Танення льоду в Гренландії прискорилось учетверо за 10 років

Танення льоду в Гренландії прискорилось учетверо за 10 років

Льодовий щит тане швидше через глобальне потепління

Танення льоду в Гренландії прискорилось учетверо за 10 років
фото pixabay.com

Льодовий щит Гренландії тане швидше, ніж вважалося: так, за 10 років з 2003 року швидкість його танення збільшилася вчетверо. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, передає N+1.

За підрахунками вчених, всього у 2002–2016 роках Гренландія втрачала в середньому по 280 млрд тонн льоду за рік.

Гренландський льодовий щит покриває практично весь острів і простягається на 1,7 млн кв. км. Він містить майже 3 млн куб. км льоду: якби весь цей лід розтанув, рівень океану піднявся б більш ніж на 7 м. Глобальна зміна клімату призводить до посилення танення гренландського льоду, і, оскільки це призведе до зростання рівня Світового океану, вчені намагаються оцінити темпи цього танення і фактори, які його підсилюють.

З 2002 року за станом льодового щита Гренландії спостерігає американсько-німецька місія GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), що представляє собою два космічні апарати, які, зокрема, відстежують втрати льоду на острові. Вчені проаналізували дані GRACE за цей період і зіставили їх з даними мережі наземних спостережень.

Автори дослідження з'ясували, що льодовий щит острова тане швидше через прискорене потепління в атмосфері, причому більша частина втрат льоду припадає на південний захід Гренландії, де майже немає великих льодовиків, як на південному сході і північному заході острова, які виносили б масу льоду в океан, утворюючи айсберги. Швидше за все, ця втрата льоду відбувається через ріки, які забирають талу воду – автори статті вважають, що в подальшому саме ця частина Гренландії може виявитися більш значущим «постачальником» води і фактором зростання рівня Світового океану.

Всього з 2002 по 2016 роки Гренландія втрачала в середньому по 280 млрд тонн льоду на рік, що еквівалентно 0,76 мм зростання рівня океану на рік. Але ця втрата льоду була нерівномірною: в 2003–2013 роках танення льодів прискорилося майже вчетверо, з 102 до 393 млрд тонн льоду на рік, після чого різко зупинилося приблизно на півтора року: чисті втрати льоду в цей період не перевищили 75 млрд тонн.

У дослідженні це пояснюється Північноатлантичним коливанням, природним феноменом перерозподілу атмосферних мас між Арктикою і субтропічною Атлантикою, який, зокрема, приносить в західну частину Гренландії тепле повітря і безхмарну погоду (що впливає на танення снігу і льоду і на снігопади). У поєднанні зі зростанням температури, викликаним глобальною зміною клімату, танення льодів під впливом негативної фази Північноатлантичного коливання істотно посилився, вважають вчені, а різка пауза збіглася зі зміною фази коливання.

«Через два-три десятиліття глобальне потепління приводитиме до рівня танення снігу і льоду 2012 року і без допомоги Північноатлантичного коливання», – наголошують вчені.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло