Світовий банк: Легкість ведення бізнесу в країнах колишнього Союзу зростає найбільше у світі

Світовий банк: Легкість ведення бізнесу в країнах колишнього Союзу зростає найбільше у світі

Україна очолила рейтинг пострадянських країн, де стало зручніше вести малий та середній бізнес

Світовий банк: Легкість ведення бізнесу в країнах колишнього Союзу зростає найбільше у світі
Фото Shutterstock

Згідно з доповіддю Світового банку, Росія та сусідні з нею пострадянські країни покращили в себе умови для ведення бізнесу більше, ніж будь-які інші країни на планеті з 2010 року, передає Financial Times.

Такий розвиток здається дивним, враховуючи значний вплив держави на суди в Росії та традиційне панування олігархів по всій території колишнього Союзу.

Однак аналіз FT даних з 2010 року (саме з цього року стали доступними повні дані) показує, що 12 країн, які найбільше полегшили в себе ведення бізнесу – це все посткомуністичні країни.

У пост-комуністичних країнах вести бізнес стало легше (синім колором – пострадянські країни, рожевим – країни Великої сімки)

Світовий банк: Легкість ведення бізнесу в країнах колишнього Союзу зростає
Джерело: Financial Times

Росія підстрибнула на 11 місць угору до 40-ї позиції в опитуванні Doing Business-2017, випущеному в липні, і таким чином увійшла в ТОП-40 найкращих країн для ведення бізнесу. Також Росія займає 9-те місце в світі за легкістю реєстрації власності та 12-е місце – за забезпеченням дотримання контрактів.

Деякі аналітики висловлюють здивування рейтингом.

«Росія на 40-му місці – це безумство, – каже Ніл Шерінг, головний економіст у Capital Economics стосовно ринків, що розвиваються. – У 2015 році Росія дещо піднялася в рейтингу судових систем, тому що в них суди дуже швидко завершували справи й оголошували рішення. Але це нічого не каже нам про об’єктивність цих рішень – може, швидкість якраз свідчить про їх корумпованість».

У ширшому плані дані Світового банку свідчать про успіх у реалізації економічної реформи з боку Москви та інших пострадянських держав – України, Узбекистану, Білорусі та Казахстану.

25 країн, які Світовий банк класифікує як «Європа і Центральна Азія» (із них 22 країни – посткомуністичні) – в середньому впровадили по 26 реформ у розрахунку на кожну економіку, починаючи з 2004 року. Це суттєво випереджає середній глобальний показник у 15 реформ.

«Це, безумовно, регіон, який найбільше покращив бізнес-середовище», – стверджує Ріта Рамальйо, експерт Світового банку, яка пояснює цей підйом переходом до капіталізму.

Рейтинг Світового банку Doing Business: країни, які найбільше покращили свою позицію

Світовий банк: Легкість ведення бізнесу в країнах колишнього Союзу зростає
Джерело: Financial Times

За останні сім років Росія зменшила час, необхідний для реєстрації бізнесу, з 29 до 9 днів, крім того вона скоротила період видачі дозволу на будівництво з 603 днів до 239, також вдвічі зменшила кількість годин, необхідних для сплати податків – до 168 на рік.

Вартість підключення до електромережі знизилася майже на 99% відсотків.

Пост-комуністична Білорусь, яку колишній держсекретар США Кондоліза Райс колись називала останньою диктатурою Європи, піднялася ще вище в рейтингу – до 37-го місця. Світовий банк оцінив зусилля країни в захисті міноритарних інвесторів і полегшенні сплати податків, участь у транскордонній торгівлі та полегшення процедури банкрутства.

Казахстан, де президент Нурсултан Назарбаєв міцно тримається за владу ще з радянських часів, а ВВП впав на 39% з 2014 року, ще вище в рейтингу – на 35-му місці. Казахстан – третя найкраща країна в світі в плані захисту міноритарних інвесторів, попереду тільки Сінгапур і Нова Зеландія, а також на 9-му – за забезпеченням дотримання контрактів.

За її словами Рамальйо, проблема «олігархів і кумівства» значною мірою виходить за рамки охоплення дослідження, оскільки дослідження зосереджене на становищі малого і середнього бізнесу.

Серед країн, в яких навпаки легкість ведення бізнесу знижується з 2010 року, – Гонконг, Південна Африка, Саудівська Аравія і Венесуела.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло