального покупця або через бажання будь-що залишитися на українському ринку ще на певний час», – додає Крапівін.
Латвійсько-російські інвестори
Нагадаємо, що бізнес-партнером Саїда Гуцерієва є Мікаїл Шишханов. Саме він став покупцем Москомприватбанку після початку конфлікту на Донбасі та продажу цього банку групою «Приват». Москомприватбанк перейменували у Бінбанк, а Мікаїл Шишханов став головою ради директорів цієї установи.
Щодо участі банку Norvik, що належить російському бізнесмену Григорію Гусельникову та частково Мікаїлу Шишханову, то співрозмовники Mind у Ризі наголошують, що найімовірніше Norvik напряму зможе купити до 10% акцій українського Сбербанку. Це пов'язано з тим, що у латвійського фінансового регулятора (FKTK) та аудиторів банку були питання щодо його докапіталізації.
FKTK висловлював претензії до банку Norvik: попередження від регулятора щодо порушень надходили у 2014 та 2016 роках. А згідно з аудиторським звітом Deloitte за 2015 рік, установа потребувала докапіталізації. Ось цитата з офіційного звіту на сайті Norvik (мовою оригіналу):
“...аудитор дал свои комментарии касательно уровня достаточности капитала Группы (пункт к) Отказа). В контексте данных комментариев, Банк хотел бы пояснить, что он уже проинформировал Комиссию рынка финансов и капитала о своих планах по разрешению в течение 2016 г. проблемы несоблюдения минимального уровня достаточности капитала первого уровня в размере 8,50%. Хотя значительная часть этих планов связана с решением по делу “Winergy” в первой половине 2016 г., негативные сценарии по данному поводу были приняты во внимание (например, ухудшающийся обменный курс RUB/EUR, отсутствие решения по делу “Winergy”). В то же время руководство ясно дало понять посредством составления бюджета на 2016 г. и своими планами по соблюдению уровня достаточности капитала, что ключевой путь к ослаблению давления на достаточность капитала – снижение экспозиции a) непрофильных активов, имеющихся в компании по управлению активами «Norvik IPS AS SIF Nākotnes Īpašumu Fonds» и b) российских кредитов и инвестиций, где валютный риск очень высокий.
Эти негативные сценарии, а также план по обеспечению соблюдения минимального уровня достаточности капитала были так же доведены до сведения акционеров Банка, и в качестве запасного решения было согласовано возможное имущественное вложение в капитал Банка. Принимая во внимание вышеуказанные планы, руководство Банка не считает необходимым корректировать финансовую отчетность с целью соблюдения упомянутых нормативных требований. На данный момент руководство рассматривало возможность реализовать активы, генерирующие доход, чтобы выполнить обязательные требования по соблюдению уровня достаточности капитала, но в свете потенциально позитивных для капитала событий, ожидаемых в первой половине 2016 г., не посчитало данные действия целесообразными».
Джерела Mind у Латвії оцінюють потребу в докапіталізації AS Norvik Banka на рівні 10–25 млн євро. Доки така докапіталізація не проведена, латвійській регулятор FKTK навряд чи дозволить банку придбати більш ніж 10% акцій українського Сбербанку. Проте після угоди нові акціонери зможуть використовувати бренд Norvik в Україні.
Також у латвійського банку тривають досудові процеси в США. Зокрема, у звіті банку за перше півріччя 2016 року зазначається: «Сумма в размере 3 961 тысячи долларов США (эквивалент 3 638 тысяч евро) была блокирована на счете, открытом Банком в Deutsche Bank Trust Company Americas (как было указано ранее в отчете руководства в годовом отчете 2014 и годовом отчете 2015). На 30 июня 2016 года на основании предыдущих требований и заявлений Банка данная денежная сумма была уменьшена до 1 206 тысяч долларов США (эквивалент 1 086 тысяч евро). Соблюдая и руководствуясь принципом осторожности, при расчете достаточности капитала Банк/Группа применяет коррекцию капитала в размере 663 тысячи долларов США (эквивалент 597 тысяч евро). В настоящий момент данное дело находится в американском суде в процессе досудебного расследования, в рамках которого истец запросил у Банка документы без соблюдения норм закона «О кредитных учреждениях» в отношении запроса информации. Юристы Банка в США считают, что истцу будет сложно выполнить соответствующие процессуальные требования в отношении запроса информации, и существует большая вероятность того, что суд решит, что данное дело не находится под юрисдикцией США и, соответственно, должно быть закрыто. Банк поддерживает данную позицию и планирует подать соответствующее прошение в суд США».
Mind звернувся до Національного банку України із запитанням про те, як ставиться регулятор до анонсованої угоди і чи дозволить Norvik Banka стати одним із покупців Сбербанку в Україні, враховуючи наявні проблеми з капіталом. «Наразі Національний банк не отримував офіційного повідомлення від потенційних інвесторів щодо купівлі ПАТ «Сбербанк» чи відповідних документів для набуття істотної участі. Рішення про погодження набуття істотної участі у капіталі банків, отримане від будь-яких інвесторів, приймається в рамках єдиних для всіх існуючих нормативних вимог та законодавства. Як вже неодноразово наголошувалось, Національний банк підтримує цивілізований вихід з українського ринку банків із державним російським капіталом, у тому числі шляхом їх продажу... Після того як НБУ отримає документи на придбання, НБУ, серед іншого, оцінить фінансовий стан заявників, їхню можливість забезпечувати достатність капіталу банку. І в тому числі на основі виявленої інформації буде прийматися рішення», – відповіли виданню в НБУ.
Закриття угоди очікується в першому півріччі 2017 роки після отримання схвалення угоди фінансовими і антимонопольними регуляторами відповідних юрисдикцій, включаючи Латвію та Україну.
Попри всі перепони, завдяки угоді зі Сбербанком РФ група інвесторів Гусельніков-Гуцерієви-Шишханов може стати власником фінансового тріумвірату в РФ (колишній Москомприватбанк), Латвії (Norvik) та Україні (Сбербанк). Він, незважаючи на геополітичну ситуацію в регіоні, може закласти основи розвитку фінансового напряму бізнесів своїх акціонерів.
За словами Олега Пендзина, майбутнє банку за нових власників передбачити важко, але очевидно, що гроші вкладникам українського Сбербанку все-таки повернуть. «Репутаційні ризики для материнського банку занадто високі. Найімовірніше, пункт гарантій для колишніх вкладників обов'язково присутній у договорі купівлі-продажу», – говорить він.
Нагадаємо, Сбербанк Росії в Україні – шостий за величиною банк країни, з активами близько $2,2 млрд і мережею понад 150 відділень. Послугами банку користується майже 1 млн клієнтів.
AS Norvik Banka сьогодні знаходиться на сьомому місці в Латвії за величиною активів і на першому місці в країні за розміром філіальної мережі. Послугами банку користуються понад 150 000 клієнтів.
За інформацією «Forbes Росія», син російського мільярдера Мікаїла Гуцерієва – Саїд Гуцерієв народився 1988 року. 17 років він прожив у Англії, в результаті отримав там друге громадянство. Після навчання в престижній школі Херроу вступив до Оксфордського університету на факультет археології та геології. Потім навчався в Плімутському університеті за спеціальністю «менеджмент нафтогазової галузі». Працював у компанії Glencore, наприкінці 2014 року повернувся до Росії і очолив третю нафтову компанію групи БІН – «ФортеІнвест». Статки його батька російський Forbes оцінює у $2,4 млрд; Гуцерієв-старший займає 38-е місце в списку найбагатших бізнесменів Росії за версією видання. Він є власником АО НК «РуссНефть», ОАО «Русский Уголь» тощо.
Мікаїл Шишханов – власник Бінбанку (колишній Москомприватбанк), співвласник компаній «Європлан», «Інтеко» та багатьох інших бізнесів у РФ.
Григорій Гусельников – російській бізнесмен, власник Norvik Bank (Латвія).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].