Операції з криптовалютою повинні обкладатися податком в 19,5% - Мінфін

Операції з криптовалютою повинні обкладатися податком в 19,5% - Мінфін

Поки в криптовалюти немає правового статусу в Україні – вона є предметом нематеріального світу

Операції з криптовалютою повинні обкладатися податком в 19,5% - Мінфін
фото Shutterstock

Операції з криптовалютою повинні обкладатися податком на доходи фізичних осіб в розмірі 19,5%. Таку думку висловив в інтервʼю «Економічній правді» заступник міністра фінансів України Сергій Верланов.

За словами чиновника, проблема з оподаткуванням криптовалюти сильно перебільшена, а тому може бути легко вирішена.

«У нас всі дуже люблять конкретні й чіткі практичні рішення. Чи є конкретне і практичне рішення того, як полетіти на Марс? Ні. Складно описати законом і світ криптовалют. Однак в частині оподаткування проблема точно перебільшена. Все набагато простіше, ніж може здаватися на перший погляд. З криптовалютами можливі два типи операцій: майнінг і операція купівлі-продажу. Так, ми купили біткойни на 1000 грн. Потім, припустимо, нам пощастило і він подорожчав до 2000 грн. Ми вийшли з біткойна і зарахували гроші на банківську карту. Дельта – одна тисяча гривень».

Далі, переконаний заступник міністра, отриману різницю слід обкладати податком на доходи фізосіб у розмірі 19,5%.

Оскільки у біткойна немає в Україні певного правового статусу, то його можна прирівняти до нематеріальних активів.

«Поки у криптовалюти немає правового статусу – це звичайний предмет обороту. Згідно з Цивільним кодексом України – це предмет нематеріального світу. Моє улюблене порівняння – це як танк у World of Tanks. Ми купили танк за 100 грн, розкачали його і продали за 2000 гривень. Це аналогічна історія», – вважає Верланов.

Як приклад ефективного оподаткування криптовалют чиновник навів Швейцарію:

«Яким шляхом пішла Швейцарія? Вона визнала криптовалюту рухомим майном з метою оподаткування. У їхньому розумінні це майно, оскільки його можна продати на біржі й отримати гроші. У Швейцарії є офіційні агенти з продажу криптовалюти».

За словами Верланова, в Швейцарії державну казну наповнюють саме багатії, оскільки цій країні вдалося пристосуватися до нових умов:

«Швейцарія адаптувала свої податкові правила до операцій з криптовалютою. У них закон такий: якщо все твоє рухоме майно – автомобілі, яхти – дешевше за 1 млн франків, тоді ти не платиш податок на багатство, якщо більше – платиш. Аналогічно і з криптовалютою – якщо в тебе її більше, ніж на 1 млн франків, тоді тобі потрібно заплатити 0,3% в рік».

Також він зазначив, що швейцарська податкова служба щоденно публікує курси біткойна і Ethereum на своєму сайті.

Сергій Верланов вважає, що в першу чергу потрібно визначити правовий статус криптовалюти в Україні. При цьому податковими агентами повинні стати криптовалютні біржі. Куплені на біржах цифрові активи, переконаний чиновник, треба декларувати, вказуючи джерело доходу.

«У нас є народні депутати, які подають електронні декларації та вказують там криптоактиви. Хтось із них задекларував їх в розділі «Майно», хтось – в розділі «Грошові кошти». Мали право на обидва трактування, оскільки правовий статус криптовалюти у нас невизначений. Без нього перейти до оподаткування та контролю криптовалютних операцій неможливо», – пояснив він.

Наостанок Верланов висловив думку, що регулювати криптоіндустрію повинні або Нацбанк, або Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР).

Нагадаємо, в липні глава НКЦБФР Тимур Хромаєв висловив думку, що криптовалюта можуть бути визнані в Україні фінансовими інструментами.

За матеріалами ForkLog

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті