Епоха правління Кастро добігла кінця: Куба обрала нового президента

Епоха правління Кастро добігла кінця: Куба обрала нового президента

Хоча економіка острівної держави досі в скрутному становищі, від нового глави держави не чекають швидких змін

Епоха правління Кастро добігла кінця: Куба обрала нового президента
Рауль Кастро (зліва) і Фідель Кастро (справа)
cepk.ru

У четвер кубинський парламент оголосив про обрання на пост президента країни Мігеля Діас-Канеля, який раніше обіймав посаду віце-президента і відповідав за вищу освіту. Він був єдиним кандидатом на цю посаду, пише Meduza.

11,5 млн кубинців не обирають президента. Його затверджують 605 членів Національних зборів – кубинського парламенту.

До цього майже 60 років країною правили брати Кастро: від початку Кубинської революції в 1959 році та до 2006 року – Фідель Кастро, і з 2006 по 2018 рік його молодший брат Рауль.

Однак Рауль Кастро поки що не відійшов від справ – він залишається главою Комуністичної партії, а значить, контролюватиме роботу державних інститутів у країні до 2021 року.

Деякі кубинці сподіваються, що прихід Мігеля Діас-Канеля ознаменує початок реформ, але ці сподівання примарні, адже новий президент має репутацію переконаного марксиста-ленініста і технократа, який не захоче змінювати існуючий стан справ.

При Раулі Кастро на Кубі почалися реформи – хоч і не надто рішучі. У 2008 році уряд дозволив фермерам обробляти занедбану державну землю, у 2010-му була дозволена робота малого бізнесу. Зараз ліцензії на роботу в приватному секторі отримали майже 600 000 осіб; у 2017-му уряд призупинив видачу нових ліцензій у цілий низці сфер, пояснивши це боротьбою з порушеннями. Кубинцям також дозволили купувати і продавати будинки і виїжджати за кордон без спеціального дозволу.

Найпомітнішою подією в зовнішній політиці стало відновлення відносин із США. Америка частково зняла з Куби санкції (введене в 1960-х економічне ембарго залишилося в силі) і виключила країну зі списку спонсорів тероризму. У 2015 році були відновлені дипломатичні відносини, через рік було налагоджено регулярне авіасполучення між країнами. У березні 2016 року Барак Обама став першим за 88 років американським президентом, який відвідав Кубу.

Відносини між США і Кубою загострилися після приходу до влади Дональда Трампа (Трамп скасував «жахливу і помилкову» угоду Обами з Кубою), а особливо після скандалу навколо американського посольства в Гавані, 24 співробітники якого були евакуйовані з симптомами акустичного ураження нервової системи (більше про це в матеріалі «Через таємничі отруєння на Кубі з США вишлють більшу частину кубинського посольства»).

Епоха правління Кастро завершилася: Куба обрала нового президента
Мігель Діас-Канель (у центрі)
kprf.ru

Більшість експертів і жителів Куби, опитаних західними ЗМІ, сходяться на думці, що від нового глави Куби не варто чекати швидких реформ – очікується, що ключові рішення в найближчі роки залишаться за Раулем Кастро. Судити про нього будуть по ситуації в економіці.

А економіка Куби, побудована за плановим принципом і підпорядкована державі, зараз перебуває в скрутному становищі. Це пов'язано з падінням цін на нікель і цукор, збитками від урагану «Ірма», а також з важкою економічною кризою у Венесуелі, яка постачає на острів нафту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло