Депутати закріпили законом протидію домашньому насильству

Депутати закріпили законом протидію домашньому насильству

Україна створить Єдиний держреєстр випадків домашнього насильства

Депутати Верховної Ради підтримали урядовий закон, яким передбачається відшкодовування моральної шкоди незалежно від розмірів матеріальних збитків постраждалим від домашнього насильства, створення Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства, а також запровадження інших заходів з попередження та запобігання цьому явищу. За проголосували 237 народних депутатів.

Як зазначив перший заступник голови комітету з питань сім'ї, молодіжної політики і спорту Микола Величкович під час представлення документа в Раді, метою створення єдиного реєстру є перш за все попередження повторних випадків насильства і захист життєво важливих інтересів потерпілих осіб, надання їм комплексної та своєчасної допомоги.

«Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, яким стало відомо про вчинення домашнього насильства, зокрема якщо постраждалими особами стали або можуть стати діти, зобов'язані невідкладно повідомити про це до районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, уповноважених підрозділів органів Національної поліції України або до цілодобового кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей», – йдеться у законі.

Водночас документ передбачає відшкодування моральної шкоди постраждалій внаслідок домашнього насильства особі незалежно від матеріальних збитків, які підлягають відшкодуванню. 

Серед спеціальних заходів щодо протидії цьому явищу закон також передбачає введення термінового заборонного та обмежувального приписів стосовно кривдника, взяття його на профілактичний облік та проведення з ним профілактичної роботи, а також направлення на проходження програми для кривдників.

Як зазначено у поясненні до відповідного законопроекту документом впроваджується комплексний підхід до боротьби з домашнім насильством, суттєво доповнюються існуючи інструменти такої боротьби, вводяться нові визначення термінів та інші норми, спрямовані на покращення захисту потерпілих від домашнього насильства.

Під час голосування за поправки, зала вихолостила з закону дефініції «гендерні стереотипи» і « гендерно зумовлене насильство».

Водночас, разом з підтримкою прийняття документу, з приводу виключення з документу зазначених термінів свою стурбованість висловило Міжфракційне депутатське об'єднання сприяння ґендерній рівності «Рівні можливості», яке спів-очолюють народні депутати Альона Бабак (Самопоміч), Світлана Войцеховська (Народний Фронт), Марія Іонова (БПП) та Олена Кондратюк (Батьківщина). 

«Таке вихолощення закону відкидає нас у минуле. За таких умов ми не маємо можливості ритифікувати Стамбульску конвенцію, яка є єдиним інстументом для комплексного захисту жертв насильства і покарання кривдників», – зазначається на сторінці об'єднання у Facebook.

Так, МФО «Рівні можливості» зазначають, що з тексту повністю виключені терміни, які є ключовими у питаннях боротьби із домашнім насильством.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті