«Мозок, руки і зерно»: Financial Times прогнозує Україні економічний підйом

«Мозок, руки і зерно»: Financial Times прогнозує Україні економічний підйом

Інвесторів зазвичай не так лякає війна, як недосконалість судової системи

«Мозок, руки і зерно»: Financial Times прогнозує Україні економічний підйом
фото Shutterstock

Потік інвестицій в Україну зростає. Такий висновок робить Financial Times, проаналізувавши поточну економічну ситуацію в країні.

«Журналісти FT стверджують, що в країні, незважаючи на війну і корупцію, є нове покоління бізнесу, з яким можна і потрібно мати справу», – пише на своїй сторінці у Facebook Андрій Ставніцер, один з відомих українських підприємців, які фігурують в матеріалі FT.

Найважливіше те, що якщо про Україну пишуть – значить, вона цікава аудиторії найбільшого у світі ділового видання, зазначає він.

Проект, який Андрій Ставніцер розвиває зараз – SD Capital. Це інвестиційний фонд, що залучає інвесторів у зростаючу на 3,8% на рік українську економіку. Ще один його проект – зерновий термінал для експорту 5 млн тонн зерна на рік. Термінал Андрій Ставніцер будує разом з найбільшим американським імпортером с/г продукції Cargill. У проект залучено $150 млн інвестицій, у тому числі від ЄБРР і МФК, пише видання.

Фонд SD Capital націлений на портфельні інвестиції. «Ми буквально беремо інвестора за руку і супроводжуємо через перешкоди корупції і бюрократію української судової системи до точки, де проекти насправді реалізуються. Тому ми називаємося SD – Shuttle Diplomacy», – каже Ставніцер.

Він пригадує, що угоду про співпрацю з Cargill підписували тоді, коли на вулицях Києва стріляли в лютому 2014-го.

«Війна – не найбільший ризик з точки зору іноземних інвесторів. Набагато більше уваги вони приділяють ризикам, пов'язаним з недосконалістю судової системи», – підкреслив Ставніцер.

SD Capital, яка фокусується на сільському господарстві і переробці харчових продуктів, уже залучила $50 млн з $150–200, на які компанія націлена.

Інші цікаві для інвесторів галузі – IT, виробництво, електронна торгівля, охорона здоров'я та відновлювальна енергетика.

«Свідомі інвестори розуміють можливості України, які базуються на її конкурентних перевагах у мізках, руках і зерні», – каже Євгенія Кошарна, директор фонду Horizon Capital, який залучив $160 млн для створення інноваційного IT-парку в західній частині Львова.

Також згадується про інвестиційну фірму ICU, що працює в напрямку технологій та альтернативних джерел енергії. Компанія управляє $500 млн в основному через два міжнародні фонди, зареєстровані на Британських Віргінських островах. Тенденція зростання в цих галузях визначається «технічними університетами, які з року в рік випускають 150 000 інженерів та ІТ-випускників», – зазначає керуючий партнер Макар Пасенюк.

При цьому найбільші побоювання викликають майбутні президентські вибори. Якщо до влади прийдуть популісти – курс на євроінтеграцію і реформи фактично буде згорнуто, пише видання. Якщо нова влада візьме орієнтири на Росію, це призведе до реінтеграції занепалого Донбаського регіону в Україну і перетворення її фактично на буферну зону між Європою і РФ, що негативно вплине на євроінтеграцію.

Західні експерти оцінюють перспективи України обережно, але все ж позитивно. Джеймс Беван, глава відділу інвестицій в CCLA, вважає, що с/г сектор випередить традиційну промисловість, яка застаріла і нічого нового Заходу запропонувати не може.

Одним із представників нового покоління бізнесменів видання називає Ярослава Ажнюка, співзасновника Petcube, який дозволяє господарям домашніх тварин спілкуватися з ними віддалено, через Інтернет.

«В Україні є два шляхи до успіху, – зазначає він. – Ви можете бути шахраєм, красти гроші, обиратися в парламент і носити дорогий костюм. Або ви можете важко працювати, стати підприємцем з ідеями і створювати нові цінності».

За матеріалами Financial Times

Повна стаття в російському перекладі за посиланням

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті