Opendatabot: Держпраця штрафує компанії за цивільно-правові договори, які мають ознаки трудових
Податки з зарплати значно вищі, ніж ті, що має сплачувати ФОП

Державна служба України з питань праці (Держпраці) штрафує підприємства за «ФОПів-співробітників», якщо з ними неправильно укладено договір, адже податки з зарплати значно вищі за ті, що має сплачувати ФОП.
Про це йдеться у повідомленні на сайті Opendatabot.
«У 2019 році Держпраці проведе понад 17 000 перевірок. Одне з популярних порушень, яке виявляє Держпраця, – укладення цивільно-правової угоди замість трудового договору. Тобто замість того, щоб найняти співробітника на роботу, компанія співпрацює з ним як з підрядником», – йдеться у повідомленні.
Як зазначається, компанія може або взяти людину на роботу та підписати трудовий договір, або оформити з нею стосунки як з підрядником та підписати цивільно-правову угоду.
«Обидва варіанти – законні. Компанія вільна сама вибирати, яким чином їй зручніше виконувати той чи інший вид робіт. Проте відносини між співробітником і підрядником будуть відрізнятися», – зазначається у повідомленні.
Так, згідно з аналізом судових справ у цій сфері, у Opendatabot зазначають, що перед тим, як підписувати договір з ФОП чи брати людину на роботу, слід проаналізувати окремі деталі майбутньої діяльності.
Як зазначається, спершу потрібно з’ясувати час та обсяги робіт. «Якщо ви оформлюєте людину на роботу, ви оплачуєте її час. Тобто кожна година/день/місяць роботи оплачується», – йдеться у повідомленні. У той же час з підрядником ви визначаєте обсяг виконаних робіт.
Також має значення обрання місця роботи – офіс чи коворгінг. Якщо мова йде про трудовий договір, то роботодавець бере всю організацію роботи на себе, зокрема надає приміщення, апаратуру, вирішує, в якій уніформі приходити на підприємство, визначає робочий розклад. Якщо ж підписується цивільно-правову угода, то підприємець має право організувати свій робочий час на свій розсуд.
Крім того, є нюанси і в оформленні співробітника – за трудовою книжкою чи виконання робіт підрядника оформлюється актом здачі-прийняття робіт.
«Якщо ми підписуємо трудовий договір, то працівник зараховується до штату установи, до трудової книжки вноситься запис, а також видається розпорядчий документ про прийом співробітника на роботу на певну посаду», – зазначається у повідомленні.
Водночас з підприємцем компанія підписує акт здачі-прийняття робіт, де зазначається обсяг виконаних робіт, їхня вартість, сроки та інші деталі, які впливатимуть на кінцевий результат.
Нагадаємо: згідно з даними Державної фіскальної служби, протягом січня – жовтня 2018 року роботодавцям, які порушували податкове законодавство при виплаті заробітної плати та інших доходів фізичним особам, донараховано до сплати майже 753 млн грн податку на доходи фізичних осіб, 601,5 млн грн єдиного внеску та 37,5 млн грн військового збору.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].