«Мозок, руки і зерно»: Financial Times прогнозує Україні економічний підйом
Інвесторів зазвичай не так лякає війна, як недосконалість судової системи

Потік інвестицій в Україну зростає. Такий висновок робить Financial Times, проаналізувавши поточну економічну ситуацію в країні.
«Журналісти FT стверджують, що в країні, незважаючи на війну і корупцію, є нове покоління бізнесу, з яким можна і потрібно мати справу», – пише на своїй сторінці у Facebook Андрій Ставніцер, один з відомих українських підприємців, які фігурують в матеріалі FT.
Найважливіше те, що якщо про Україну пишуть – значить, вона цікава аудиторії найбільшого у світі ділового видання, зазначає він.
Проект, який Андрій Ставніцер розвиває зараз – SD Capital. Це інвестиційний фонд, що залучає інвесторів у зростаючу на 3,8% на рік українську економіку. Ще один його проект – зерновий термінал для експорту 5 млн тонн зерна на рік. Термінал Андрій Ставніцер будує разом з найбільшим американським імпортером с/г продукції Cargill. У проект залучено $150 млн інвестицій, у тому числі від ЄБРР і МФК, пише видання.
Фонд SD Capital націлений на портфельні інвестиції. «Ми буквально беремо інвестора за руку і супроводжуємо через перешкоди корупції і бюрократію української судової системи до точки, де проекти насправді реалізуються. Тому ми називаємося SD – Shuttle Diplomacy», – каже Ставніцер.
Він пригадує, що угоду про співпрацю з Cargill підписували тоді, коли на вулицях Києва стріляли в лютому 2014-го.
«Війна – не найбільший ризик з точки зору іноземних інвесторів. Набагато більше уваги вони приділяють ризикам, пов'язаним з недосконалістю судової системи», – підкреслив Ставніцер.
SD Capital, яка фокусується на сільському господарстві і переробці харчових продуктів, уже залучила $50 млн з $150–200, на які компанія націлена.
Інші цікаві для інвесторів галузі – IT, виробництво, електронна торгівля, охорона здоров'я та відновлювальна енергетика.
«Свідомі інвестори розуміють можливості України, які базуються на її конкурентних перевагах у мізках, руках і зерні», – каже Євгенія Кошарна, директор фонду Horizon Capital, який залучив $160 млн для створення інноваційного IT-парку в західній частині Львова.
Також згадується про інвестиційну фірму ICU, що працює в напрямку технологій та альтернативних джерел енергії. Компанія управляє $500 млн в основному через два міжнародні фонди, зареєстровані на Британських Віргінських островах. Тенденція зростання в цих галузях визначається «технічними університетами, які з року в рік випускають 150 000 інженерів та ІТ-випускників», – зазначає керуючий партнер Макар Пасенюк.
При цьому найбільші побоювання викликають майбутні президентські вибори. Якщо до влади прийдуть популісти – курс на євроінтеграцію і реформи фактично буде згорнуто, пише видання. Якщо нова влада візьме орієнтири на Росію, це призведе до реінтеграції занепалого Донбаського регіону в Україну і перетворення її фактично на буферну зону між Європою і РФ, що негативно вплине на євроінтеграцію.
Західні експерти оцінюють перспективи України обережно, але все ж позитивно. Джеймс Беван, глава відділу інвестицій в CCLA, вважає, що с/г сектор випередить традиційну промисловість, яка застаріла і нічого нового Заходу запропонувати не може.
Одним із представників нового покоління бізнесменів видання називає Ярослава Ажнюка, співзасновника Petcube, який дозволяє господарям домашніх тварин спілкуватися з ними віддалено, через Інтернет.
«В Україні є два шляхи до успіху, – зазначає він. – Ви можете бути шахраєм, красти гроші, обиратися в парламент і носити дорогий костюм. Або ви можете важко працювати, стати підприємцем з ідеями і створювати нові цінності».
За матеріалами Financial Times
Повна стаття в російському перекладі за посиланням
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].