Врожай цього року буде другим за обсягом в новітній історії України
Але аграріям не вдасться побити минулорічний рекорд у зв’язку з недостатньою кількістю опадів

Прогноз врожаю уточнено, і він складає 62 млн тонн. Цей врожай є другим за обсягом за новітню історію України, поступаючись лише минулорічному рекорду. Про це повідомив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк під час наради щодо проведення польових робіт.
Основний фактор, що вплинув на зниження урожайності – недоотримання суттєвої кількості опадів в період вегетації культури, перш за все в зоні степу (Дніпропетровська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська області).
Кукурудзи на зерно при прогнозі 4,5 млн га зібрано з площі 2,5 млн га, або 55%. Намолочено 11,7 млн тонн при врожайності 47,4 ц/га (у 2016 р. – 58,3 ц/га).
Загалом зернових та зернобобових культур намолочено 49,8 млн тонн зерна при врожайності 39,9 ц/га (у 2016 р. – 42,6 ц/га).
Крім того, проводиться збирання соняшнику, намолочено 10,8 млн тонн при врожайності 19,6 ц/га (у 2016 р. – 21,9 ц/га).
Сої намолочено 3,0 млн тонн при врожайності – 18,7 ц/га (у 2016 р. – 21,7 ц/га).
Цукрових буряків накопано 9,3 млн тонн при урожайності 435 ц/га (у 2016 р. – 468 ц/га) та вивезено 7,6 млн тонн.
«Кукурудза та пшениця формують загалом 80% валового збору, тому цей показник був вирішальним для узагальнюючого прогнозу. Врешті результат, хоч і менший за минулорічний, виявився кращим за попередні очікування, в першу чергу тому, що вплив погодних умов був нерівномірним», – підкреслив Максим Мартинюк.
Нагадаємо, Україна займає 2-ге місце у світі за експортом зернових культур. Але таких обсягів ми здобуваємо не через високу урожайність, а через величезні площі вирощування. Проте, незважаючи на певну неефективність, Україна виробляє вдвічі більше зерна, ніж ми потребуємо. Тільки кілька країн у світі вживають менше, ніж виробляють. Саме тому Україна займає дуже важливе місце в світовому експорті сільськогосподарської продукції: ми експортуємо близько половини зернової продукції, яку виробляємо.
Ядром аграрного експорту залишаються зернові культури (пшениця, кукурудза і ячмінь), виручка від яких склала $6 млрд за 2016-й.
Європа є одним з основних споживачів української агропродукції, але не найбільшим. Азія купує соняшникової олії, кукурудзи та іншої продукції АПК на загальну суму в майже 7 млрд доларів на рік. А це майже в півтора рази більше, ніж купують країни ЄС.
Слід зауважити, що високим темпам експорту в країни Азії Україна зобов'язана додатковому попиту з боку Індії, куди вже було відправлено понад 3 млн тонн зернових.
Також вітчизняна пшениця все активніше завойовує країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону – 51% поставок даної зернової культури припадає на Таїланд, Індонезію, Південну Корею і Бангладеш.
У 2015 році вперше дохід від експортованої олії прирівнявся до доходів від продажу пшениці, хоча обсяг першої був меншим, ніж у зернових. Пояснюється це тим, що розвинувся напрямок у сфері переробки. Він відображає вигоди експорту переробленої продукції (соняшникова олія замість насіння) в порівнянні з експортом сировини (зерно кукурудзи або пшениці). Ось чому важливо підтримувати й сферу переробки.
На думку експертів, до 2025 року частка України в загальному обсязі світового експорту пшениці може зрости до 7,7%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].