Експеримент не вдався: влада Фінляндії більше не платитиме громадянам гроші «просто так»
Щоб досягти потрібних результатів, потрібно значно більше часу й грошей, тому простіше перейти на інші форми соціальних виплат

Влада Фінляндії вирішила припинити соціальний експеримент, який полягав у виплаті безумовного базового доходу в розмірі 560 євро щомісяця. До кінця 2018 року виплати припиняться, і влада має намір підвести підсумки проекту, повідомляє The Guardian.
«Я трохи розчарований цим рішенням. Ентузіазм уряду кудись випарувався, – заявив Оллі Кангас, один з авторів експерименту. – Два роки – занадто короткий термін, щоб зробити висновки з такого великого експерименту. Нам потрібно було більше часу й грошей для досягнення релевантних результатів».
За його словами, влада почала вивчати інші варіанти реформи соціальної сфери.
Метою проекту було спостерігати за поведінкою людей, які мають базовий дохід і не змушені при виборі роботи орієнтуватися виключно на розмір зарплати. По всій країні було випадковим чином обрано 2000 безробітних у віці від 25 до 58 років (більше про це в матеріалі Mind «Для чого уряд Фінляндії просто так виплачує громадянам по 560 євро щомісяця?»)
Експерти хотіли проаналізувати, чи змушувало це їх частіше робити вибір на користь улюбленого заняття, чи навпаки – сприяло розвитку «лінощів» і відбивало стимул ходити на будь-яку роботу.
Головна причина невдачі, на думку Кангаса, у тому, що проект тривав занадто мало, всього 2 роки, – за цей час помітних змін у ментальності обраних для експерименту людей не відбулося. До того ж всі учасники експерименту знали, що проект розрахований на два роки, і не збиралися якось змінювати свій спосіб життя.
Автори експерименту збиралися переконати уряд продовжити експеримент і виплати ще на кілька років, однак уряд згортає программу.
Гарантований базовий дохід може стимулювати до пошуку роботи, але програма дуже дорога, йдеться у звіті Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD). зрештою експеримент може призвести до підвищення рівня бідності в Фінляндії з 11,4% до 14,1% і збільшення прибуткового податку до 30%, попереджають експерти організації.
Влада пішла на цей експеримент для того, щоб знайти альтернативу надто незручній і заплутаній системі соціальних виплат, яка діє у Фінляндії. Зараз уряд пропонує громадянам близько 40 видів різних соціальних допомог, зокрема по безробіттю, але вони передбачають занадто багато зайвих вимог, що в кінцевому підсумку тільки заважає пошуку роботи.
«Кожен євро, зароблений людиною, скорочує розмір її соціальної допомоги. У деяких випадках безробітні просто бояться, що не зможуть отримувати допомогу в майбутньому, якщо погодяться на тимчасову роботу», – описує ситуацію Кангас.
OECD рекомендує розглянути британську модель універсального кредиту, яка об'єднує в собі різні виплати від держави: допомога по безробіттю, податкові пільги, допомога по догляду за дітьми та інші. Гроші щомісяця автоматично надходять на рахунки заявників, сума виплат залежить від доходу громадянина й скорочується в міру того, як росте його зарплата.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].