mind
Результати дослідження споживчого кредитування: кредитор не дотримується вимог законодавства

Результати дослідження споживчого кредитування: кредитор не дотримується вимог законодавства

Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» проаналізував дотримання вимог законодавства надавачами кредитних послуг

Результати дослідження споживчого кредитування: кредитор не дотримується вимог законодавства
Фото: pixabay.com

Результати дослідження практики роботи на ринку споживчого кредитування, проведеного під керівництвом проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», показали, що українські фінансові установи (банки та небанківські установи) регулярно порушують положення Закону України №1734-VIII «Про споживче кредитування» від 10 червня 2017 року, що прослідковується в рекламі, розкритті інформації, умовах кредитів, повідомленні реальної вартості кредиту та при виборі страхових компаній.

Заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія Вітка основною причиною визначає відсутність у регуляторів фінансового ринку достатніх повноважень із правозастосування – особливо права накладати штрафи за порушення прав споживачів.

«Другою причиною є те, що фінансові установи мало зробили, щоб змінити свої практики та привести їх у повну відповідність до вимог закону», – прокоментувала Вітка.

Зокрема, під час дослідження було визначено, що:

  • Понад 10% всіх рекламних матеріалів порушують заборону щодо реклами безпроцентних кредитів (передбачену ст. 7 закону). Так, у більшості рекламних матеріалів не вказуються процентні ставки, щоб на таку рекламу не поширювалася вимога закону зазначати реальну вартість кредиту.
  • У 97,6% випадків під час первинної консультації «таємним покупцям» не надавалася повна письмова інформація про кредит: щодо реальної річної процентної ставки та орієнтованої загальної вартості кредиту
  • 50% кредитних договорів передбачають незаконні умови щодо надання кредитору права вимагати дострокового повернення кредиту, якщо позичальник не погоджується зі зміною розміру платежів за кредитом
  • Фінансові установи продовжують стягувати високі комісії за надання та обслуговування кредитів, внаслідок чого реальні річні процентні ставки банків за кредитами на суму від 4000 грн до 6000 грн на термін 6–12 місяців коливаються від 32% до 200%, а реальні річні процентні ставки фінансових компаній сягають до 600%.
  • У жодному випадку надання кредиту з обов’язковим страхуванням позичальнику не надали можливість обрати страхову компанію: з них 50% не зазначило обов’язковість страхування документально.

Зміни, які передбачало прийняття закону «Про споживче кредитування», мали б забезпечити не тільки права кредиторів, але й захист прав позичальників від недоброчесної практики кредитування. Проте, дослідження продемонстрували, що невиконання вимог законодавства все ще залишається проблемою. Як зазначила заступник голови НБУ Катерина Рожкова, разом із законом слід було прийняти й законопроект 2456-д, який удосконалював захист прав споживачів фінансових послуг, оскільки регулятор не наділений повноваженнями контролювати виконання вимог закону.

Нагадаємо: Національний банк разом із проектом USAID «Трансформація фінансового сектору» та Незалежною асоціацією банків України оголосили конкурс «ФінТех Виклик» для сприяння фінансовій інклюзивності в Україні із загальним призовим фондом у 1,5 млн грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті