Європарламент прийняв оновлену газову директиву ЄС
Якщо її ухвалить і Рада ЄС, «Газпром» отримає доступ лише до половини пропускної здатності потужностей «Північного потоку – 2»

Європарламент ухвалив у четвер оновлену директиву (закон Євросоюзу), що поширює правила газового ринку ЄС на трубопроводи, прокладені з країн, які не входять до союзу, зокрема «Північний потік – 2», що повинен простягнутися з Росії до Німеччини. Про це повідомляє «Інтерфакс».
«Це кінець ери монополії на європейському газовому ринку – монополії, яка або загрожує підвищеними цінами, або просто перекриттям крана», – підкреслив голова комітету ЄП з питань промисловості, досліджень та енергетики Єжи Бузек.
Частини трубопроводів, що йдуть з третіх країн, прокладені по території ЄС, включно з територіальними водами, повинні будуть відповідати вимогам, які застосовуються до внутрішніх трубопроводах ЄС.
Серед головних вимог – розділення компаній – постачальників газу і підприємств, що транспортують його, доступ до труби інших операторів, прозоре регулювання тарифів за прокачування. Це означає, що компанія – оператор «Північного потоку – 2» повинна бути незалежною від «Газпрому», а 50% його пропускної потужності мають резервуватися для альтернативних постачальників. Винятки можливі, але тільки зі схвалення Єврокомісії.
«Занадто часто поставки газу використовували як політичну зброю, – заявив Бузек. – Ми не можемо «роззброїти» нечисті помисли інших, але можемо озброїтися повною юридичною ясністю і послідовністю чинного законодавства. Саме про це наш Енергетичний союз і дана оновлена директива».
В ЄС природний газ в основному використовується для опалення будинків і вироблення електроенергії. Ним забезпечується четверта частина загального енергоспоживання. Багато країн ЄС залежать від імпорту газу. Понад 70% його імпортується, і очікується подальше зростання імпорту, йдеться в довідці Європарламенту.
За даними за ІІІ квартал 2018 року, головним постачальником газу в ЄС була Росія (47%), за нею слідували Норвегія (34%), Алжир і Лівія (разом 8,6%). Основний маршрут поставок російського газу лежав через Україну (майже половина всього обсягу), далі слідували трубопровід з Ямалу через Білорусь (близько 20%) і «Північний потік» (30%). 89% газу імпортується в ЄС по трубах, решта – на суднах у вигляді СПГ.
Після голосування в Європарламенті директива має бути схвалена Радою ЄС і набере сили через 20 днів після публікації в «Офіційному журналі» Євросоюзу.
Раніше повідомлялося, що оператор «Північного потоку – 2» придумав, як обійти європейську Газову директиву, і розглядає можливість виділення останніх 50 км газопроводу в окрему компанію.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].