Нацкомісія розробила законопроект про 2 рівень пенсійної системи

Нацкомісія розробила законопроект про 2 рівень пенсійної системи

Документ доповнює нині існуючу солідарну пенсійну систему новою, накопичувальною

Нацкомісія розробила законопроект про 2 рівень пенсійної системи
Фото: УНІАН

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) завершила розробку проекту Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення», який запроваджує в Україні пенсійну систему 2-го рівня. Про це повідомили у відомстві.

«В фокусі пропонованої нами пенсійної реформи – винятково інтереси її кінцевих користувачів, тобто самих українців, платників пенсійних внесків. Не уряду, не сервіс-провайдерів системи, не політиків – інтереси працюючого українця передусім. Ми всі вже за 10-15 років зіштовхнемося з тим, що існуюча солідарна пенсійна система не задовольнятиме навіть мінімальних вимог до рівня життя пенсіонера ... Щоб компенсувати дуже слабку солідарну систему накопичувальним пенсійним фондам потрібні десятки років функціонування в стабільному правовому полі. А для цього ми повинні ухвалити цей законопроект вже протягом трьох, максимум чотирьох років. А також, перед цим, принципово важливо ухвалити ще кілька обов’язкових законопроектів, які врегулюють теперішні “сірі зони” на ринках капіталу, де вільно себе почувають різного роду шахраї. Пенсійні накопичення повинні бути їм недоступні», – сказав голова НКЦПФР Тимур Хромаєв.

Додамо, що законопроект про 2-й рівень пенсійної системи був розроблений на доручення Кабміну і погоджений міністерствами та відомствами. Після затвердження на засіданні уряду він буде переданий на розгляд Верховної Ради.

Документ доповнює нині існуючу солідарну пенсійну систему новою, накопичувальною, в якій кожен працюючий громадянин здійснюватиме платежі на свій персональний пенсійний рахунок. Після досягнення пенсійного віку він зможе отримувати додаткові виплати за рахунок зроблених внесків. Також, в разі передчасної смерті власника рахунку, гроші можуть бути в повному обсязі успадкованими його нащадками.

Відомство додає, що керувати пенсійними коштами будуть професійні компанії з управління активами, які проходитимуть відбір (авторизацію) на прозорих та конкурентних засадах на відповідність найвищим професійним та етичним галузевим стандартам. Документ обумовлює незалежний від уряду статус управляючих пенсійними коштами.

Також у громадянина буде право вільного вибору авторизованого недержавного пенсійного фонду або компанії з управління активами, в яких він буде формувати свої пенсійні накопичення.
Документом визначені суворі вимоги до інвестування грошей власників пенсійних рахунків, тобто виключно в диверсифіковані та найбільш надійні фінансові інструменти, а також обумовлює зберігання активів у найнадійніших банківських установах. Крім цього, в ньому передбачені розмаїті запобіжники для запобігання потенційній корупції та зловживанням.

«Ми пропонуємо встановити розмір внеску в 2% доходу громадянина протягом першого року запровадження накопичувальної пенсійної системи. Протягом наступних років вони будуть збільшуватися на 1% щороку до кінцевого рівня в 10%. Але важливо, що зростання внесків відбуватиметься лише у випадку зростання середньої заробітної плати в Україні в розмірі не менше 5%. Таким чином, максимальний рівень відрахувань (10%) буде встановлений лише тоді, коли середня заробітна плата в країні перевищить нинішню на 40%», – повідомив член НКЦПФР Олександр Панченко.

За його словами, запуск другого рівня пенсійної системи дозволить підвищити рівень соціального захисту українців пенсійного віку. Накопичувальна система доповнить функціонуючу солідарну, й майбутні пенсіонери зможуть розраховувати на більші доходи.

Нагадаймо, 3 жовтня 2017 року Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект про пенсійну реформу. 11 жовтня закон, за винятком деяких положень, набув чинності.

Подробиці про реформу ви можете прочитати в матеріалі Mind «Пенсійна реформа: українцям доведеться довше працювати і більше економити».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті