Частка проблемної заборгованості топ-5 бізнес-груп України складає 82%
Спецпроєкт
Трансформації бізнесу

Частка проблемної заборгованості топ-5 бізнес-груп України складає 82%

Без урахування групи «Приват», з якою ця частка становитиме 93%

Частка проблемної заборгованості топ-5 бізнес-груп України складає 82%
фото Shutterstock

Найбільші бізнес-групи України дуже погано обслуговують свої кредити, констатує Національний банк України, не уточнюючи назви бізнес-груп, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Як зазначається, про це заявив заступник директора департаменту фінансової стабільності Національного Банку Євген Дубогриз на презентації 5-го Звіту про фінансову стабільність у вівторок.

«Без урахування групи «Приват» у нас частка проблемної заборгованості топ-5 бізнес-груп – це 82%. З «Приватом» – це 93%», – сказав Дубогриз.

Згідно з документом, сумарний обсяг валових кредитів п'ятірці найбільших бізнес-груп становить близько 125 млрд грн, або 14% всіх кредитів корпоративного сектору.

Так, Нацбанк уточнює, що на десятку найбільших бізнес-груп припадає 21% всіх кредитів, на двадцятку – 27%, тоді як частка «поганих» кредитів у них відповідно 79% і 76%.

«Дуже багато кредитів у нас сконцентровано і доводиться або на великих позичальників, або на найбільші бізнес-групи. І саме в найбільших бізнес-групах – боржниках України зафіксована найгірша платіжна дисципліна», – констатував  Дубогриз.

Він додав, що в ході переговорів з позичальниками і банками Нацбанк бачить негативну тенденцію, що великі недобросовісні позичальники спеціально затягують реструктуризацію боргів, чекають, а іноді і вимагають від банків пільгових умов, наприклад, списання частини боргу або нульові відсотки на роки з погашенням в кінці терміну.

«За великим рахунком, боржники зараз мають більше сили, тим більше можливості, не платити за своїми боргами, ніж банки працювати з цими боржниками», – зазначив представник Нацбанку. Так, він закликав до прийняття законів про захист кредиторів та реформі судової системи.

«Якщо банки не будуть координуватися з метою врегулювання заборгованості великих груп, ці борги ніколи не будуть повернуті», – роблять висновок у свіжому Звіті про фінансову стабільність.

Нагадаємо, НБУ у зазначеному звіті підкреслює, що значні юридичні ризики, зокрема, проблемні заборгованості, непрацюючі кредити, – головна перешкода для відновлення корпоративного кредитування.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті