ЄС розкритикував проект «Купуй українське»
Міністерство економічного розвитку і торгівлі також виступало проти прийняття цього документа

Посол Євросоюзу в Україні Хьюг Мінгареллі заявив, що прихильники законопроекту «Купуй українське» (N7206) користуються помилковими аргументами. Про це пише Українська правда.
Посол закликав критично оцінювати ті аргументи, які звучать у публічному просторі.
«Вони кажуть, що «Купуй українське» йде на користь українцям, мовляв, будуть створюватися робочі місця. Це неправда. І не тому, що ми самі хочемо повигравати тендери, а тому, що через такий закон ви втратите конкуренцію серед учасників тендерів», – заявив посол.
Дипломат зазначив, що йдеться про закупівлі, які здійснюються за бюджетні кошти.
«Без конкуренції вам доведеться платити більше і отримувати гіршу якість. Отже, від цього закону програє не ЄС – від нього програє Україна», – пояснив він.
«Популісти, які говорять, що законопроект «Купуй українське» хороший для України, – вони вам просто брешуть», – переконаний посол Євросоюзу.
14 грудня Верховна Рада прийняла законопроект за основу. Міністерство економічного розвитку і торгівлі виступило проти прийняття цього документа. Заступник міністра Максим Нефьодов перерахував недоліки законопроекту:
- законопроект прямо порушує Угоду про асоціацію з ЄС і норми СОТ, про що заявило представництво ЄС в Україні;
- законопроект створює великі корупційні ризики, оскільки для підтвердження «вітчизняності» товару необхідно зібрати мінімум 23 довідки;
- законопроект створює додаткове навантаження на бюджет в десятки мільярдів гривень за рахунок переплати за закуплені товари.
Авторами проекту є Олег Ляшко, Сергій Пашинський, Ярослав Дубневич, Сергій Матвієнков та ін.
За оцінкою Мінфіну, законопроект №7206 створює корупційні лазівки в системі публічних закупівель України. Водночас немає жодної гарантії того, що додаткові доходи українських виробників працюватимуть на економіку України, адже документ не передбачає жодних зобов’язань щодо реінвестування додаткових прибутків, отриманих на держтендерах. Тобто кошти платників податків можуть бути виведені з економіки України до офшорних компаній.
Економіст IMF Group Ukraine Володимир Жук спеціально для Mind проаналізував ризики згаданого законопроекту та пояснив, чому саме він потребує глибинного доопрацювання. Подробиці можна дізнатись у нашому матеріалі «Корупція в законі: чому законопроект «Купуй українське, плати українцям» небезпечний для економіки».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].