Епоха правління Кастро добігла кінця: Куба обрала нового президента
Хоча економіка острівної держави досі в скрутному становищі, від нового глави держави не чекають швидких змін

У четвер кубинський парламент оголосив про обрання на пост президента країни Мігеля Діас-Канеля, який раніше обіймав посаду віце-президента і відповідав за вищу освіту. Він був єдиним кандидатом на цю посаду, пише Meduza.
11,5 млн кубинців не обирають президента. Його затверджують 605 членів Національних зборів – кубинського парламенту.
До цього майже 60 років країною правили брати Кастро: від початку Кубинської революції в 1959 році та до 2006 року – Фідель Кастро, і з 2006 по 2018 рік його молодший брат Рауль.
Однак Рауль Кастро поки що не відійшов від справ – він залишається главою Комуністичної партії, а значить, контролюватиме роботу державних інститутів у країні до 2021 року.
Деякі кубинці сподіваються, що прихід Мігеля Діас-Канеля ознаменує початок реформ, але ці сподівання примарні, адже новий президент має репутацію переконаного марксиста-ленініста і технократа, який не захоче змінювати існуючий стан справ.
При Раулі Кастро на Кубі почалися реформи – хоч і не надто рішучі. У 2008 році уряд дозволив фермерам обробляти занедбану державну землю, у 2010-му була дозволена робота малого бізнесу. Зараз ліцензії на роботу в приватному секторі отримали майже 600 000 осіб; у 2017-му уряд призупинив видачу нових ліцензій у цілий низці сфер, пояснивши це боротьбою з порушеннями. Кубинцям також дозволили купувати і продавати будинки і виїжджати за кордон без спеціального дозволу.
Найпомітнішою подією в зовнішній політиці стало відновлення відносин із США. Америка частково зняла з Куби санкції (введене в 1960-х економічне ембарго залишилося в силі) і виключила країну зі списку спонсорів тероризму. У 2015 році були відновлені дипломатичні відносини, через рік було налагоджено регулярне авіасполучення між країнами. У березні 2016 року Барак Обама став першим за 88 років американським президентом, який відвідав Кубу.
Відносини між США і Кубою загострилися після приходу до влади Дональда Трампа (Трамп скасував «жахливу і помилкову» угоду Обами з Кубою), а особливо після скандалу навколо американського посольства в Гавані, 24 співробітники якого були евакуйовані з симптомами акустичного ураження нервової системи (більше про це в матеріалі «Через таємничі отруєння на Кубі з США вишлють більшу частину кубинського посольства»).

Мігель Діас-Канель (у центрі)
Більшість експертів і жителів Куби, опитаних західними ЗМІ, сходяться на думці, що від нового глави Куби не варто чекати швидких реформ – очікується, що ключові рішення в найближчі роки залишаться за Раулем Кастро. Судити про нього будуть по ситуації в економіці.
А економіка Куби, побудована за плановим принципом і підпорядкована державі, зараз перебуває в скрутному становищі. Це пов'язано з падінням цін на нікель і цукор, збитками від урагану «Ірма», а також з важкою економічною кризою у Венесуелі, яка постачає на острів нафту.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].