Yanny чи Laurel? Як аудіозапис розділив Інтернет на два табори

Yanny чи Laurel? Як аудіозапис розділив Інтернет на два табори

Звуковий феномен доводить, що в різних людей по-різному влаштований слух, але остаточної розгадки поки що немає

Yanny чи Laurel? Як аудіозапис розділив Інтернет на два табори
фото Shutterstock

Користувачі інтернету пам’ятають, як три роки тому фурор викликала поява в мережі фото дивної сукні: одні бачили її чорно-синьою, інші – біло-золотою.

Історія повторюється: цього разу користувачі не можуть дійти згоди, що за слово насправді звучить в короткому аудозаписі – Yanny чи Laurel. Комп’ютер повторює одне й те саме слово, при цьому – дивно, але факт – різні люди чують хтось «лорал», а хтось «йенні».

Цей аудізапис розмістив на порталі Reddit Роланд Сабо, 18-річний учень середньої школи в Лоуренсвіллі, штат Джорджія, повідомляє The New York Times.

Аудіо стало вірусним після того, як одна з популярних блогерів Хлоя Фельдман поширила його на своїй сторінці у Twitter.

Роланд Сабо розповів, що, працюючи над шкільним проектом, записав з динаміків свого комп’ютера голос, який промовляє слово Laurel, на сайті словників vocabulary.com. Це слово, до речі, означає «лавровий вінець переможця». Потім він поекспериментував у записі з високими та низькими частотами. І ось що з того вийшло.

The New York Times пропонує перейти за цим посиланням, де шляхом пересування курсора можна почути з одного боку частотної шкали «лорел», а з іншого – «йенні».

Але все це не пояснює, чому різні люди чують різні слова.

Співробітник  кафедри когнітивної нейробіології Маастрихтського університету Ласр Ріке пояснює, що цей аудіозапис належить до т.зв. «двоїстих об'єктів». Ефект двоїстості часто використовують в малюнках, де можна побачити приховані обличчя, силуети тощо – залежно від того, на чому фокусуватися.

Звучання слова «йенні» прив’язано до більш високих частот, а «лорел» – більш низьких, пояснює вчений. Якщо видалити всі низькі частоти, можна почуєте «йенні», якщо ж прибрати високі частоти, то можна почути «лорел», зазначає Ріке.

Тому один з факторів – у людей можуть бути різні налаштування частот звукової апаратури.

На сприйняття також впливають особливості будови вуха, вік – до 25 років людина більш сприйнятлива до високих частот, а з віком ця чутливість знижується, через що вищою є ймовірність почути «лорел».

З часом імовірно зʼявиться остаточне наукове пояснення, як у випадку із біло-золотою (чорно-синьою) сукнею, коли головним виявилося освітлення.

А до того часу розігруйте своїх друзів і приголомшуйте ворогів, поки в інтернеті не з'явиться ще якийсь феномен, який змусить вас сумніватися у власних відчуттях, пише видання.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло