Експеримент не вдався: влада Фінляндії більше не платитиме громадянам гроші «просто так»

Експеримент не вдався: влада Фінляндії більше не платитиме громадянам гроші «просто так»

Щоб досягти потрібних результатів, потрібно значно більше часу й грошей, тому простіше перейти на інші форми соціальних виплат

Експеримент не вдався: влада Фінляндії більше не платитиме громадянам гроші «просто так»
фото Shutterstock

Влада Фінляндії вирішила припинити соціальний експеримент, який полягав у виплаті безумовного базового доходу в розмірі 560 євро щомісяця. До кінця 2018 року виплати припиняться, і влада має намір підвести підсумки проекту, повідомляє The Guardian.

«Я трохи розчарований цим рішенням. Ентузіазм уряду кудись випарувався, – заявив Оллі Кангас, один з авторів експерименту. – Два роки – занадто короткий термін, щоб зробити висновки з такого великого експерименту. Нам потрібно було більше часу й грошей для досягнення релевантних результатів».

За його словами, влада почала вивчати інші варіанти реформи соціальної сфери.

Метою проекту було спостерігати за поведінкою людей, які мають базовий дохід і не змушені при виборі роботи орієнтуватися виключно на розмір зарплати. По всій країні було випадковим чином обрано 2000 безробітних у віці від 25 до 58 років (більше про це в матеріалі Mind «Для чого уряд Фінляндії просто так виплачує громадянам по 560 євро щомісяця?»)

Експерти хотіли проаналізувати, чи змушувало це їх частіше робити вибір на користь улюбленого заняття, чи навпаки – сприяло розвитку «лінощів» і відбивало стимул ходити на будь-яку роботу.

Головна причина невдачі, на думку Кангаса, у тому, що проект тривав занадто мало, всього 2 роки, – за цей час помітних змін у ментальності обраних для експерименту людей не відбулося. До того ж всі учасники експерименту знали, що проект розрахований на два роки, і не збиралися якось змінювати свій спосіб життя.

Автори експерименту збиралися переконати уряд продовжити експеримент і виплати ще на кілька років, однак уряд згортає программу.

Гарантований базовий дохід може стимулювати до пошуку роботи, але програма дуже дорога, йдеться у звіті Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD). зрештою експеримент може призвести до підвищення рівня бідності в Фінляндії з 11,4% до 14,1% і збільшення прибуткового податку до 30%, попереджають експерти організації.

Влада пішла на цей експеримент для того, щоб знайти альтернативу надто незручній і заплутаній системі соціальних виплат, яка діє у Фінляндії. Зараз уряд пропонує громадянам близько 40 видів різних соціальних допомог, зокрема по безробіттю, але вони передбачають занадто багато зайвих вимог, що в кінцевому підсумку тільки заважає пошуку роботи.

«Кожен євро, зароблений людиною, скорочує розмір її соціальної допомоги. У деяких випадках безробітні просто бояться, що не зможуть отримувати допомогу в майбутньому, якщо погодяться на тимчасову роботу», – описує ситуацію Кангас.

OECD рекомендує розглянути британську модель універсального кредиту, яка об'єднує в собі різні виплати від держави: допомога по безробіттю, податкові пільги, допомога по догляду за дітьми та інші. Гроші щомісяця автоматично надходять на рахунки заявників, сума виплат залежить від доходу громадянина й скорочується в міру того, як росте його зарплата.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло