Нацкомісія розробила законопроект про 2 рівень пенсійної системи
Документ доповнює нині існуючу солідарну пенсійну систему новою, накопичувальною

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) завершила розробку проекту Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення», який запроваджує в Україні пенсійну систему 2-го рівня. Про це повідомили у відомстві.
«В фокусі пропонованої нами пенсійної реформи – винятково інтереси її кінцевих користувачів, тобто самих українців, платників пенсійних внесків. Не уряду, не сервіс-провайдерів системи, не політиків – інтереси працюючого українця передусім. Ми всі вже за 10-15 років зіштовхнемося з тим, що існуюча солідарна пенсійна система не задовольнятиме навіть мінімальних вимог до рівня життя пенсіонера ... Щоб компенсувати дуже слабку солідарну систему накопичувальним пенсійним фондам потрібні десятки років функціонування в стабільному правовому полі. А для цього ми повинні ухвалити цей законопроект вже протягом трьох, максимум чотирьох років. А також, перед цим, принципово важливо ухвалити ще кілька обов’язкових законопроектів, які врегулюють теперішні “сірі зони” на ринках капіталу, де вільно себе почувають різного роду шахраї. Пенсійні накопичення повинні бути їм недоступні», – сказав голова НКЦПФР Тимур Хромаєв.
Додамо, що законопроект про 2-й рівень пенсійної системи був розроблений на доручення Кабміну і погоджений міністерствами та відомствами. Після затвердження на засіданні уряду він буде переданий на розгляд Верховної Ради.
Документ доповнює нині існуючу солідарну пенсійну систему новою, накопичувальною, в якій кожен працюючий громадянин здійснюватиме платежі на свій персональний пенсійний рахунок. Після досягнення пенсійного віку він зможе отримувати додаткові виплати за рахунок зроблених внесків. Також, в разі передчасної смерті власника рахунку, гроші можуть бути в повному обсязі успадкованими його нащадками.
Відомство додає, що керувати пенсійними коштами будуть професійні компанії з управління активами, які проходитимуть відбір (авторизацію) на прозорих та конкурентних засадах на відповідність найвищим професійним та етичним галузевим стандартам. Документ обумовлює незалежний від уряду статус управляючих пенсійними коштами.
Також у громадянина буде право вільного вибору авторизованого недержавного пенсійного фонду або компанії з управління активами, в яких він буде формувати свої пенсійні накопичення.
Документом визначені суворі вимоги до інвестування грошей власників пенсійних рахунків, тобто виключно в диверсифіковані та найбільш надійні фінансові інструменти, а також обумовлює зберігання активів у найнадійніших банківських установах. Крім цього, в ньому передбачені розмаїті запобіжники для запобігання потенційній корупції та зловживанням.
«Ми пропонуємо встановити розмір внеску в 2% доходу громадянина протягом першого року запровадження накопичувальної пенсійної системи. Протягом наступних років вони будуть збільшуватися на 1% щороку до кінцевого рівня в 10%. Але важливо, що зростання внесків відбуватиметься лише у випадку зростання середньої заробітної плати в Україні в розмірі не менше 5%. Таким чином, максимальний рівень відрахувань (10%) буде встановлений лише тоді, коли середня заробітна плата в країні перевищить нинішню на 40%», – повідомив член НКЦПФР Олександр Панченко.
За його словами, запуск другого рівня пенсійної системи дозволить підвищити рівень соціального захисту українців пенсійного віку. Накопичувальна система доповнить функціонуючу солідарну, й майбутні пенсіонери зможуть розраховувати на більші доходи.
Нагадаймо, 3 жовтня 2017 року Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект про пенсійну реформу. 11 жовтня закон, за винятком деяких положень, набув чинності.
Подробиці про реформу ви можете прочитати в матеріалі Mind «Пенсійна реформа: українцям доведеться довше працювати і більше економити».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].