Захворіло у світі
30,784,671
Померло у світі
957,059
Вилікувалось у світі
21,032,712
Захворіло в Україні
175,678
Померло в Україні
3,557
Вилікувалось в Україні
77,512
Рада прийняла закон, який забезпечить функціонування нового Верховного суду

Рада прийняла закон, який забезпечить функціонування нового Верховного суду

Через голосування за судову реформу Новинський заявив про створення внутрішньої опозиції в «Опозиційному блоці», а Добкін покинув партію

Рада прийняла закон, який забезпечить функціонування нового Верховного суду
Фото: УНІАН

Верховна Рада прийняла в цілому закон, який забезпечить функціонування нового Верховного суду як єдиної касаційної інстанції, а також нормативно врегулювала процесуальні механізми в судах. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

За закон про внесення змін до Господарського процесуального, Цивільного процесуального кодексів, Кодексу про адміністративне судочинство України та інших законодавчих актів (законопроект №6232) проголосували 234 народних депутатів при 226 мінімально необхідних голосів на пленарному засіданні у вівторок.

Одним з основних нововведень закону є визначення Верховного суду як єдиної касаційної інстанції в Україні і введення нового порядку розгляд їм справ. Головне науково-експертне управління Верховної Ради у своїх висновках зазначає, що законопроект спрямований на обмеження кола справ, які підпадають під касацію, що звужує конституційні права суб'єктів судових рішення, і це може привести до істотного збільшення кількості випадків оскарження судових рішень національних судів у Європейському суді з прав людини.

«Основним завданням даного законопроекту є реалізація переходу від чотирьох до три-ланкової системи загальних судів та запровадження процесуальної можливості функціонування нового Верховного Суду, формування якого знаходиться на фінальній стадії.
Слід зазначити, що до ухвалення змін до процесуальних кодексів безпосередньо народними депутатами, законопроект тривалий час обговорювався серед фахівців, багато правок та напрацювань яких знайшли своє відображення в фінальному тексті», – коментує старший юрист ЮФ Trusted Advisors Олександр Архіпов.

Проект закону передбачає прийняття рішень палатою, об'єднаної палатою або Великою палатою Верховного суду. Колегія може передати справу на розгляд палати, до складу якої входить ця колегія, або об'єднаної палати або Великої палати Верховного Суду, якщо не згодна з практикою правозастосування в подібних правовідносинах.

«На нашу думку, запропонований порядок має неоднозначний характер щодо судового органу, який буде відповідати за остаточне рішення в питанні правозастосування, що може привести до неоднозначності тлумачення судової практики», – вважає науково-експертне управління.

Згідно з новою редакцією Цивільного процесуального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення, відповідача, третю особу, свідка, місце проживання, місцезнаходження або роботи якого невідоме, будуть викликати в суд через оголошення на офіційному веб-порталі Судової влади України.

За невиконання процесуальних обов'язків, зловживання процесуальними правами та інші порушення може бути накладено штраф, як примусовий захід.

Згідно з новою редакцією Господарського процесуального кодексу, в системі господарського судочинства діятиме Вищий суд з питань інтелектуальної власності. Документ також передбачає перегляд ставок судового збору.

Як відзначають автори законодавчої ініціативи в пояснювальній записці, документ передбачає посилити роль судового збору, як основного джерела фінансування судової системи.

Закон також включає норми, якими вводиться «електронний суд». Він передбачає функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Згідно з текстом законопроекту в редакції профільного комітету, позовні та інші заяви, скарги та інші процесуальні документи, що подаються до судів і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження обов'язково повинні бути зареєстровані в цій системі. Цією ж системою визначаться суддя або колегія суддів для розгляду конкретної справи. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система забезпечує обмін документами в електронній формі між судами та учасниками процесу, а також фіксації судового процесу та участь сторін процесу в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

У цьому системі офіційні електронні адреси реєструють адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, держоргани, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного і комунального секторів економіки. Інші особи реєструються в системі добровільно.

Головне науково-експертне управління парламенту в своїх висновках висловило зауваження щодо того, що «пропозиція законопроекту щодо створення так званого» електронного суду «потребує більш ґрунтовному вивченні і в даний час виглядає передчасною».
Автори законодавчої ініціативи в пояснювальній записці відзначають, що проект Кодексу адміністративного судочинства, зокрема, включає новелу – процесуальний механізм розгляду типових справ за прикладом рішення Верховного суду в одному з таких справ (наприклад, визначення приблизної справі).

Кримінальний кодекс України буде включати зміни, які передбачають кримінальну відповідальність за надання завідомо недостовірних або підроблених доказів суду, і вивели таке діяння в окремий склад злочину.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті