НБУ знов залишив облікову ставку без змін

НБУ знов залишив облікову ставку без змін

У перші місяці 2019 року інфляція продовжувала уповільнюватися, фактично дотримуючись траєкторії, яку прогнозував Національний банк

НБУ знов залишив облікову ставку без змін
Фото: Shutterstock

Національний банк України (НБУ) знову залишив облікову ставку на рівні 18% річних. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

«Правління Національного банку України прийняло рішення залишити облікову ставку на рівні 18,0% річних. Жорсткі монетарні умови залишаються важливою передумовою для подальшого поступового сповільнення інфляції до цілі 5% у 2020 році», – йдеться в повідомленні.

У перші місяці 2019 року інфляція продовжувала уповільнюватися, фактично дотримуючись траєкторії, яку Національний банк прогнозував в Інфляційному звіті (січень 2019 року). На кінець лютого вона знизилася до 8,8%, базова інфляція – до 7,8% у річному вимірі. За даними регулятора, це свідчить, що фундаментальний інфляційний тиск, як і очікувалося, послаблюється.

Уповільненню інфляції сприяла жорстка монетарна політика Національного банку. Зокрема, вона стала однією з причин зміцнення курсу гривні. У свою чергу, зміцнення курсу позначилося на цінах імпортованих товарів і товарів зі значною імпортною складовою.

Крім того, послідовність монетарної політики, спрямованої на зниження інфляції, разом із ситуацією на валютному ринку сприяли поступовому покращенню інфляційних очікувань. Це призводить до підвищення процентних ставок у реальному вимірі та відповідно забезпечує жорсткі монетарні умови, необхідні для зниження інфляції.

Згідно із січневим прогнозом, інфляція знизиться до 6,3% у 2019 року і повернеться до цільового діапазону 5% +/-1 в. п. на початку наступного року.

З одного боку, на найближчі місяці заплановані підвищення соціальних виплат і монетизація субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Хоча ефекти цих окремих факторів є незначними, сукупно їх вплив може бути відчутним, якщо відіб’ється на інфляційних очікуваннях в умовах посилення невизначеності в рік подвійних виборів.

З іншого боку, суттєвіше зміцнення обмінного курсу гривні, ніж закладено в поточний прогноз, навпаки, сприяє уповільненню інфляції.

Разом з тим ризики для зниження інфляції, про які Національний банк зазначав у січневому макроекономічному прогнозі, також зберігаються.

Виходячи з необхідності стійкого зниження інфляції до цілі та оцінки ризиків, які можуть стати цьому на заваді, правління Національного банку вирішило залишити облікову ставку на рівні 18,0%.

Водночас, залишаючи облікову ставку без змін, правління Національного банку бачить можливості для її зниження в подальшому. Строки переходу до циклу зниження облікової ставки залежатимуть від того, наскільки стійким буде послаблення інфляційних ризиків та покращення інфляційних очікувань. При цьому подальша динаміка облікової ставки базуватиметься на оновленому макроекономічному прогнозі Національного банку, який буде оприлюднено у квітні.

Востаннє центробанк зменшував облікову ставку – до 12,5 із 13% річних – 26 травня 2017 року. До цього НБУ знизив ставку з 14 квітня 2017 року до 13 із 14% річних, яку було встановлено 28 жовтня 2016 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті