НБУ розширив норми оприбуткування готівки в касах
Та обмежив розрахунки фізосіб з юрособами готівкою кількома платежами – не більше 50 000 грн на день

Суб’єкти господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням касових апаратів, мають використовувати касові книги для підклеювання та зберігання фіскальних чеків, здійснення операцій із розрахунковими квитанціями у разі виходу з ладу касових апаратів чи відключення електроенергії.
Про це йдеться у відповідній Постанові Національного банку (НБУ) № 54, яка розміщена на сайті регулятора і, якою вносяться зміни до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Як зазначається, постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 1 червня 2018 року.
«Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, а також у касах фізичних осіб-підприємців, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО (реєстратор розрахункових операцій – касовий апарат – Mind) та/або КОРО (книзі обліку розрахункових операцій – Mind) без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО», – йдеться в документі.
НБУ зазначає, що для суб’єктів господарювання передбачений перехідний адаптаційний період – до 30 червня 2018 року, протягом якого вони можуть використовувати у своїй діяльності форми відомості на виплату грошей, прибуткові та видаткові касові ордери, журнали реєстрацій тощо.
Крім того, до кінця червня підприємці мають розробити та затвердити порядок оприбуткування готівки в касі та порядок розрахунку ліміту каси. Водночас протягом перехідного періоду суб’єкти господарювання можуть користуватися лімітами каси раніше розрахованими, установленими та затвердженими.
Також зазначеною постановою регулятор обмежив розрахунки готівкою фізичних осіб із суб’єктами господарювання навіть кількома платежами – не більше 50 000 грн на день.
Водночас, платежі на суму, що перевищує 50 000 гн, проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством України порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів із поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку.
Нагадаємо: у чинній редакції Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні обмеження щодо розрахунків готівкою протягом одного дня в розмірі до 50000 грн обмежувалися тільки стосовно розрахунків суб’єктів господарювання між собою, з фізичними особами та фізосіб між собою.
За даними Державної фіскальної служби, станом на кінець минулого року кількість зареєстрованих касових апаратів в Україні сягнула майже 280 000: обладнання використовували 120 000 суб’єктів господарювання на 260 000 господарських об’єктів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].