НБУ: попит бізнесу на кредити зростає
Найоптимістичніші очікування стосуються кредитів МСП

Банки фіксують активізацію кредитування малого та середнього бізнесу (МСП), зокрема щодо гривневих та короткострокових кредитів бізнесу, та посилення конкуренції за позичальників з небанківськими установами.
Про це йдеться в аналітичному звіті «Опитування про умови банківського кредитування», оприлюдненому на сайті Національного банку України (НБУ).
«Більшість банків очікує збільшення корпоративного кредитування з кінця 2016 року, але саме в цьому опитуванні їхня частка досягла максимального значення – 81% (баланс відповідей 37%). Зросла й частка фінустанов, що очікують на збільшення видачі кредитів домогосподарствам – 67% опитаних (баланс відповідей 51%). Банки також зберігають позитивні очікування стосовно приросту депозитів як населення (57% респондентів, баланс 42%), так і бізнесу (68% респондентів, баланс 34%)», – зазначили у НБУ.
Згідно з повідомленням регулятора, у ІІІ кварталі фінустанови очікують на дальше зростання попиту на всі види кредитів бізнесу. Так, найоптимістичніші очікування стосуються кредитів МСП.
Водночас, у ІІ кварталі попит бізнесу на кредити дещо зріс, про що повідомили 48% опитаних банків (баланс відповідей 15%). Як зазначається, головними чинниками попиту банки вважають потреби бізнесу в оборотному капіталі та інвестиціях, які стало важче фінансувати за власні кошти.
Також фінустанови очікують на пожвавлення споживчого кредитування. «У ІІ кварталі рівень схвалення заявок на іпотеку не змінився, проте помітно зросла частка схвалених заявок на споживчі кредити (про це повідомили 22% респондентів, баланс 15%). У ІІІ кварталі банки очікують, що попит на споживчі кредити виросте, на іпотечні – не зміниться», – пояснюють у центробанку.
Так, у споживчому сегменті збільшенню попиту сприяли зниження кредитних ставок, покращення споживчих настроїв та скорочення заощаджень домогосподарств.
Крім того, окремі банки зазначають, що для низки їхніх клієнтів вагомим фактором стало зниження можливості отримати кредит в інших банках.
Також банки зазначили, що у ІІ кварталі збільшився кредитний ризик. У той же час, великі фінустанови звітували про зменшення процентного та операційного ризиків, малі та середні банки – про збільшення ризику ліквідності.
«У ІІІ кварталі великі банки очікують одночасного збільшення кредитного, процентного, валютного ризиків та ризику ліквідності», – повідомляють у НБУ.
Опитування проводилося з 20 червня до 10 липня 2018 року серед кредитних менеджерів 63 банків, на які припадає 98% активів банківської системи. У ньому йдеться про результати ІI кварталу й очікування на ІІІ квартал та 12 наступних місяців.
Як зазначається, Опитування представляє незважені дані відповідей респондентів, тобто 1 банк = 1 голос.
Баланс відповідей – відповіді респондентів на консолідованій основі, що можна інтерпретувати як різницю між зваженою часткою респондентів, що звітують про «збільшення» певного показника, та зваженою часткою респондентів, що звітують про «зменшення» цього показника. Баланс відповідей може набувати значень в діапазоні ±100%.
Як писав Mind, також НБУ спростив для українців залучення кредитів із зовнішніх джерел.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].