ГПУ в дії: подробиці розслідування справ щодо політиків-«втікачів»

ГПУ в дії: подробиці розслідування справ щодо політиків-«втікачів»

Наразі сума знайдених активів екс-президента та його «сім’ї» становить близько $40 млрд

ГПУ в дії: подробиці розслідування справ щодо політиків-«втікачів»
Фото: pixabay.com

Заступник генерального прокурора з міжнародно-правового співробітництва Євген Єнін у інтерв’ю виданню Insider розповів деталі розслідування ключових справ щодо політиків-«втікачів». 

Олександр Онищенко. За словами Євгена Єніна, незважаючи на те, що Олександру Онищенку вдалося виграти рішення стосовно видалення червоної картки Інтерполу в комісії по контролю за файлами, це не означає, що він вирішив всі свої проблеми.

«Тому що, по суті, Інтерпол є інструментом для локалізації особи. Коли ми знаємо, в якій країні він знаходиться, направляємо туди запит про видачу, і на підставі тієї самої Європейської конвенції розпочинається екстрадиційна перевірка. У нас в Україні є ордер на затримання пана Онищенка, незалежно від того, чи він перебуває в розшуку Інтерполу чи ні», – пояснив Єнін.

Дмитро Фірташ. Кілька місяців тому ГПУ зустрічалася з генеральним прокурором в Іспанії. На зустрічі обговорювалася подальша взаємодія у напрямку низки реалізацій, зокрема, щодо структур, пов’язаних із Дмитром Фірташем.

Також Єнін констатував, що найближчим часом повернення Фірташа до України є нереальним, бо його розшукують Сполучені Штати, є європейський ордер про арешт виписаний в Іспанії. Технологія цього процесу така, що в разі відхилення одного запиту починається розгляд запиту іншої країни в порядку черговості. Тобто питання приїзду Фірташа в Україну – не те що гіпотетичне, на сьогоднішній день його можна назвати нереальним.

Владислав Каськів. Єнін розповів і про долю товариша Фірташа, ще одного відомого втікача – Владислава Каськіва, який користується послугами його захисників. Затримання Каськіва у Панамі відбулося приблизно рік тому, і ГПУ поставила це питання для себе як одне із ключових. Працівники Генпрокуратури щотижня зв’язуються із компетентними органами Республіки Панама, щоби тримати цю справу під контролем.

«На сьогоднішній день ми чекаємо відновлення екстрадиційної перевірки у зв’язку із відмовою у наданні статусу політичного біженця. Паралельно ми встановлюємо активи пана Каськіва та його близьких за кордоном, для того щоб в разі винесення обвинувального вироку майно, здобуте злочинним шляхом, було повернуте українському народу», – сказав заступник генпрокурора.

За його словами, наступним кроком буде рішення Панамського суду про відновлення процедури екстрадиції. Це перший випадок екстрадиції з Панами, незважаючи на двосторонню угоду між нашими країнами. Наразі Каськів знаходиться в Панамі під домашнім арештом, він не може залишати межі Панама-сіті. Заставою виступає один із пов’язаних з ним об’єктів власності.

Павло Лазаренко. Один із найдовших процесів щодо корупції у найвищих ешелонах української влади – справа Павла Лазаренка – має певне просування. Нещодавно йому було пред’явлено оновлену підозру представниками компетентних органів Сполучених Штатів. Рік тому Генпрокуратура прогнозувала, що рішення суду буде до кінця 2017 року. Нещодавно ГПУ спілкувалася із американськими колегами і вони говорять про ймовірний термін винесення судового рішення десь наприкінці першого кварталу 2018 року.

«Тим не менш, чим ближче дата засідання, тим більш нервово виглядає сам Лазаренко та його захисники. Мені відомо про спроби адвокатів виходити як на представників Америки, так  і України, з певними пропозиціями. Однак на сьогоднішній день ми не отримали якісь прийнятні для нас пропозиції, оскільки 50% Лазаренку, а 50% США чи Україні – це занадто мало», – каже Єнін.

Заступник генпрокурора каже, що у ГПУ наявна величезна доказова база: є розписані фінансові транзакції з того моменту як ці гроші були вкрадені до моменту їх фінальної зупинки в тій чи іншій країні.

Віктор Янукович. Щодо коштів Януковича і так званої «сім’ї» Євген Єнін пояснив, що загальна сума збитків, завдана режимом Януковича, становить близько $40 млрд. Півтора мільярди – заарештованих в Україні, вже повернуті до державної скарбниці.

Наразі в різних юрисдикціях, переважно європейських, арештовано суму в еквіваленті близько $200 млн. «Тим не менш, зарано казати, що нами втрачені всі можливості для знаходження інших активів, вкрадених режимом Януковича», – запевняє Єнін.

Він повідомив, що кілька тижнів тому, в рамках співпраці з однією європейською країною, генпрокуратура отримала інформацію про арешт великої партії золота – мова про більш ніж півтони.

За словами Єсіна, в Україні існують певні недоліки законодавства. Наразі ГПУ активно працює як з іншими правоохоронними органами, так і з окремими представниками депутатського корпусу, щоб ініціювати внесення певних змін до українського законодавства.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло