Захворіло у світі
176,446,731
Померло у світі
3,811,528
Вилікувалось у світі
160,417,038
Захворіло в Україні
2,223,558
Померло в Україні
51,679
Вилікувалось в Україні
2,127,337
Російські тролі кілька років залякують фінську журналістку, яка розслідує їхню діяльність

Російські тролі кілька років залякують фінську журналістку, яка розслідує їхню діяльність

Журналістка встановила, що «фабрика тролів» утворена за сприяння російського уряду

Російські тролі кілька років залякують фінську журналістку, яка розслідує їхню діяльність
фото Twitter Jessikka Aro‏ @JessikkaAro

Фінська журналістка Джессіка Аро взялася досліджувати російську фабрику тролів/ботів. Тролі зі свого боку почали переслідувати її та погрожували як в мережі, так і в реальному житті. Чого коштувало журналістці розслідування проти тролів – у матеріалі ВВС.

Джессіка Аро працює на фінську національну телекомпанію YLE. У 2014 році вона почала розслідувати діяльність проросійської так званої «фабрики тролів». Аро отримала докази, що діяльність «фабрики» санкціонована російським урядом і служить для пропаганди прокремлівської лінії у соцмережах через ботів (автоматизованих аккаунтів) і тролів (реальних людей, які працюють за гроші).

Російський уряд не раз заперечував використання подібних інструментів для втручання в політику західних країн.

Щойно Аро стала проводити дослідження – вона стала об'єктом систематичного залякування, яке триває і донині. Тролі почали поширювати про неї фейки, використовуючи її особисту інформацію, фото, контакти.

Вона не раз зверталася в поліцію, навіть було заведено кілька кримінальних справ за переслідування. Про свій досвід вона розповіла ВВС.

- Чому вас зацікавили боти і дезінформація?

- У 2014 році я зрозуміла, що з'явилося нове явище – інформаційна війна. Я хотіла дізнатися, який вплив боти чи анонімні акаунти здійснюють на Фінляндію, на свободу слова і публічні виступи.

Однак після мого розслідування тролі стали активно поширювати по мережі інформацію, що я іноземний шпигун, з моїм фото, контактами й адресою. Гірше те, що багато людей справді в це повірили – дзвонили чи писали мені і погрожували. Це почалося в 2014 році і триває досі.

- Як іще вас діставали тролі?

- Один жахливий расистський і неонацистський новинний сайт поширював про мене сотні історій, в яких я фігурувала розумово відсталою або фанаткою всесвітньої «теорії змови».

Потім розкопали в старих судових документах інформацію, що колись мене оштрафували на $300 за вживання наркотиків, бо в молодості в мене справді були такі проблеми. Тепер у їхніх фейкових історіях я виступала наркоманкою або наркодилером.

Також вони поширюють інформацію про всі публічні місця та презентації, де я збираюся бути. Вони просто намагаються вбити мене.

Один період вони поширювали відео про мене, в якому представляли мене «тупою блондинкою», яка придумала тролів, а насправді я агент НАТО. Навіть найняли актрису, яка в цих роликах зіграла мене – і поширювали це по мережі.

- Чи змусило це вас припинити розслідувати діяльність тролів та інформаційну війну?

- Це змусило мене замислитися, яким важливим є те, що я роблю. Тому що виявилося, що проблема тролів значно серйозніша, ніж здавалося, судячи з того, з якою запеклістю вони на мене накинулися.

«Чи може хтось допомогти мені, будь ласка? Я отримала десятки й сотні бот-фоловерів, про яких мережа мене не сповістила. Що це означає?»

- Чого вам коштувала вся ця історія?

- Деякі дні набагато важчі, ніж інші. Але у мене багато хороших друзів і багато експертів, які також вивчають цю тему і допомагають мені проводити розслідування. Громадяни моєї країни дуже підтримують мене – я почуваюся дуже добре.

Безмежно вдячна фінській поліції, яка допомогла мені. Деякі з цих [проросійських] активістів підозрюються в серйозних злочинах, а фінська поліція зараз створила підрозділ по боротьбі з інтернет-провокаторами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті