Реформування ринку природного газу під загрозою

Реформування ринку природного газу під загрозою

Співпраця з Енергетичним співтовариством та МВФ під питанням

Реформування ринку природного газу під загрозою
фото Shutterstock

Незапровадження добового балансування на ринку газу загрожує зривом дуже важливих для ринку та України реформ, що, зі свого боку, унеможливлює виконання країною міжнародних зобов’язань. Такий основний висновок засідання Комітету з палива та енергетики, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією 4 липня.

Як експерти ринку, так і представники бізнесу, газовидобувні компанії та трейдери, погодилися, що добове балансування необхідно запроваджувати вчасно, навіть у випадку розбіжностей із регулятором. Це спростить процедуру купівлі-продажу природного газу, зніме фінансове навантаження на гравців і надасть сучасні торговельні інструменти.

Голова НКРЕКП Оксана Кривенко заявила про повну відповідність Європейському регламенту №312 Кодексу газотранспортної системи України від 27 грудня 2017 року. До прийняття його у всіх учасників ринку був час подати зауваження у визначений термін.

Нардеп Вікторія Войціцька звернула увагу на зауваження НАК «Нафтогаз» до прийнятого кодексу. На її думку, найбільший гравець ринку просто саботує запровадження добового балансування. НАК не подав зауваження вчасно.

Окрім того, загрозою реформуванню є ПАТ «Укртрансгаз» в частині запровадження балансуючої платформи в тестовому режимі з 1 травня 2018 року, якої поки не створено.

Голова біржового комітету Української енергетичної біржі Олексій Дубовський заявив про повну технічну й технологічну готовність біржі забезпечити функціонування ринку газу за кращими європейськими практиками.

На думку учасників засідання, невиконання положень кодексу найбільшими гравцями ринку ставить під загрозу реформування вже зараз. Воно може бути відтерміновано на 2–3 роки, що загрожує зривом співпраці з Енергетичним співтовариством та МВФ.

Нагадаємо: «Укртрансгаз» звернувся в Центр з вирішення суперечок та медіації при Секретаріаті Енергетичного співтовариства з проханням виступити медіаторами у взаємодії з НКРЕКП щодо приведення Кодексу газотранспортної системи у відповідність до норм та практики ринку природного газу ЕС.

Зі свого боку НКРЕКП 10 липня розгляне питання проведення позапланової перевірки ПАТ «Укртрансгаз» у зв'язку з проблемами при переході на добове балансування газу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті