14% українських IT-фахівців працюють у Харкові – PwC

14% українських IT-фахівців працюють у Харкові – PwC

За цим показником місто поступається лише столиці

14% українських IT-фахівців працюють у Харкові – PwC
Фото: pixabay

Міжнародна аудиторська компанія PwC спільно з IRS Group і представниками Kharkiv IT Cluster провели бізнес-дослідження IT-сфери Харкова, в якому взяли участь 7225 фахівців з 36 IT-компаній. 

Про це Mind повідомили у PwC.

Головна мета проекту – оцифровка IT-сфери міста для кращого розуміння напрямків розвитку екосистеми.

Згідно з результатами дослідження, понад 25 000 фахівців працюють в області інформаційних технологій, що становить 14% працівників IT-сектора України. За цим показником Харків поступається лише Києву.

14% українських IT-фахівців працюють у Харкові – PwC

У Харкові налічується 445 активних IT-компаній, розміри яких варіюються від невеликих студій з 20 співробітниками до корпорацій з чисельністю понад 600 осіб.

Середній дохід IT-фахівця в місті становить еквівалент $1800, що в шість разів перевищує середній прибуток в Харкові ($265) і майже в п'ять разів більше середнього доходу по Україні ($313).

14% українських IT-фахівців працюють у Харкові – PwC

Через відсутність великого попиту на IT-послуги всередині країни переважна кількість компаній орієнтовані на експорт. Найбільш затребувані послуги харківських IT-спеціалістів у Північній Америці (65%) і Європі (25%), а також в країнах Близького Сходу (5%) та Азії (3%), Австралії (2%). Популярними експортними ринками Європи є: Швеція, Данія і Великобританія.

За оцінкою PwC, загальна сума прямих і непрямих податкових відрахувань від діяльності підприємств склала майже 5 млрд грн, з яких 43% надійшли до місцевих бюджетів.

14% українських IT-фахівців працюють у Харкові – PwC

Харківський IT-сектор не тільки швидко розвивається, а й стикається з внутрішніми перешкодами, подолання яких дозволить галузі рости в регіоні значно швидше. Так, наприклад, значна частина міської комерційної нерухомості не задовольняє потреб IT-компаній. Уже сьогодні компанії орендують близько 200 000 м кв., і до 2020 року навіть при консервативному сценарії розвитку ринку знадобиться ще приблизно 60 000 м кв. офісів.

Обмеженням подальшого розвитку IT-галузі Харкова може стати і відсутність прямого авіасполучення з ключовими європейськими хабами – Амстердамом, Парижем, Мюнхеном, Франкфуртом і Лондоном.

Існують серйозні виклики і в освітній сфері. Незважаючи на те, що харківські університети щороку випускають близько 2000 молодих фахівців, реальна потреба IT-ринку значно вища. Так, у 2018 році, попит на молодих фахівців у сфері інформаційних технологій в Харкові більш ніж удвічі перевищив кількість випускників (3329 відкритих вакансій проти 1517).

Згідно з прогнозами фахівців PwC, при збереженні існуючих темпів зростання до 2025 року IT-індустрія регіону зросте вдвічі і досягне обсягу в $1,85 млрд. У найближчому майбутньому можна розраховувати на збільшення іноземних інвестицій і зростання ринку IT-послуг, які спричинять за собою зростання податкових відрахувань.

СЕО NIX Solutions, Віктор Шальнєв, дає свою оцінку міського IT-середовища і результатам проведеного дослідження. «Завдяки масштабному дослідженню PwC і IRS Group тепер ми можемо підтвердити нашу заслужену репутацію значними цифрами... Зараз ми зосередили свої зусилля на розвитку Харкова в якості ефективного бізнес-партнера. Упевнений, це призведе як до зростання ринку і поліпшення інвестиційного клімату регіону, так і до зростання попиту на IT-освіту і IT-фахівців в місті, подальшого розвитку IT-спеціальностей у харківських вузах», – говорить він.

Як відзначають автори дослідження, IT-сектор східного регіону демонструє стрімке зростання і вже сьогодні має всі передумови стати ключовим драйвером економічного зростання в Україні.

«Майбутнє цієї відносно молодої галузі креативної економіки безпосередньо залежить від того, чи вдасться нам трансформувати освітню систему, зробити промоцію регіону для зовнішніх замовників, а також вирішити проблеми розвитку інфраструктури та зробити регіон ще більш привабливим для айтішників не тільки з Харкова, а із сусідніх регіонів та країн. При позитивному розвитку подій місцева індустрія має усі шанси подвоїтись за наступні 8 років та сягнути за об`ємом виручки більш, ніж $1,85 млрд», – зазначає Олександр Медовой, засновник AltexSoft та Голова наглядової ради Kharkiv IT Cluster.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті