«Питання Томосу виходить далеко за межі церкви, це питання нашої незалежності», – Порошенко

«Питання Томосу виходить далеко за межі церкви, це питання нашої незалежності», – Порошенко

Президент назвав надання Томосу рівнозначним Акту проголошення Незалежності України

«Питання Томосу виходить далеко за межі церкви, це питання нашої незалежності», – Порошенко
Президент Петро Порошенко та патріарх Київський Філарет
фото Офіційний сайт Президента України

Президент Петро Порошенко повідомив про те, що Священний Синод ухвалив рішення про надання Україні Томосу про автокефалію Української Помісної Православної Церкви.

«Господь побачив боротьбу українського народу за свою самостійність. Він почув наші молитви», – сказав глава держави у заяві у зв’язку із рішенням Синоду, інформує прес-служба президента.

«Томос – фактично ще один Акт проголошення незалежності України. Імперія втрачає один із останніх важелів впливу на свою колишню колонію», – заявив президент.

«Питання Томосу та автокефалії виходить далеко за межі церковного життя. Тому до нього долучилася держава. Це є питання нашої незалежності. Це – питання нашої національної безпеки. Це – питання нашої державності. Це – питання всієї світової геополітики», – підкреслив президент і наголосив, що рішення про надання автокефалії Україні – прийнято і ще раз підтверджене.

Україна має позитивне рішення Вселенського Патріарха і Синоду про Єдину Помісну Православну Церкву! Те, про що мріяли покоління українців та молилися сучасники – нарешті сталося: Україна отримала Автокефалію. Вітаю всіх українських вірян з цією грандіозною історичною подією та дякую всім за молитву та підтримку. Це – перемога України, наша спільна перемога!

Опубліковано Петром Порошенком Четвер, 11 жовтня 2018 р.

Президент особливо підкреслив, що рішення Вселенського Патріарха та Синоду остаточно розвіяло імперські ілюзії Москви, не підкріплені жодним церковно-правовим документом, що Україна нібито була канонічною територією російської церкви.

«Те, що так званий «перехід» Київської митрополії у володіння Москви стався «не за приписами канонічних правил», Вселенський Патріархат визнав ще у 1924 році. А сьогодні Синод ще раз підтвердив цю позицію», – наголосив Петро Порошенко.

Повний текст документу, який зачитав митрополит Гальський Еммануїл, оприлюднив на своїй сторінці у Facebook архієпископ Чернігівський і Ніжинський, керівник Інформаційного відділу Київської патріархії, секретар Священного Синоду УПЦ КП Євстратій (Зоря). Синод вирішив відновити представництво Вселенського патріарха в українській столиці. Також він скасував дію Синодального листа від 1686 року, який фактично підпорядкував Київську митрополію Московському патріархату. 

ДОКУМЕНТ (переклад) Вселенський Патріархат Оголошення Під головуванням Його Всесвятості, Вселенського Патріарха,...

Опубліковано Євстратієм Зорею Четвер, 11 жовтня 2018 р.

Петро Порошенко заявив, що чекає візиту патріарха Варфоломія в Україну:

«Хочу подякувати Варфоломію за його турботу про Україну. Ваша святосте, Україна з нетерпінням чекає вашого візиту до народу, охрещеного за часів рівноапостольського князя Володимира».

За словами президента України, церква – це питання вільного вибору для кожного віруючого, і в Україні було і буде дотримано право кожного на свободу віросповідання.

«Українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для вірних усіх конфесій. У нас не було, нема і не буде державної церкви.  І в освячену Томосом православну церкву теж ніхто нікого не «запрошуватиме» силоміць», – сказав глава держави.

Предстоятель Української православної церкви, патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет особисто привітав президента Порошенка із рішенням Синоду Вселенського Патріархату. «Я Вас поздоровляю з першою перемогою, – сказав Патріарх Філарет главі держави під час зустрічі. – Це епохальне рішення», – сказав він.

«Тому що українська церква ніколи не була автокефальною. Вона мала широкі права за  київських князів, але знаходилась у складі Константинопольського патріархату. А потім попала у російську неволю і теж була невільною.  У ХХ столітті, коли виникла Українська Народна Республіка, нібито відродили українську автокефальну церкву, але тут же  вона і загинула», – сказав Патріарх Філарет та зауважив, те що зараз відбувається – це вперше за 1030 років.

Водночас Предстоятель УПЦ зазначив, що потрібно буде ще здійснити відповідні кроки. «Я думаю, що ми досягнемо і більшого – створимо єдину українську православну церкву. Але  створимо її на вільних засадах, без насилля і без будь-якого тиску, добровільно», – підкреслив він.

Нагадаємо, раніше цього дня Синод Вселенського Патріархату визнав незаконною анексію Української церкви російською, а також  зняв анафему з патріарха Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними.

***

На Майдані Незалежності в Києві в п'ятницю, 12 жовтня, о 19:00 розпочнеться акція на підтримку отримання Україною Томосу про автокефалію під назвою «Кагор на Майдані».

«Томос є. Рішення прийнято. Попереду ще вибори Патріарха єдиної церкви, офіційне вручення документа про автокефалію, візит Вселенського Патріарха і багато, багато інших подій. Але це буде потім. А зараз – час свята, якого країна чекала більше ніж три століття... Час української гордості. Історичний час. Час, який хотіли наблизити Мазепа і Петлюра, Бандера і Шухевич. Але вдалося тільки нам», – сказано в анонсі заходу в Facebook.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло