Reuters проаналізував, чому Захід не підтримує жодного з трьох лідерів на виборах в Україні
Зате в Україні під час виборів спостерігається справжня конкуренція в порівнянні з Росією

Західні країни, які підтримують Україну, бояться, що наступний президент країни, ким би він не виявився, не захоче або не зможе прискорити реформи, у які вони інвестували протягом останніх п'яти років, пише Reuters.
Вибори в Україні звелися до боротьби між президентом Петром Порошенком, колишнім прем'єром Юлією Тимошенко та актором Володимиром Зеленським, який грає вигаданого президента у власному телесеріалі, пише видання.
Західні дипломати стверджують, що всі ці кандидати викликають сумніви щодо того, наскільки результативними вони будуть у проведенні реформ і боротьбі з корупцією.
«Ми знаємо, що отримаємо при Порошенку, – сказав один з дипломатів. – Ми припускаємо, що знаємо, що отримаємо при Тимошенко. А що при Зеленському – уявлення не маємо».
«У них всіх є недоліки, – сказав інший дипломат. – Немає жодного кандидата, щодо якого ви скажете однозначне «Так!».
Санкції проти Росії доводять, що Захід досі готовий іти на ризик заради України. Однак інвестори хвилюються, а «нерівні» результати Києва в реалізації реформ та власні проблеми Європи, такі як Brexit, дають ефект так званої «втоми від України».
Згуртованість у питанні санкцій залишається нестабільною: Італія, Греція, Угорщина та інші країни, близькі до Москви, хочуть відновлення економічних відносин із Росією.
«Зараз Україна ризикує розгубити прихильність і довіру Заходу, якими користується з 2014 року», – сказав ще один дипломат.
Влада розраховує, що її будуть підтримувати, незважаючи ні на що, однак це не так, пише Reuters.
Зусилля Порошенка в боротьбі з корупцією виявилися слабкими, безкарність чиновників за розкрадання коштів і хабарі розчарувала виборців.
ЄС дотримується своїх принципів, наполягаючи на реформах, при цьому не віддає перевагу жодному з кандидатів.
«У Порошенка дуже чітка позиція, вона полягає в протистоянні Росії та дотриманні проєвропейських поглядів. Він неідеальний, але ми його знаємо, ми з ним працювали», – сказав європейський дипломат.
«Вкрай важливо, щоб наступний президент дотримувався програми реформ, оскільки ми так багато в неї інвестували. Без цього й без однозначної позиції щодо Росії відносини з Україною постраждають», – сказав співрозмовник.
Кандидатура Зеленського, навпаки, неоднозначна. Він зіграв на почутті розчарування, що панує з часів Майдану. Нове обличчя привертає виборців, особливо молодих.
Однак дипломатів хвилює, що в нього немає досвіду, до того ж його пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським. Вони вважають, що перемога Зеленського знову підніме питання про долю ПриватБанку, який влада України забрали в Коломойського у 2016 році.
«Порошенко, який припік рану Донбасу, ізолювавши від неї 90% країни, змусив людей відчувати, що вони можуть експериментувати, – сказав дипломат. – У країні обстановка оманливого спокою».
Тимошенко, двічі прем'єр-міністр, також вельми суперечливий кандидат для ЄС. Блок підтримав її у 2011 році після ув’язнення Януковичем, але газова угода 2009 року між Москвою і Києвом, яка була більш вигідна для Росії, ніж для України, і риторика Тимошенко, яка направлена проти реформ, могли послабити її позиції.
«Вона певною мірою втратила відблиск мучеництва», – сказав один із чиновників ЄС.
Однією з сильних сторін виборів в Україні в очах Заходу є те, що тут спостерігається справжня конкуренція в порівнянні з Росією.
На березневому саміті в Брюсселі Порошенко сказав у приватній бесіді, що, як і раніше, може перемогти на виборах. Євросоюз, за словами одного з чиновників блоку, висунув головну вимогу Порошенку: забезпечити чесні вибори.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].