Російські хакери атакують комп’ютери співробітників ЦВК напередодні виборів – Демедюк

Російські хакери атакують комп’ютери співробітників ЦВК напередодні виборів – Демедюк

Ще одна мета кіберзлочинців – завдати шкоди ключовим підприємствам інфраструктури України

Російські хакери атакують комп’ютери співробітників ЦВК напередодні виборів – Демедюк
фото Shutterstock

Хакери, яких імовірно контролює Росія, активізували атаки на виборчі сервери і персональні комп'ютери в виборчих штабах в Україні, намагаючись проникнути в електронні системи, щоб вплинути на президентські вибори в березні. Про це в інтерв'ю Reuters розповів глава української кіберполіції Сергій Демедюк.

За його словами, найбільш поширений спосіб, який використовують кібезлочинці, – розсилають заражені шкідливим ПЗ вітальні листівки, спам-листи, пропозиції щодо оновлення наявних програм і т.п. Ці фішингові матеріали призначені для крадіжки паролів та інших особистих даних. Вони можуть самостійно встановити своє ПЗ на комп’ютер і контролювати його, про що власник навіть не знатиме.

За 10 тижнів до президентських виборів атаки зазнали не тільки виборчі сервери, а й персональні комп'ютери співробітників комісії, сказав Демедюк.

«Йдуть постійні атаки – вони йдуть від простого ПЗ до підкладання додатків, які використовує той чи інший співробітник. На новорічні свята привітання з вірусами від нібито імені урядових організацій набули такого масового характеру, що просто завалили всіх», – сказав він.

За даними кіберполіції, проникнень у виборчу систему поки що не зафіксовано, але поліція очікує масштабних атак за місяць до виборів, коли почнуть працювати регіональні виборчі комісії.

Найбільший інтерес для хакерів становлять співробітники, які обслуговують обладнання виборчої комісії, каже Демедюк.

«Фінансування йде з тих же самих криптогаманців, з яких фінансувалися атаки й раніше. Це вказує на те, що цим займаються одні й ті ж хакерські організації, які підконтрольні спецслужбам РФ», – пояснює він.

У кіберполіції вважають, що інфраструктура в Україні, яка не раз зазнавала атак протягом останніх кількох років, також може стати об'єктом кібератак перед виборами.

Минулого  року Демедюк говорив, що під час попередніх атак на комп'ютерах компаній і підприємств могли бути встановлені сплячі віруси, і ці віруси можуть бути активовані в будь-який час.

«Ці сплячі віруси, які понад рік тому були встановлені, вони в будь-який момент можуть прокинутися. І саме під вибори. Нами визначено перелік об'єктів критичної інфраструктури, які під час виборів можуть бути атаковані в першу чергу», – сказав він.

«Ми починаємо відпрацьовувати їх комп'ютерну техніку для виявлення цих сплячих backdoors. Це енергетика і банки», – додав він.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті